Jak oszczędzić na ogrzewaniu i nie zamarznąć?

2018-02-09

Ogrzewanie domu czy mieszkania zimą może znacznie nadwyrężyć domowy budżet. Jednak nikomu z nas nie uśmiecha się chodzenie w pomieszczeniu w kożuchu i grubych skarpetach! Dlatego warto poznać kilka sposobów, które pomogą utrzymać w domu ciepło i obniżyć koszt ogrzewania.

Zadbaj o termoizolację i uszczelnienie

Czy wiesz, że w dobrze ocieplonym budynku, koszty ogrzewania spadają nawet o 40%? Dlatego najlepszym sposobem na ogrzanie pomieszczenia jest zadbanie o ocieplenie budynku odpowiedniej grubości materiałami termoizolacyjnymi. Docieplenia wymagają nie tylko ściany, ale i dach. W domku jednorodzinnym sytuacja jest prosta - warto zaplanować termoizolację budynku już na etapie budowy. W blokach i kamienicach jest nieco trudniej, ponieważ do podjęcia decyzji o ociepleniu, trzeba przekonać ogół mieszkańców lub administrację.

Tak samo ważne jak ocieplenie budynku jest uszczelnienie okien i drzwi. Można przeprowadzić je samodzielnie, używając taśmy uszczelniającej, pianki czy silikonu.

Krótkie i regularne wietrzenie

Każde pomieszczenie w domu czy mieszkaniu należy wietrzyć - i to niezależnie od temperatury za oknem. Pomaga to w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności powietrza i poprawia nasz komfort życia. Dlatego każdego dnia otwórz okna na oścież na 5 - 10 minut i pozwól, by świeże powietrze wypełniło Twój dom.

Pamiętaj tylko, żeby na czas wietrzenia zakręcić grzejniki! Jeśli tego nie zrobisz, zimne powietrze zza okna spowoduje maksymalne otwarcie zaworu grzejnika, który odczuje gwałtowny spadek temperatury - i zacznie produkować ciepło, które uleci z Twojego mieszkania, generując przy tym straty.

Nie przegrzewaj pomieszczeń

Czy wiesz, że idealna temperatura pokojowa to 18-21°C? Natomiast w sypialni powinna ona być jeszcze niższa i oscylować w granicach 17-19°C. Wyższa temperatura wcale nie działa korzystnie i nie chroni przed zimowym przeziębieniem. 

Wyłącz ogrzewanie na czas nieobecności domowników

Ogrzewanie mieszkania w którym nikt nie przebywa to strata pieniędzy. Jeżeli posiadasz ogrzewanie centralne, wyłącz je na czas swojej nieobecności. Nie lubisz wracać do wychłodzonego domu? Rzeczą, która może pomóc Ci w kontrolowaniu temperatury pod Twoją nieobecność jest termostat, który możesz ustawić tak, żeby uruchomił ogrzewanie na chwilę przed Twoim powrotem.