Za wysoka cena mieszkania

2021-03-01

Sprzedając swoje własne cztery ściany, na pewno chcesz zarobić jak najwięcej. Niezależnie od tego, czy to klimatyczne mieszkanie w kamienicy, kawalerka na modnym osiedlu czy piękny dom - wiesz, ile mniej więcej chcesz za nie zyskać. 

Ustalenie optymalnej ceny nieruchomości to klucz do skutecznej sprzedaży. Dlaczego narzucenie zbyt wysokiej ceny na początku odrzuca kupujących - nawet przy dodaniu dopisku o możliwości obniżki?

Dlaczego nieruchomości bywają przeszacowane?

Przeszacowanie wartości nieruchomości dzieje się zazwyczaj, gdy sprzedający sam chce ustalić cenę mieszkania. Każdy marzy o uzyskaniu jak największej kwoty za sprzedaż - jednak wystawianie lokalu za zaporową kwotę nie jest drogą do sukcesu. 

Ponadto, jako osoba żyjąca w tym domu, prawdopodobnie darzysz go dużym sentymentem i uczuciami. To w tych czterech ścianach spędzałam czas z rodziną, przyjaciółmi, tu odpoczywamy po pracy. Dlatego spojrzenie na lokal z boku, przez niezależną osobę, jest bardzo cenne. Będzie ona w stanie racjonalnie ocenić, ile warte są Twoje ukochane meble i jak atrakcyjny jest Twój lokal.

Sugerowanie się ceną innych nieruchomości

Wiele osób uważa, że ustalenie wartości nieruchomości jest proste. W końcu wystarczy przejrzeć portale internetowe i ustawić cenę na podobnym poziomie.

Nie do końca jest to jednak prawda. Ustalając cenę nieruchomości należy wziąć pod uwagę wiele zmiennych. Niektóre z nich są uniwersalne - takie jak lokalizacja, inne zmienne - m. in. prestiż dzielnicy czy stan mieszkania, a jeszcze inne ciężko samemu ocenić - np. stan zużycia mebli.

Ponadto, ustalając cenę mieszkania, należy ocenić, czy pozostawiamy pole do negocjacji - a jeśli tak to jak duże? I czy takie negocjacje będziemy potrafili przeprowadzić?

Dlaczego za wysoka cena może skutecznie zablokować sprzedaż Twojego mieszkania?

Za wysoka cena mieszkania nie tylko skutecznie odstrasza potencjalnych nabywców przed zakupem mieszkania. Może także zniechęcić go nawet do obejrzenia zdjęć czy przeczytania opisu oferty. Wiele osób szukając mieszkania, ustawia na portalach internetowych filtry - jeśli ustalisz zawyżoną cenę z “dużym polem do negocjacji“, Twój lokal nawet nie wyświetli się szukającym, którzy są realnie w stanie zapłacić cenę, która Cię interesuje.

Wydawałoby się, że cenę mieszkania można zawsze dowolnie obniżyć. Nie jest to jednak takie proste! Osoby poszukujące mieszkania często wielokrotnie przeglądają portale internetowe i zapamiętują ceny interesujących nieruchomości. Jeżeli jednorazowo drastycznie obniżysz swoją, prawdopodobnie zostanie to uznane za próbę szybszej sprzedaży lokalu. Jednak wielokrotne niewielkie obniżki mogą doprowadzić potencjalnego kupca do wniosku, że z tym lokalem jest coś nie w porządku. 

Ze wszystkich wyżej wymienionych powodów warto już na samym początku odpowiednio oszacować cenę mieszkania. Jeśli chcesz - możemy ci w tym pomóc!