Najnowsze artykuły

Czy warto skorzystać z usług biura nieruchomości?

Sprzedaż, zakup, wynajem nieruchomości - to jedna z najważniejszych decyzji, jakie podejmujemy w życiu. Zazwyczaj towarzyszą jej stres, nieprzespane noce i poczucie zagubienia w dużej ilości ofert i prawnych kruczków. W łatwy sposób można jednak zapobiec tym negatywnym emocjom i bezproblemowo dopiąć transakcję na ostatni guzik! By mieć pewność, że inwestując setki tysięcy złotych nie popełniamy błędu - warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Jakie plusy daje nam zgłoszenie się do biura nieruchomości?

Bezpieczeństwo

Oferty znajdujące się w katalogu biura nieruchomości to jedynie lokale i grunty pewne i sprawdzone. Zdaniem przedstawiciela ds. wynajmu i sprzedaży jest sprawdzenie dla Ciebie, czy druga strona transakcji jest wiarygodna, a sama nieruchomość - ma uregulowaną sytuację prawną. Dzięki temu, dokonywana transakcja będzie stuprocentowo bezpieczna a Ty będziesz mógł spać spokojnie.

Spokój

Na każdym etapie sprzedaży, zakupu czy wynajmu, mogą pojawić się prawne i finansowe pytania - sprawdzony przedstawiciel będzie czekać, by udzielić na nie odpowiedzi. Do jego zadań należy wyszukiwanie nieruchomości odpowiadających Twoim potrzebom, a jeśli decydujesz się na sprzedaż lub wynajęcie swojego lokum - odpowiadanie za prezentację mieszkania w Twoim imieniu. Dzięki temu zyskujesz spokój ducha i więcej czasu dla siebie.

Rynek bez tajemnic

Zadaniem biura pośrednictwa jest doskonałe orientowanie się w prawach rządzących rynkiem. Jego pracownicy znają słabe i mocne punkty poszczególnych dzielnic miast, w których znajdują się oferowane przez nich nieruchomości. Przedstawiciel doskonale wie na co należy zwrócić uwagę przy zakupie, najmie czy sprzedaży, o jakie szczegóły dopytać. Jego fachowa ocena pomaga spojrzeć na nieruchomość, w której jesteśmy zakochani, nieco bardziej trzeźwym okiem.

Negocjacje

Martwisz się, że nie posiadasz umiejętności negocjacyjnych? Nic nie szkodzi! Zadaniem przedstawiciela ds. wynajmu i sprzedaży jest uzyskanie dla Ciebie jak najlepszej oferty - niezależnie od tego, czy występujesz w charakterze sprzedawcy czy kupującego, najemcy czy wynajmującego. Biuro nieruchomości jest doskonale zorientowane w  aktualnych cenach na rynku, dzięki czemu pomaga osiągnąć kompromis nawet między najbardziej upartymi stronami transakcji.

Oszczędność czasu

Jeżeli próbujesz dokonać transakcji mieszkaniowej na własną rękę, zapewne szukasz interesujących ofert najmu i sprzedaży pomiędzy pracą a domowymi obowiązkami. Nie masz czasu na wykonywanie dokładnych porównań oraz analizowanie prawnych kruczków. Rynek nieruchomości działa bardzo prężnie i często oferta dopiero wystawiona - staje się niedostępna. Biuro nieruchomości może poświęcić swój czas w 100% Tobie, dzięki czemu szybciej znajdzie lokal odpowiadający Twoim potrzebom.

Odpowiednia reklama

Aby zbyć bądź nabyć nieruchomość szybko i korzystnej cenie - potrzeba dobrej reklamy. Biuro nieruchomości sprawi, że o Twoim lokum dowie się jak największa liczba potencjalnych nabywców. Zapoznają się oni z umieszczonymi na stronie, profesjonalnie wykonanymi zdjęciami i opisami, które będą przedstawiać Twoją ofertę z najbardziej korzystnej strony. Dzięki reklamie, biuro pomoże Ci zmaksymalizować zysk oraz w najlepszy sposób wykorzystać potencjał Twojej nieruchomości. Transakcja zostanie również wykonana znacznie szybciej.

Urzędowe kruczki

Przy dokonywaniu transakcji mieszkaniowych, sen z powiek niejednokrotnie spędzają urzędowe sprawy. Sprawdzanie ksiąg wieczystych, przepisywanie mediów, kompletowanie niezbędnych dokumentów czy załatwianie kwestii sądowych z pewnością przerażą niejednego! Jednak jeżeli skorzystasz z pomocy biura nieruchomości, to jego pracownicy wykonają za Ciebie te obowiązki. Dzięki temu zaoszczędzisz nie tylko wiele czasu, ale i zdrowia.

Jeżeli planujesz sprzedaż, wynajem bądź zakup mieszkania, domu czy gruntu - nie wahaj się! Skorzystaj z naszych usług, by szybko bezpiecznie i z maksymalnym zyskiem dokonać interesującej Cię transakcji.

