3 błędy popełniane przy zakupie mieszkania

2021-06-14

Planujesz zakup swojego pierwszego mieszkania? A może chcesz uchronić się przed błędami popełnionymi w poprzednim? 

Wybór idealnego lokum to niełatwe zadanie. Dlatego dziś dzielimy się trzema - z naszego doświadczenia - najczęstszymi niedopatrzeniami, które mają miejsce przy zakupie nieruchomości.

Nieznajomość rynku

Niezależnie od tego, czy planujesz nabyć mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego, pierwsza rzecz, jaką musisz zrobić to rozeznanie się w rynku. Świadomość, ile kosztuje metr kwadratowy w danej lokalizacji, jakie są standardy budownictwa czy jak powinna przebiegać budowa bloku są bezcenne. 

Ponadto, jeśli planujesz wprowadzić się do dotąd nieznanej Ci dzielnicy, albo w okolicę, która jest jeszcze niezabudowana, warto rozejrzeć się po okolicy. Najlepiej pojawić się w niej kilka razy, w różne dni tygodnia, o różnych godzinach - w ten sposób zorientujesz się np. jakie jest natężenie ruchu samochodowego, czy okolica jest głośna, albo jakie będzie nasłonecznienie bloku. Ponadto, warto rozejrzeć się, czy w okolicy nie ma uciążliwego obiektu - np. składowiska odpadów, warsztatu samochodowego czy całodobowej myjni. 

Kupując mieszkanie w nowy budownictwie, sprawdź także, czy na parterze planowane są jakieś lokale użytkowe - mieszkanie nad pizzerią czy sklepem może okazać się uciążliwe.

Źle określone potrzeby 

Zanim podejmiesz decyzję o wyborze konkretnego lokum, zaczynasz zawężać obszar poszukiwań. W mieście wybierasz konkretne osiedle lub dzielnicę, na której chcesz mieszkać kolejne lata. Potem zastanawiasz się, ile pokoi ma mieć mieszkanie, czy chcesz mieć balkon lub ogródek.

Warto jednak rozważyć także takie rzeczy, jak winda - nawet, jeśli nie planujesz mieszkać na samej górze, preferowane piętro, widok z okien, układ lokalu czy możliwości zmian w aranżacji. Prawdopodobnie nigdy nie znajdziesz lokalu idealnego, jednak spisanie wszystkich potrzeb pomoże Ci nie tylko o niczym nie zapomnieć, ale i uszeregować wszystko w odpowiedniej hierarchii. W razie konieczności, będziesz wiedzieć z czego zrezygnować. 

Częstym błędem jest również niewzięcie pod uwagę swoich przyszłych potrzeb. Mieszkanie to zazwyczaj kredyt na 20-30 lat; w tym czasie wiele może się zmienić. Czy Twoje przyszłe lokum daje Ci opcję wydzielenia dodatkowego pokoju? Czy jest w nim dostatecznie dużo miejsca na przechowywanie? Czy jesteś gotowy sprzedać je, jeśli przestanie spełniać potrzeby Twojej rodziny? To pytania, na które warto znać odpowiedź przed zakupem.

Niedoszacowanie kosztów urządzenia

To częsty problem, szczególnie  osób, które kupują mieszkanie w stanie deweloperskim, albo do remontu. Jeśli bierzesz kredyt hipoteczny, warto doliczyć do niego szacowaną cenę wykończenia mieszkania - ewentualny późniejszy kredyt gotówkowy na pewno wyniesie Cię więcej. Warto również uzyskać informacje o stanie wykończenia mieszkania - to pomoże zrobić listę prac wykończeniowych i oszacować niezbędne koszta.