Opłata adiacencka

2021-05-09

Choć urzędy nie nakładają jej zbyt często, opłata adiacencka zaskoczyła już niejednego właściciela nieruchomości. Kiedy może zostać nałożona? Czy można jakoś się przed nią uchronić?

Czym jest opłata adiacencka?

To opłata naliczana przez gminę na mocy ustawy o gospodarce nieruchomościami. Może zostać nałożona na właściciela nieruchomości lub użytkownika wieczystego, gdy nastąpi:

  • podział nieruchomości,
  • scalenie i podział nieruchomości, mający na celu uzyskanie korzystniejszej konfiguracji przestrzennej poszczególnych nieruchomości i umożliwienie właściwego zagospodarowania nieruchomości,
  • budowa urządzeń infrastruktury technicznej z udziałem środków Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi. Należy przez to rozumieć także budowę drogi oraz wybudowanie (pod ziemią, na ziemi albo nad ziemią) przewodów lub urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, elektrycznych, gazowych i telekomunikacyjnych.

Kto nakłada opłatę adiacencką?

O nałożeniu opłaty adiacenckiej decyduje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Może to zrobić w terminie 3 lat od:

  • dnia, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale stało się prawomocne, albo

  • od momentu stworzenia warunków do podłączenia nieruchomości do urządzeń infrastruktury lub

  • dnia stworzenia warunków do korzystania z wybudowanej drogi, o ile w dniu stworzenia tych warunków obowiązywała uchwała rady gminy dotycząca wysokości opłaty adiacenckiej.

Wysokość opłaty ustalana jest przez gminę w drodze uchwały. obowiązek zapłaty powstaje po upływie 14 dni od dnia, w którym decyzja o ustaleniu opłaty stała się ostateczna. Termin zapłaty ustala właściwy organ. płatność może zostać rozłożona na raty - nawet do 10 lat.

Czy musisz zapłacić opłatę adiacencką?

Tak - w momencie jej nałożenia przez odpowiedni organ, zostaniesz zobowiązany do jej uiszczenia. Nawet jeśli nie korzystasz i nie masz zamiaru korzystać z powstałych udogodnień.

Z uiszczenia opłaty adiacenckiej zwolnieni są spadkobiercy obciążonego nią zmarłego. 

Przysługuje Ci odwołanie

Jeśli gmina nałożyła na Ciebie opłatę adiacencką - możesz się od tej decyzji odwołać. Wśród podstaw takiego odwołania znajduje się sytuacja, gdy ustalona w drodze operatu szacunkowego wartość faktyczna nieruchomości nie zgadza się z wyceną gminy - w terminie 2 tygodni od momentu otrzymania decyzji o nałożeniu opłaty,

Właściciel może również odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.