Przejdź do artykułu

Mieszkanie łatwe do urządzenia

Gdy decydujesz się na zakup lub wynajem mieszkania, musisz zwrócić uwagę na wiele parametrów, takich jak jego cena, lokalizacja czy metraż. Wybór idealnego lokum nie ogranicza się jednak tylko do tych kwestii. By w czterech ścianach żyło się komfortowo, musisz mieć możliwość wprowadzenia w nich wybranych przez siebie aranżacji. Jak upewnić się, że mieszkanie stwarza ku temu korzystne warunki - dowiesz się z lektury tego artykułu.

Ustawność mieszkania

Podstawową kwestią, na jaką chcemy zwrócić Twoją uwagę, jest ustawność mieszkania. Aby ją sprawdzić musisz pomyśleć, jak w danym lokum w poszczególnych pomieszczeniach rozmieścisz meble. Pomocny może okazać się przy tym rzut mieszkania - łatwiej na nim zauważyć, jak da się zagospodarować dane miejsce. Zwróć także uwagę na położenie poszczególnych pomieszczeń - może urządzenie sypialni koło salonu nie będzie dla Ciebie korzystnym rozwiązaniem? Nie ograniczaj się jedynie do swoich przyszłych czterech ścian - zapytaj, czy pokój dzienny głośnego sąsiada nie dzieli ściany z miejscem, w którym śpisz. Warto przemyśleć to już na samym początku.

W kwestii ustawności mieszkania, ważny jest jeszcze jeden aspekt. Jeżeli nie kupujesz lokum na tyle dużego, by każde pomieszczenie mogło pełnić osobną funkcję - musisz zastanowić się, czy w Twoich przyszłych czterech ścianach jest możliwość wydzielenia stref, których potrzebujesz. Ma to szczególnie duże znaczenie, jeżeli planujesz połączyć salon z kuchnią i jadalnią bądź sypialnię z gabinetem - nie chcesz chyba, by część przeznaczona do komfortu i odpoczynku nie była oddzielona od tej, w której pracujesz.

Potencjał na przechowywanie

Jeżeli trzymasz zbędne rzeczy na wierzchu możesz łatwo sprawić, że wymarzone lokum będzie wydawało się zagracone. Oceń, czy w mieszkaniu, które Cię interesuje, przewidziano dostateczną ilość miejsca na przechowywanie. Zaplanuj, gdzie umieścisz głębokie szafy na garderobę, regały i szafki, w których możesz trzymać suchą żywność czy środki czystości. Może potrzebujesz wydzielenia małego pomieszczenia, w którym swoje miejsce znajdą się sprzęty takie, jak odkurzacz czy deska do prasowania?

Oświetlenie mieszkania

Wybierając wymarzone lokum, musisz zwrócić uwagę na to, jak jest oświetlone - i chodzi tu zarówno o rozmieszczenie okien, jak i źródeł sztucznego światła.

Osadzenie okien to głównie kwestia indywidualnych preferencji. Niektórzy lubią, gdy rano budzi ich przebijające się przez rolety słońce. Inni nie wytrzymają w nagrzanym latem salonie, z oknami wystawionymi na południe. Część osób nie wyobraża sobie natomiast mieszkania bez źródła naturalnego światła w łazience. Poza rozmieszczeniem okien, zwróć uwagę na ich wielkość - zbyt mała ilość promieni słonecznych wpadająca do wnętrza sprawi, że lokum będzie ponure i depresyjne.

Zaplanuj, gdzie chcesz rozmieścić źródła sztucznego oświetlenia. Może jakąś strefę chciałbyś wyszczególnić, umieszczając w niej ledowe lampki? Albo marzysz o tym, by nad stołem w jadalni królował pokaźny żyrandol? Pamiętaj także, by dobrze oświetlić miejsce, w którym planujesz czytać i pracować - nie warto psuć swojego wzroku przez wcześniejszą nieprzemyślaną decyzję.

Możliwość zmiany rozmiaru pomieszczeń

Ostatnim elementem na jaki musisz zwrócić uwagę, jeśli chcesz kupić mieszkanie łatwe do aranżacji jest możliwość zmiany rozmiaru i układu pomieszczeń. Choć dziś podoba Ci się umieszczenie salonu i kuchni w osobnych pomieszczeniach - może kiedyś będziesz wolał uzyskać więcej przestrzeni, łącząc je w jedno? Warto upewnić się, czy masz możliwość usunięcia ściany, rozdzielającej niektóre pokoje. Koniecznie sprawdź w tym celu dokumentację mieszkania, lub zapytaj swojego przedstawiciela do spraw wynajmu i sprzedaży - nie ufaj poprzedniemu właścicielowi "na słowo”.

To, czy uznasz mieszkanie za łatwe do urządzenia, w dużej mierze zależy od Twoich indywidualnych preferencji. Tym artykułem pragniemy przede wszystkim skłonić Cię do przeanalizowania, jakie są potrzeby Twoje i Twojej rodziny. Warto jednak zwrócić uwagę na przedstawione przez nas problemy - są to pewne uniwersalne kwestie, które mogą zaważyć na komforcie życia w nowym lokum. Mieszkanie to inwestycja na lata - warto móc pozwolić sobie na elastyczność.

