2021-09-12
W miastach akademickich, znaczną część mieszkań na wynajem zajmują studenci. Jakich nieruchomości szukają? Czemu często nie chcą wybierać akademika?
Pokój w akademiku
To coraz rzadziej wybierane rozwiązanie mieszkalne, mimo tego, że jest to najtańsza opcja. Wśród największych plusów mieszkania w akademiku jest dobra lokalizacja - zazwyczaj blisko centrum miasta, uczelni i przystanków komunikacji miejskiej, sąsiedztwo innych studentów, bliskość sklepów.
Wynajem pokoju w akademiku ma jednak także wiele wad. Standard akademików bywa niski, kuchnię i łazienkę nierzadko trzeba dzielić z wieloma innymi studentami. Pokoje są niewielkie, wyposażone tylko w najważniejsze meble i często muszą być współdzielone z innymi. Ponadto, liczba miejsc w akademikach jest ograniczona, a pokój w nim przysługuje tylko niektórym.
Mieszkanie na wynajem
Miasta akademickie oferują wiele mieszkań na wynajem przeznaczonych dla studentów. Bez problemu można znaleźć
- pokój w większym mieszkaniu akademickim,
- całe mieszkanie razem z partnerem czy znajomymi.
Mieszkania często można znaleźć w doskonałej lokalizacji, często z balkonem czy miejscem parkingowym. Jeśli wynajmie je grupa znajomych, komfort życia będzie nieporównywalnie wyższy.
Wynajem mieszkania to gwarancja większej prywatności oraz swobody, brak konieczności dzielenia kuchni czy łazienki z obcymi osobami. Największą wadą takiego rozwiązania jest wyższa cena.
Zakup mieszkania dla studentów
Koszt wynajmu mieszkania rośnie z roku na rok. Za cenę kilkuletniego wynajmu, zebralibyśmy całkiem spory wkład własny. Może więc warto wybierając się na studia, zainwestować we własne lokum?
Nie zawsze to możliwe - zakup swojego mieszkania to spore przedsięwzięcie. Młody dorosły dopiero wkraczający w samodzielne życie, nie ma zwykle wystarczających środków, ani zdolności kredytowej. Zakup może być możliwy przy wsparciu ze strony rodziców.
Dla studenta zupełnie wystarczająca jest niewielka kawalerka, która sprawdzi się także w przypadku młodej pary. Mieszkanie 2- lub 3-pokojowe będzie inwestycją na dłużej, a nadprogramowe pokoje zawsze można wynająć.