Umowa na wyłączność vs zwykła umowa pośrednictwa

2020-05-17

Sprzedając mieszkanie, na pewno zastanawiasz się, jaką umowę z agencją bardziej opłaca się podpisać - na wyłączność czy zwykłą. Wiele osób postanawia “grać bezpiecznie” - a przynajmniej tak im się wydaje - i wybiera umowę otwartą licząc, że to da im większą szansę na sprzedaż. Często jest to jednak zgubne myślenie. Czym różnią się oba typy umówi i jakie są wady i zalety każdego z nich?

Zwykła umowa pośrednictwa

  • Podpisujesz otwartą umowę z pięcioma biurami myśląc, że “może się uda, jak nie z jednym to z drugim”? Prawdopodobnie to samo myślą o tobie wspomniane biura. 

  • Brak jawnej lokalizacji - czy szukając mieszkania, potraktowałbyś poważnie ofertę, która nie ma podanej lokalizacji? Agenci pracujący na umowie otwartej unikają ujawniania adresu mieszkania, ponieważ wtedy trudno im udowodnić, że to akurat z ich ogłoszenia klient dowiedział się o danej ofercie. 

  • Jako że biuro nieruchomości jest jednym z wielu, które wybierasz, prawdopodobnie nie będzie tak zaangażowane w promocję Twojego lokalu, jak w przypadku umowy na wyłączność.

  • Strata czasu - podpisując umowę z kilkoma biurami, każdemu z nich musisz przekazać dokładnie te same informacje, odpowiedzieć na podobne pytania oraz monitorować zadanie każdego z nich. To bardzo czasochłonne - a przecież w sprzedaży z pomocą agenta chodzi o to, żeby zaoszczędzić czas, a nie stracić go jeszcze więcej.

  • Uzyskanie niższej ceny - pośrednik będzie chciał obniżyć cenę na nieruchomość z prostego powodu konkurencji z innymi pośrednikami, z którymi tak samo podpisałeś umowę otwartą.

Umowa pośrednictwa na wyłączność

  • Agent pracujący na wyłączność może zaprezentować w swojej ofercie własnoręcznie zrobione zdjęcia, lokalizację nieruchomości oraz w pełni zaangażować się w promocję oferty - w końcu to od jego skuteczności zależy wysokość wynagrodzenia.

  • Pośrednik nieruchomości zadba o stworzenie pozytywnego efektu pierwszego wrażenia zarówno przy tworzeniu oferty jak i podczas prezentacji. Doradzi jakie drobne naprawy czy ulepszenia warto wprowadzić, by zwiększyć rynkową wartość lokalu. 

  • Pośrednik pracujący na wyłączność posiada ważne OC, które gwarantuje bezpieczeństwo transakcji.

  • Oszczędność czasu - Twoją nieruchomość prezentujesz jednemu agentowi, udzielasz odpowiedzi na jego pytania - i to wszystko. Nie musisz kontaktować się z innymi osobami, ani ponownie przekazywać raz już podanych informacji.

  • Wszystko po twojemu - chcesz zorganizować dzień otwarty Twojej nieruchomości? Wystarczy, że dogadasz to z agentem. Wolisz być obecny przy prezentacji, czy też zupełnie pozostawić ją w kwestii biura? Wszystko można dogadać.

  • Uzyskanie wysokiej ceny za nieruchomość - agent będzie się starać, bo od tego zależy jego wynagrodzenie. Przy podpisaniu umowy na wyłączność masz pewność, że uzyskasz wysoką cenę.

Decydując się na umowę na wyłączność masz pewność, że zostaniesz potraktowany priorytetowo i w nawale pracy - nie zagubisz się w agencji między jednym a drugim klientem.