Przejdź do artykułu

5 pytań przed wyborem nieruchomości

Zapewne wybór nieruchomości, którą planujesz wynająć lub zakupić, jest dla Ciebie stresującą decyzją. Jest tyle istotnych kwestii, które trzeba rozważyć! Aby pomóc Ci znaleźć idealne lokum, stworzyliśmy listę pięciu najważniejszych pytań, jakie należy sobie zadać przed wyborem mieszkania.

1. Jaką kwotę chcesz przeznaczyć na nieruchomość?

Zanim w ogóle zaczniesz rozglądać się za nowym mieszkaniem, ustal ile pieniędzy możesz na nie przeznaczyć. Nie bierz przy tym pod uwagę jedynie ceny lokum! Jeżeli planujesz zakup z rynku pierwotnego - zrób kosztorys wykończenia i wyposażenia. Jeśli będziesz szukać mieszkania na rynku wtórnym, przemyśl ile możesz przeznaczyć na jego odświeżenie czy też ewentualny remont. Zastanów się także, jaką kwotę miesięcznie możesz płacić zaczynsz. Im dokładniej sprecyzujesz swój limit finansowy, tym szybciej pomożemy Ci znaleźć idealne lokum.

2. Dla kogo jest ta nieruchomość?

Szukasz nieruchomości dla dużej rodziny czy małej kawalerki dla jednej osoby? Czy nowe mieszkanie będą zamieszkiwali studenci, czy starsi ludzie? Pomyśl, na jakim piętrze będzie Ci się najwygodniej żyło przez najbliższe lata. Pamiętaj przy tym, że na różnych etapach życia, inne mieszkania wydają się nam być idealne. Powiedz nam, kto ma zamieszkać w Twoim - a pomożemy Ci dobrać lokum najlepiej odpowiadające potrzebom przyszłych lokatorów.

3. Jak dużej powierzchni potrzebujesz?

Na rynku można znaleźć nawet mieszkania mające 20 mkw. Jakiej wielkości Ty poszukujesz? Czy Twoje mieszkanie może posiadać skosy i mniejszą powierzchnię użytkową? A może ma być dwupiętrowe? Określenie przedziału metrażowego i ilości pokojów, pomoże nam szybciej znaleźć lokal dopasowany do Ciebie. Pamiętaj, by myśleć perspektywistycznie - jeśli planujesz w najbliższych latach powiększać rodzinę, może warto zastanowić się nad nieco większym metrażem?

Przemyśl, czy będziesz potrzebować podziemnego parkingu, piwnicy, balkonu czy komórki lokatorskiej. Pamiętaj, że w centrum dużego miasta prawdopodobnie będzie trudno postawić samochód, a dodatkowa przestrzeń na przechowywanie - może okazać się bardziej przydatna, niż sądzisz.

4. Gdzie ma znajdować się nieruchomość?

Zacznij oczywiście od sprecyzowania miasta. Następnie zastanów się, czy poszukujesz lokum w centrum, blisko atrakcji czy może na peryferiach - pełnych ciszy, spokoju i zieleni. Jeśli często wyjeżdżasz, może przydatna będzie bliskość obwodnicy?

Gdy już spodoba Ci się jakaś nieruchomość, obejrzymy z Tobą okolicę, w jakiej się znajduje. Sprawdzimy, czy są w niej punkty, na jakich Ci zależy - przedszkola, szkoły, sklepy czy kompleksy sportowe. Doskonale znamy Szczecin i jego okolice, dzięki czemu jesteśmy w stanie znaleźć lokum w miejscu, w którym będzie żyło Ci się komfortowo.

5. Jaka jest sytuacja prawna nieruchomości?

Nikt nie chce kupić mieszkania z obciążeniami, lub o niejasnej sytuacji prawnej! Korzystając z naszych usług możesz być spokojny - upewnimy się, że transakcja będzie bezpieczna. Zdobędziemy wszystkie informacje dotyczące nieruchomości a następnie wyjaśnimy Ci tajemnicę każdego zapisu w dokumentach. Nie musisz przejmować się prawnymi kruczkami - Twoim zadaniem jest jedynie cieszenie się wymarzonym lokum.

Mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci rozwiać wątpliwości, dotyczące istotnych kwestii, które trzeba rozważyć przed wyborem mieszkania. Jeśli nie to pamiętaj - jesteśmy zawsze gotowi, by odpowiedzieć na Twoje pytania!

 

Przejdź do artykułu

Umowa na wyłączność

Jeżeli decydujesz się na sprzedaż lub wynajem swojej nieruchomości, zapewne zastanawiasz się nad podpisaniem biurem umowy na wyłączność. Polega ona na tym, że wybrana firma jest jedynym pośrednikiem transakcji i to jej należy się prowizja. Większość osób niechętnie decyduje się na podpisanie takiego dokumentu - a to przez złudne poczucie, że gdy więcej biur zajmie się sprzedażą bądź wynajmem ich nieruchomości to lepiej na tym wyjdą. Nie jest to jednak do końca prawdą. Jakie korzyści daje umowa na wyłączność?

