Trzy rady - jak szybko sprzedać mieszkanie

2020-09-30

To, czy szybko uda Ci się sprzedać wystawione mieszkanie, zależy od wielu czynników. Na niektóre z nich - takie, jak sposób prezentacji, cena czy wykończenie - masz pełny wpływ, na inne - choćby na lokalizację czy ogólny stan budynku - niekoniecznie.

Są jednak rzeczy, na które możesz zwrócić uwagę, jeśli chcesz dokonać sprzedaży szybko i skutecznie. Dziś na blogu podpowiemy Ci jakie.

Siła pierwszego wrażenia

Gdy kupujący wchodzi do lokalu, który sprzedajesz, ma poczuć się jak u siebie w domu. Powinien pomyśleć “Odkąd przekroczyłem próg, wiedziałem, że to mój nowy dom”. Jeśli potrafisz sprawić, że klient poczuje się jak u siebie, będziesz na dobrej drodze do sfinalizowania transakcji. Jak to zrobić?

  • Posprzątaj - kupujący będzie dokładnie oglądać Twoje mieszkanie. Jeśli sprzedajesz je z wyposażeniem, na przykład kuchni czy łazienki, na pewno będzie chciał dokładnie je obejrzeć. Wizualny chaos przytłacza już od wejścia i sprawia, że trudno zobaczyć w lokalu swój przyszły dom. Dlatego zanim wystawisz nieruchomość na sprzedaż, porządnie ją wysprzątaj. 
  • Umyj okna, odsłoń zasłony - niech do środka wpada dużo naturalnego światła. 
  • Schowaj osobiste przedmioty - zdjęcia, pamiątki z wycieczek na co dzień pięknie ozdobią Twoje wnętrza, jednak przed przyjściem potencjalnego nabywcy lepiej schować je do szafy.
  • Wywietrz pomieszczenia, zapal delikatną świecę. 

Poznaj motywację

Osoba zainteresowana nabyciem Twojego mieszkania, szuka nowego domu z jakiegoś powodu, który warto poznać. Przeanalizuj dokładnie, jakie zalety ma Twoje mieszkanie i jakie potrzeby przyszłego nabywcy zaspokoi. Z reguły decyzje o zakupie nieruchomości podejmowane są z bardzo ważnych powodów.

Jeśli Twoje mieszkanie jest duże, są duże szanse, że zainteresowanym nabywcą będzie rodzina z dziećmi, lub para z maluchem w drodze. Wtedy warto rozejrzeć się, jakie szkoły i przedszkola znajdują się w okolicy, czy blisko jest park, plac zabaw oraz wspomnieć o tym już w ogłoszeniu.

Gdy posiadasz niewielkie mieszkanie na parterze lub na wygodnym osiedlu z windą, być może jego nabyciem będzie zainteresowana starsza para, którą będzie interesować odległość od najbliższego sklepu czy udogodnienia w mieszkaniu, takie jak brak progów, szerokie korytarze.

Natomiast jeśli na przykład sprzedajesz duże mieszkanie do remontu - podkreśl w ogłoszeniu jego wartość inwestycyjną oraz fantastyczną lokalizację. 

Zapewnij bezpieczeństwo

Niezależnie od tego, czy przy przeprowadzaniu transakcji decydujesz się na skorzystanie z usług agencji nieruchomości czy nie, musisz sprawić, by potencjalny nabywca Ci zaufał. Na pewno będzie oczekiwać, że zostanie potraktowany przyjaźnie i profesjonalnie. Zanim się spotkacie, przygotuj niezbędne dokumenty, przypomnij sobie, ile dokładnie metrów kwadratowych ma całe mieszkanie oraz poszczególne pomieszczenia. Klient będzie oczekiwać wyczerpujących odpowiedzi w kwestiach technicznych, finansowych, prawnych. W końcu podejmuje zobowiązanie na kilkanaście, kilkadziesiąt lat.