5 porad - jak bezpiecznie wynająć mieszkanie

2020-10-18

Po wielu godzinach poszukiwań w internecie, masz już upatrzonych kilka ciekawych mieszkań. Każde z nich mówi o “idealnej lokalizacji”, “odświeżonym wyglądzie” i “cichej okolicy”? Nie daj się zwieść pozorom - i dobrze przygotuj się na rozmowę z wynajmującym i oglądanie wnętrza. Jak uchronić się przed potencjalnym oszustwem? Przygotowaliśmy dla Ciebie 5 porad!

Nie wynajmuj mieszkania bez umowy

Podstawą najmu powinna zawsze być pisemna umowa. Tylko ona gwarantuje, że strony dotrzymają wzajemnych zobowiązań. Jeśli właściciel nie chce jej podpisywać, porozmawiaj z nim - gdy nadal nie wyrazi takiej chęci, ponieważ np. nie będzie chciał płacić podatków, spróbuj pokazać mu zalety, jakie daje umowa - bezpieczeństwo, możliwość dochodzenia swoich należności, podstawa do rozliczeń w przypadku uszkodzeń w lokalu. 

Jeśli natomiast właściciel nadal nie wyraża chęci zawarcia umowy, radzimy zrezygnować z lokalu. Bez umowy na piśmie możesz łatwo zostać oszukany.

Czy wynajmujący jest właścicielem?

Rzadko myślimy o tym, by przy wynajmie - w szczególności np. pokoju na stancji - zobaczyć akt własności mieszkania czy odpis z księgi wieczystej. Powinieneś jednak wiedzieć, od kogo wynajmujesz mieszkanie, oraz jaki jest jego stan prawny. Odmowa udostępnienia takich danych, może wzbudzić Twoje podejrzenia.

Jeśli lokal nie jest własnością osoby, z którą rozmawiasz, poproś o okazanie pełnomocnictwa na piśmie. 

Naprawy w mieszkaniu

Jest to zagadnienie regulowane przez kodeks cywilny, jednak tak naprawdę - podział obowiązków w zakresie naprawiania szkód, można ustalić niemal dowolnie. 

Warto już na etapie zawierania umowy dokładnie go podzielić, aby uniknąć wszelkich niedopowiedzeń i niejasności. Jeśli właściciel mieszkania żyje np. w innym mieście czy kraju, możesz przejąć na siebie wykonywanie napraw czy konserwacji, np. w ramach za niższy czynsz. Każdą taką kwestię, warto szczegółowo sprecyzować w umowie. 

Zobacz wykaz rachunków

Nie wierz na słowo, gdy właściciel zapewnia Cię, że ogrzewanie gazowe zimą wynosi 200 zł miesięcznie. Łatwiej zobaczyć rachunki i przekonać się o tym na własne oczy. Podobnie kwestia wygląda z rachunkami za prąd czy wysokością czynszu - zapytaj, czy planowane są prace, które np. zwiększą znacząco wysokość funduszu remontowego. 

Sporządź protokół zdawczo-odbiorczy

Dzięki niemu zarówno Ty, jak i właściciel będziecie pamiętać, co było w jakim stanie. Zróbcie dokładne zdjęcia ścian, mebli - w szczególności pamiętaj, by sfotografować niedoskonałe, już uszkodzone elementy - zarysowane podłogi, drzwi czy przybrudzone ściany. Jeśli o to nie zadbasz, nieuczciwy właściciel może próbować ściągnąć wysokość kaucji za rzekome zniszczenia, które były w mieszkaniu już wcześniej. W protokole zawrzyj także stan liczników, byś nie został obciążony np. zaległościami poprzedniego najemcy. Wszystkie te dokumenty i zdjęcia, załącz do umowy.