Zaangażowanie agencji nieruchomości

W przypadku umowy na wyłączność, biuro nieruchomości ma zapewnioną prowizję z tytułu wynajmu bądź sprzedaży Twojego lokum. Pracownicy mogą być pewni, że ich pełne zaangażowanie i nakłady na promocję nie pójdą na marne. Bez wahania wykorzystują większą ilość narzędzi, by dotrzeć do dużej grupy klientów. Do tego, nie muszą ścigać się z innymi biurami - masz więc gwarancję, że Twoja nieruchomość zostanie sprzedana bądź wynajęta po najbardziej korzystnej cenie.

Bezpieczeństwo

Jeżeli decydujesz się na jedną agencję nieruchomości - zazwyczaj wnikliwie sprawdzasz opinie o niej i prowadzisz długie rozmowy z wybranym agentem. Gdy natomiast wybierasz kilka - zwyczajnie możesz nie mieć na to czasu. Bezpieczeństwo daje także fakt, że klucze do Twojego lokum przekazujesz tylko jednej osobie. Może ona oprowadzać po nim klientów pod Twoją nieobecność, co pomoże Ci zaoszczędzić czas.

Dokładniejsze informacje

Irytują Cię ogłoszenia niepodające adresu, pod którym znajduje się lokal? Denerwuje Cię, brak wyraźnego zdjęcia całego budynku? Niepełne oferty zazwyczaj umieszczane są na stronach internetowych przez biura nieposiadające umowy na wyłączność. Jeśli nie została ona podpisana, agencja nie może dzielić się dokładnymi informacjami na temat nieruchomości. Jeśli to zrobi, potencjalny kupiec czy najemca może zacząć kontaktować się bezpośrednio z Tobą - a wtedy biuro straci prowizję. Niepełne ogłoszenia od razu zniechęcają potencjalnych klientów, ponieważ sprawiają wrażenie nieprofesjonalnych. Możesz mieć pewność, że oferta umieszczona przez biuro posiadające umowę na wyłączność będzie bardziej dopieszczona.

Oszczędność czasu

Sprawdzenie jednej agencji nieruchomości i podpisanie z nią umowy zajmuje znacznie mniej czasu, niż bieganie po wielu biurach, zlokalizowanych w różnych częściach miasta. Ponadto - jeśli przekażesz nieruchomość na sprzedaż lub wynajem kilku agencjom, ich pracownicy będą bombardować Cię telefonami, czy to po dodatkowe informacje, czy w celu dogadania różnych szczegółów bądź ustalenia terminu prezentacji mieszkania. Gdy natomiast szczęśliwie dokonasz transakcji z pomocą jednego biura - musisz poinformować o tym wszystkie inne, które także zajmowały się promocją Twojej nieruchomości. Tracisz więc znacznie więcej czasu na odbywanie rozmów, które nie miałyby miejsca w przypadku podpisania umowy na wyłączność.

Jedyną wadą umowy na wyłączność, która dla niektórych może okazać się nie do zaakceptowania, są trudności w jej zerwaniu. Warto więc przy podpisywaniu dokumentów zwrócić uwagę na warunki, w jakich można ewentualnie odstąpić od umowy, bez konieczności ponoszenia przy tym dodatkowych kosztów.

Jeżeli podpiszesz umowę na wyłączność ze sprawdzonym biurem - nie masz się czego obawiać! Na pewno będzie to dla Ciebie lepsze rozwiązanie, niż korzystanie z usług wielu agencji, z których żadna nie poświęci się sprzedaży lub wynajmowi Twojego lokum w stu procentach. Umową tą zyskujesz pewność, że wybrane biuro zrobi wszystko, by transakcja została dokonana za korzystną cenę i możliwie najszybciej.

Przejdź do artykułu

Czy warto kupić mieszkanie do remontu?

Nie każdy ma czas na wykonanie remontu sprzedawanego mieszkania. Dlatego też na rynku pojawia się wiele ofert, w których umieszczone są lokale wymagające czegoś więcej, niż jedynie odświeżenia. Zapewne niechętnie się im przyglądasz - mało kto chce przeprowadzać się do mieszkania czy domu, z którego wykończeniem czeka go jeszcze dużo pracy. Okazuje się jednak, że takie oferty mogą być dla Ciebie korzystniejsze! Dlaczego nie warto ich z góry odrzucać?

Okazja cenowa

Zakup mieszkania przeznaczonego do remontu jest zazwyczaj bardziej opłacalny. Często są one nawet o 50 - 80 tysięcy tańsze, niż lokale gotowe do zamieszkania, można więc na nich dużo zaoszczędzić. Kwota pozostająca w portfelu będzie tym wyższa, im więcej prac w nowym domu potrafisz wykonać samodzielnie. Różnice te będą szczególnie widoczne w dużych miastach.

Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania, warto zrobić szczegółowy kosztorys. Trzeba wziąć pod uwagę koszty materiałów, metraż mieszkania oraz zapłatę za pracę, której nie potrafisz wykonać samodzielnie.

