Wynajem mieszkania za odstępne

2021-02-01

Wynajem mieszkania za odstępne nie jest najczęstszą formą wybieraną między wynajmującym a najemcą. Na czym polega i co można przy niej zyskać?

Mieszkanie za odstępne

Wynajmując mieszkanie, strony mogą się umówić na preferencyjne warunki w zamian za dodatkową opłatą dostępne. To kwota, która jest rekompensatą dla właściciela na wypadek rezygnacji przez najemcę z umowy, a wpłacającemu gwarantuje określone korzyści. 

Odstępne to jednorazowa, bezzwrotna opłata. To, jaką ma wysokość, strony mogą ustalić między sobą. 

Wady i zalety najmu za odstępne

W zależności od tego, na co umówią się strony, dla wynajmującego najem za odstępne może być bardzo korzystny. Niższy, stały czynsz, możliwość meldunku, w niektórych wypadkach - także np. prawo do wykupienia lokalu po zakończeniu umowy czy prawo do zamieszkiwania w lokalu przez długi czas na pewno stanowią duże plusy. 

Jednak umowę na wynajem za odstępne warto uważnie przemyśleć, a sam lokal - dokładnie obejrzeć. Jeśli umowa nie stanowi o prawie wykupu po jej zakończeniu, z jej wygaśnięciem wynajmujący traci odstępne i nie może odzyskać np. kosztów poniesionych na remont. 

Dla właściciela, wynajem za odstępne daje lokatora na długi okres oraz spory zastrzyk gotówki przy wpłaceniu odstępnego. 

Co powinna zawierać umowa za odstępne?

Umowa wynajmu za odstępne powinna bezwzględnie zostać sporządzona na piśmie. Ustawa o ochronie praw lokatorów nie chroni takich uzgodnień między wynajmującym a najemcą, trzeba więc samemu zatroszczyć się o to, by umowa została odpowiednio zawarta i zabezpieczała Twoje interesy.

W umowie muszą znaleźć się:

  • oznaczenie stron umowy - imię, nazwisko, numer dokumentu tożsamości, dane kontaktowe,
  • data i miejsce zawarcia umowy,
  • przedmiot umowy,
  • kwotę odstępnego,
  • czas obowiązywania umowy,
  • kwotę czynszu,
  • szczegółowe warunki i ustalenia stron - np. możliwość wykupienia lokalu po zakończeniu umowy.