Jak segregować śmieci?

2019-10-01

Segregowanie śmieci to jeden z nawyków, który powinien kultywować każdy z nas. To drobna rzecz, która pomoże w walce o zdrową planetę - dla nas oraz naszych potomków. Jak to robić we własnych czterech ścianach? Podpowiadamy!

Segregacja śmieci jest prosta, jednak wielu z nas nie prowadzi jej w swoich domach. Dlaczego? Powodem może być brak wiedzy na temat tego, jak to robić, stare nawyki czy też brak pomysłu na organizację systemu wyrzucania śmieci w mieszkaniu. 

 

Skąd czerpać informacje? 

Prawidłowy sposób segregowania śmieci został określony w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2017 r. poz. 19). Zgodnie z przepisami prawa:

- należy segregować śmieci tak, by rozdzielać surowce, które są się ponownie wykorzystać od innych odpadów,

- powinno się sortować szkło, metale, papier, odpady biodegradowalne i tworzywa sztuczne.

Papier - pojemnik niebieski

Do pojemnika na papier wrzucamy czyste opakowania z papieru, ulotki, tekturę, gazety, zeszyty czy papier do ksero. NIE wrzucamy tu zużytych chusteczek higienicznych, pampersów czy tapet.

Szkło - pojemnik zielony

To pojemnik przeznaczony na szklane pojemniki czy butelki i słoiki, jednak NIE na porcelanę żarówki czy fiolki po lekach.

Tworzywa sztuczne - pojemnik żółty

To miejsce, do którego powinny trafiać zgniecione butelki plastikowe, kartony po mleku, worki foliowe czy zakrętki do butelek.

Metale - pojemnik czerwony

Do tego pojemnika możemy wyrzucać zakrętki do słoików czy zgniecione puszki.

Odpady biodegradowalne - pojemnik szary

Tu trafiają wszystkie resztki jedzenia, skórki warzyw, fusy z kawy, zwiędłe kwiaty czy rośliny doniczkowe. NIE wrzucamy tam kości i tłuszczów zwierzęcych.

 

Czego nie można wyrzucać do śmietnika?

Czy wiesz, że nie każdy odpad powinien kończyć w Twoim koszu na śmieci? Pamiętaj, żeby:

- przeterminowane, niepotrzebne leki wyrzucać do odpowiednich pojemników w sklepach,

- zużyte baterie i akumulatory odnosić do punktów zbioru,

- stary sprzęt elektroniczny oddawać do sklepu.


Jak zorganizować kosz na śmieci w domu?

- Kup kilka małych wiaderek, które bez problemu zmieszczą się w szafce pod zlewem. Możesz segregować w nich swoje śmieci.

- Kup dwa większe wiadra - w jednym umieszczaj odpady zmieszane, w drugim te, które posegregujesz przed wrzuceniem ich do odpowiednich pojemników na zewnątrz.

- Zaopatrz się w specjalne kolorowe torby do sortowania, które zajmują mało miejsca.