Możliwość urządzenia lokum po swojemu

Kupując dom czy mieszkanie gotowe do zamieszkania, nabywasz jednocześnie czyjąś wizję Twojego lokum. Jeżeli jednak zdecydujesz się na zakup czterech ścian wymagających gruntownego remontu - możesz urządzić wszystko po swojemu. To Ty decydujesz o postawieniu lub wyburzeniu ścianek działowych, wybierasz miejsce położenia lamp i kontaktów czy ustawienie sprzętów w łazience. Wydając znacznie mniej pieniędzy, otrzymasz więc takie same możliwości, jak osoby decydujące się na zakup mieszkania w stanie deweloperskim.

Inwestycja

Zakup taniego mieszkania do remontu, wykończenie go i wynajęcie po wysokiej cenie - to pomysł na zysk. Jeżeli jesteś tak zwaną “złotą rączką” - możesz na tym wiele zyskać. Mieszkania wymagające remontu często zlokalizowane są w centrum miasta - dzięki czemu można znaleźć wśród nich prawdziwe perełki, leżące w okolicach najbardziej pożądanych przez potencjalnych najemców. Zwróć również uwagę na to, że wśród starszych mieszkań łatwiej można znaleźć większe metraże - dziś rzadko który deweloper stawia na duże lokale, które zdecydowanie łatwiej jest wynająć, w szczególności studentom.

Mieszkanie do remontu - nie dla każdego

Zakup mieszkania do remontu może okazać się nieopłacalny, jeśli nie masz czasu bądź umiejętności niezbędnych do wykonania większości prac. Wynajem ekipy do wszystkiego - wyrównania podłóg, ścian, niekiedy wymiany poszczególnych instalacji, okien czy drzwi, na pewno nie będzie tani.

Mieszkanie do remontu może także nie być dobrym wyborem, jeżeli do nowego lokum musisz przeprowadzić się od razu. Niekiedy takie pomieszczenia są w stanie, który nie pozwala na natychmiastowe przeniesienie się. Warto jest więc mieć miejsce, w którym będzie możliwość przeczekania czasu remontu.

Zachęcamy Cię do przeglądania ofert mieszkań przeznaczonych do mniejszego bądź większego remontu, nawet jeżeli zakładasz, że takiego lokum nie zakupisz. Jeżeli zechcesz - pomożemy znaleźć wśród nich perełkę z potencjałem na wymarzony dom.

Przejdź do artykułu

Przygotuj mieszkanie do sprzedaży!

Dobre pierwsze wrażenie potrafi zdziałać cuda. Jeżeli zależy Ci na dokonaniu udanej transakcji sprzedaży domu bądź mieszkania - musisz zadbać o to, by Twój lokal prezentował się atrakcyjnie, zarówno na zdjęciach, jak i podczas oprowadzania potencjalnych kupców. Czy wiesz, na jakie detale osoby oglądające ogłoszenie będą zwracać uwagę? Podpowiemy, o co warto zadbać przed podjęciem decyzji o wystawieniu lokum na sprzedaż.

Przede wszystkim - porządek
Znacznie trudniej będzie znaleźć kupca na dom czy mieszkanie, które sprawia wrażenie zaniedbanego. Sprzedawane lokum powinno być przede wszystkim schludne i czyste. Umyte okna, wyprane dywany, usunięte plamy ze ścian - to podstawa, o którą musisz się zatroszczyć. Wbrew temu, co myślą niektórzy - nie każdy bałagan “da się usunąć w Photoshopie”, a  już na pewno nie da się go ukryć przy bezpośredniej prezentacji domu czy mieszkania.

Pamiętaj też o detalach takich , jak zamknięcie szafek, przestawienie suszarki z praniem czy pochowanie umytych naczyń. To takie drobnostki przesądzają o tym, czy lokum sprawia wrażenie czystego i zadbanego.

Usuń niepotrzebne meble i sprzęty
Jeżeli nadal mieszkasz w lokum, które chcesz sprzedać, ten punkt może być trudny do zrealizowania. Warto jednak spróbować uzyskać wrażenie jak największej przestrzeni w mieszkaniu - zdjąć sprzęty z kuchennych blatów, schować kosmetyki w łazience czy wreszcie pozbyć się ogromnego, starego fotela, z którego nikt już i tak nie korzysta. 

Pamiętaj, że w Twoim dotychczasowym mieszkaniu, kupiec będzie chciał  poczuć się jak u siebie w domu. Mile widziane są więc wszelkie neutralne kolory i dodatki, stanowiące tło dla nowych aranżacji. Dlatego jeżeli pod wielkim, kolorowym dywanem kryje się piękna drewniana podłoga czy zadbane panele - warto go usunąć.

Siła zapachu
Przejdźmy teraz do tego, co klient odczuje dopiero podczas prezentacji domu czy mieszkania. Zapachy - mogą zachęcać i sprawiać, że potencjalny kupiec już poczuje się jak u siebie w domu bądź odpychać i spowodować natychmiastowe opuszczenie lokum.

Sprzedawany lokal powinien być przede wszystkim przewietrzony. Bezpośrednio przed prezentacją, lepiej unikaj gotowania, palenia świeczek czy używania intensywnych odświeżaczy powietrza - dopilnuj, żeby pod Twoim dachem, potencjalnego kupca nie rozbolała głowa. Możesz też zastosować sztuczkę, której używają pośrednicy sprzedający luksusowe nieruchomości - na stole w jadalni postaw świeże kwiaty, a w kuchni upiecz ciasteczka z cynamonem. Gwarantujemy, że osoba oglądająca mieszkanie zacznie wyobrażać sobie  spędzanie w nim jesienne wieczory!

