Uzgodnienie treści księgi wieczystej

2019-11-11

Księga wieczysta to najważniejszy dla Twojej nieruchomości dokument. Niestety zdarza się, że znajdują się w nim błędy, lub po prostu - nieaktualne wpisy, które są już niezgodne ze stanem faktycznym. Jak uzgodnić prawidłową treść księgi wieczystej?

Przepisy prawne

Polskie prawo szczegółowo reguluje procedurę uzgodnienia treści księgi wieczystej i usunięcia niezgodności między stanem rzeczywistym, a prawnym danej nieruchomości. Znajdziesz je w ustawie o księgach wieczystych i hipotece.

Kiedy można zastosować procedurę?

Każda osoba, której prawo do nieruchomości doznaje niezgodności określonych w ustawie, może żądać ich usunięcia poprzez uzgodnienie treści księgi wieczystej. Ma to miejsce w wypadku, gdy złożenie wniosku o dokonanie wpisu bądź wykreślenia w normalnym trybie nie jest możliwe, np. z powodu braku wymaganych dokumentów.

Tryb usunięcia niezgodności można zastosować, kiedy:

- prawo nie jest wpisane do księgi wieczystej w ogóle, np. kiedy nie ujawniono ustanowienia ograniczonego prawa rzeczowego,

- prawo jest wpisane błędnie, np. kiedy sąd błędnie wpisał wysokość hipoteki,

- w księdze wieczystej jest wpisane nieistniejące obciążenie lub ograniczenie, np. sąd omyłkowo przeniósł do księgi wieczystej lokalu służebność obciążającą wyłącznie nieruchomość gruntową.

Jak wygląda postępowanie?

1. Konieczne jest złożenie pozwu do sądu.

2. Jak powinien wyglądać pozew? Przede wszystkim ma spełniać wszystkie warunki, co typowy pozew w postępowaniu cywilnym. Należy m. in. określić:

  • sąd właściwy - sąd rejonowy, w którego okręgu położona jest nieruchomość,

  • pozwany - osoba, na rzecz której wpisane jest nieistniejące prawo, bądź aktualny według księgi wieczystej właściciel nieruchomości,

  • żądanie - należy wskazać poprawy, usunięcia czy dokonania jakiego wpisu chcemy oraz co powinno się pojawić zamiast niego.

3. Sąd rozpoznaje sprawę w trybie procesowym. Wydaje wyrok, od którego przysługuje apelacja do sądu okręgowego.