Podstawowe naprawy
Jeżeli decydujesz się na sprzedaż mieszkania lub domu w stanie “do odświeżenia” - nie inwestuj w duże naprawy. Warto jednak wykonać te podstawowe, które sprawią wrażenie, że Twoje lokum jest zadbane. Zreperuj kapiący kran, który czeka na Twoje zainteresowanie od wielu miesięcy, wymień przepaloną żarówkę czy dokręć wypadającą klamkę. Drobne poprawki nie kosztują wiele, a lokum w dobrym stanie - na pewno zrobi lepsze pierwsze wrażenie.

Zabierz zwierzęta na spacer
Nie każdy potencjalny nabywca musi przepadać za zwierzętami. Zdarzają się również osoby uczulone, lub przychodzące na prezentację z małymi dziećmi, które na widok czworonoga robią awanturę. Dlatego bezpieczniej jest poprosić znajomego, aby na czas wizyty klientów zabrał zwierzaka na spacer. Jeżeli nie jest to możliwe - niech pupil przeczeka odwiedziny w kojcu czy klatce.

Pamiętaj także o usunięciu z pola widzenia zwierzęcych zabawek (na których zaskakująco łatwo jest się poślizgnąć!) oraz kuwety.

Podjęcie przed zrobieniem zdjęć lub prezentacją domu czy mieszkania tych kilku prostych kroków może znacznie zwiększyć Twoje szanse na szybką sprzedaż lokum po znacznie korzystniejszej cenie. 

Przejdź do artykułu

Jak zorganizować przeprowadzkę ze zwierzakiem?

Przeprowadzka to czas trudny nie tylko dla osób, które są odpowiedzialne za pakowanie, przenoszenie, transportowanie i rozładowywanie rzeczy. Jeżeli jesteś właścicielem zwierzaka zapewne wiesz, że przenosiny są stresujące także dla niego - nieznane otoczenie może prowokować niebezpieczne zmiany w zachowaniu, choroby oraz inne nieprzyjemności. Jak pomóc swojemu pupilowi zaklimatyzować się w nowym miejscu?

Siła spokoju

Doskonale wiesz, że Twój zwierzak wyczuwa targające Tobą emocje. Jeżeli dopadną Cię stres i niepokój - zacznie denerwować się razem z Tobą. Dlatego warto od samego początku transakcji pilnować bieżącego dokonywania niezbędnych formalności oraz kompletowania wszystkich dokumentów. W zachowaniu spokoju pomoże także wcześniejsze planowanie kolejnych kroków przeprowadzki - zorganizowanie kartonów do pakowania, transportu i odpowiedniego momentu przekazania kluczy do nowego miejsca. Jeżeli chcesz, żeby Twój zwierzak dobrze zniósł przeprowadzkę - stwórz do tego odpowiednią atmosferę.

Słodkie wspomnienia

Żeby nieco uspokoić zwierzaka w nowym domu, spędzaj z nim możliwie najwięcej czasu. Możesz mu nieco dogodzić, dając do jedzenia ulubione przysmaki. Przy przeprowadzce, nie zapomnij ulubionych rzeczy swojego zwierzaka - kocyków, legowisk czy zabawek. Nawet jeśli ostatecznie chcesz usunąć je z nowego domu czy mieszkania, poczekaj z tym. Zapach zachowany w tych przedmiotach, ułatwi Twojemu pupilowi oswojenie się z nowym miejscem.

Przeprowadzka z psem

Pies - wierny przyjaciel człowieka dobrze zniesie przeprowadzkę, jeżeli będzie blisko swojego pana. Pamiętaj, że Twój pupil ma uregulowany czas dnia - śpi, je i spaceruje o określonych godzinach. Staraj się nie zaburzać harmonogramu psa i w miarę możliwości, zaprowadź go wcześniej do nowego lokum, by mógł się z nim zapoznać.

Przeprowadzka z kotem

Kot to zwierzak, który traktuje swoje mieszkanie jako własne terytorium. Rzadko je opuszcza - a jeśli już to na smyczy, bądź na wizytę u weterynarza. Dlatego stres przy przeprowadzce bywa dla niego bardzo dotkliwy - przecież wszystko inaczej pachnie i wygląda!  Staraj się spędzić ze swoim kotem jak najwięcej czasu w nowym lokum - inaczej może stać się agresywny i stronić od kontaktu z Tobą.

Inne zwierzęta

Podczas przeprowadzki nie zapominaj o potrzebach swoich rybek, ptaków czy gryzoni. Większość z nich także będzie zestresowana zmianą otoczenia. Poza tym, transport terrarium czy akwarium wymaga od Ciebie większej organizacji - niekiedy zmusza nawet do zaangażowania specjalistów. Żeby uniknąć niepotrzebnego stresu, przemyśl kwestię przeprowadzki odpowiednio wcześniej.

W Golden Hawk pomagamy Ci cieszyć się Twoim nowym domem bez stresu - za Ciebie pilnujemy wszystkich formalności. Dzięki temu Ty i Twój pupil będziecie mogli przeprowadzić się szybko i komfortowo.

Przejdź do artykułu

Odbiór mieszkania na rynku wtórnym

Przymierzasz się do zakupu lokalu z rynku wtórnego? Jeśli tak to zapewne zastanawiasz się nad tym, na co zwrócić szczególną uwagę przy odbieraniu takiego domu czy mieszkania. Najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalisty, który za Ciebie upewni się, czy nikt nie próbuje Cię oszukać. Dziś podpowiadamy na co trzeba zwrócić uwagę, decydując się na zakup lokalu z rynku wtórnego.

Metraż

Upewnij się, że nabywany przez Ciebie lokal ma taki metraż, jak deklaruje sprzedawca. Nierzadko zdarzają się próby sztucznego podniesienia wielkości lokum na papierze, na przykład przez wliczenie do niego powierzchni balkonu, piwnicy, schowka czy nawet ogrodu.

Wyposażenie

Warto dokładnie ustalić ze sprzedającym to, jakie elementy wyposażenia zostaną przez niego zabrane, a jakie zostaną w mieszkaniu. Przy podpisywaniu ostatecznej umowy przypilnuj, by to, co ustalone - faktycznie zostało zrealizowane. Jeśli w Twoim nowym domu zostaną ciężkie sprzęty, których nie potrzebujesz - nabędziesz jedynie dodatkowe problemy.

Stan techniczny

Powoli i dokładnie obejrzyj każde pomieszczenie. Zwróć uwagę na wszystkie aspekty konstrukcyjne - ściany, sufity i okna, ale także instalację elektryczną, wodną i wentylacyjną. Upewnij się, że wszystko jest równe i szczelne, a na oknach czy na podłogach nie ma rys, które będą wymagały drogich poprawek. W końcu - ostateczna cena nabywanego lokum, powinna uwzględniać wszystkie nienaprawione usterki.

Stan prawny

Przed zdecydowaniem się na zakup domu czy mieszkania - koniecznie dokładnie sprawdź jego księgę wieczystą. Zobacz, czy osoba, która sprzedaje lokal na pewno jest jego właścicielem, czy nieruchomość nie jest obciążona prawami innych osób ani czy nie jest na nią nałożona hipoteka. 

Sprawdź także, kto jest zameldowany w domu czy mieszkaniu, które chcesz zakupić. Pamiętaj, że w księdze wieczystej nie umieszcza się wszystkich informacji, dotyczących nieruchomości - np. prawa dożywocia. Warto upewnić się, że nie ciąży ono na nabywanym lokum

Upewnij się, czy wszystkie opłaty dotyczące nieruchomości (w tym czynsz do spółdzielni i podatek od nieruchomości) zostały uregulowane. 

Jeśli lokal, który Cię interesuje jest zadłużony - dopilnuj, by wszystkie zaległości zostały uregulowane przed transakcją. A jeśli ktoś próbuje zataić przed Tobą informacje prawne, dotyczące nieruchomości - lepiej rozważ zakup innego lokalu. 

Umowa przedwstępna

Chcesz mieć gwarancję, że umówione ze sprzedawcą warunki transakcji nie ulegną zmianie? Potrzebujesz kredytu? Zadbaj o podpisanie umowy przedwstępnej! 

Pamiętaj, że najlepiej zawrzeć ją w formie aktu notarialnego - co prawda musisz ponieść za to opłatę, ale masz większą gwarancję na bezproblemowe wykonanie transakcji. W umowie przedwstępnej, warto umieścić takie elementy, jak:

  • zaświadczenie, że lokal nie jest zadłużony ani obciążony prawem innych osób,
  • umówioną cenę nieruchomości,
  • termin podpisania umowy ostatecznej,
  • listę przedmiotów pozostających w mieszkaniu,
  • termin przekazania mieszkania.

Nabywanie nieruchomości z rynku wtórnego jest jeszcze bardziej wymagającą transakcją, niż zakup lokum wprost od dewelopera. Niektóre usterki łatwo jest ukryć, a sprzedawcy zawsze będzie zależało na uzyskaniu jak najwyższej ceny. Dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, który wszystkich formalności dopilnuje za Ciebie

Przejdź do artykułu

Mieszkanie o nieregularnym kształcie

Myśląc - mieszkanie, widzisz zapewne rzut wydzielonych prostokątnych, ewentualnie kwadratowych pomieszczeń. Tak rozplanowana nieruchomość jest zazwyczaj w oczach potencjalnego kupca najbardziej ustawna i najłatwiejsza do urządzenia. Mało kto decyduje się na zakup mieszkania niestandardowego uważając, że to duże ryzyko - lokale pełne skosów czy pomieszczeń o nietypowych kształtach potrafią być przytłaczające. A szkoda! Zobacz, jakie zalety mają nieruchomości o nieregularnym kształcie.

Niższa cena

Deweloperzy, pośrednicy sprzedaży nieruchomości oraz sami właściciele zdają sobie sprawę z tego, że najprostsze do urządzenia i przez to - najbardziej przyciągające klientów, są mieszkania o klasycznym i regularnym kształcie, z pomieszczeniami na planie kwadratów lub prostokątów. Dlatego też, ceny lokali nietypowych są zawsze niższe i pozwalają zaoszczędzić kwotę, którą możesz przeznaczyć na urządzenie swoich czterech ścian. Jeżeli kupujesz nietypowe mieszkanie pamiętaj, że masz szansę wynegocjować naprawdę korzystną cenę!

Większa dostępność

Każdy z nas wie, jak wygląda teraz rynek nieruchomości, szczególnie w dużych miastach - mieszkania deweloperskie sprzedawane są zazwyczaj już na pierwszym etapie budowy, a najlepsze lokale na rynku wtórnym, rozchodzą się jak świeże bułeczki. Dlatego nieeliminowanie ze swoich poszukiwań nieruchomości o nietypowym kształcie może znacznie zwiększyć Twoje szanse na znalezienie wymarzonych czterech kątów szybciej.

Dom jedyny w swoim rodzaju

Pewnie też nierzadko masz wrażenie, że nowe mieszkania Twoich znajomych wyglądają zaskakująco podobnie do siebie. Wyjęte z katalogów IKEA meble, podobny rozkład pomieszczeń i takie same aranżacje. Chcesz się spośród nich wyróżnić?

Kupując mieszkanie o nieregularnym kształcie zyskujesz nietypową i jedyną w swoim rodzaju przestrzeń. Możesz w oryginalny sposób zagospodarować skosy, kanty czy całe pomieszczenia, grać światłem oraz bawić się dodatkami, które podkreślą wyjątkowy charakter Twoich czterech ścian. Boisz się, że nie znajdziesz pasujących do mieszkania mebli? W sklepach jest tak szeroki wybór wyposażenia, że na pewno odszukasz coś pasującego do Twoich pomieszczeń. Poza tym, zawsze możesz zdecydować się na meble na wymiar. 

Jeżeli zechcesz - pomożemy Ci wyszukać na rynku nieruchomości nietypowe i jedyne w swoim rodzaju perełki, w których stworzysz niepowtarzalne aranżacje i urządzisz dom swoich marzeń.

Przejdź do artykułu

Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym

Inwestycja w nieruchomość zazwyczaj wiąże się z koniecznością wzięcia kredytu hipotecznego, a tym samym - z ryzykiem. Co stanie się, jeśli nie będziesz w stanie spłacić należności, zdecydujesz się na przeprowadzkę lub po prostu zapragniesz zmienić miejsce zamieszkania? Czy możesz wtedy bez problemów i ograniczeń sprzedać mieszkanie, które jest obciążone kredytem hipotecznym?

Bank wpisany w księdze wieczystej

Jeśli dom czy mieszkanie zostało zakupione przez Ciebie przy skorzystaniu z kredytu hipotecznego - bank, w którym go zaciągnąłeś, wpisany jest do księgi wieczystej. Oczywiście to Ty figurujesz jako właściciel, jednak dopóki nie uiścisz całej należności - nie możesz w stu procentach swobodnie dysponować swoim lokum.

Jak dokonać sprzedaży mieszkania obciążonego kredytem hipotecznym?

Sprzedaż mieszkania, na którym ciąży kredyt nie jest niemożliwa - jest jedynie trochę utrudniona. Pierwszym krokiem jaki musisz podjąć, by jej dokonać, jest poinformowanie banku wpisanego do księgi wieczystej o Twoich planach. Następnie zwróć się do jego pracowników z prośbą  o wystawienie dokumentu z informacją o pozostałym do spłacenia obciążeniu. Takie pismo zawiera wszelkie niezbędne dane, które dotyczą kredytu hipotecznego, w tym informację o aktualnym saldzie czy o wysokości prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu.

Przy okazji wizyty w banku, warto także wystąpić o trzydziestodniową promesę. To oficjalna obietnica banku, że wykreśli swój zapis w księdze wieczystej bezpośrednio po otrzymaniu przelewu od kupca. Dzięki temu sytuacja prawna mieszkania stanie się jasna - co umożliwi sporządzenie umowy przedwstępnej.

Pamiętaj, że nie możesz ukrywać przed potencjalnym nabywcą informacji o tym, że pod zakup mieszkania zaciągnięty został kredyt hipoteczny. To on będzie musiał przelać pozostałą należność na konto banku - poinformuj go o tym na samym początku negocjacji!

Jak przebiega transakcja sprzedaży mieszkania?

Zbycie domu czy mieszkania z kredytem hipotecznym nie różni się od sprzedaży nieruchomości wolnej od obciążeń. Podobnie jak przy zwykłej transakcji, i tu obligatoryjna jest forma aktu notarialnego, czyli konieczna jest obecność notariusza. Do banku natomiast trzeba zgłosić dyspozycję spłaty zadłużenia i dostarczyć kopię aktu notarialnego.

Przejdź do artykułu

Wady i zalety mieszkania w bloku z wielkiej płyty

Wiele mieszkań przeznaczonych na sprzedaż znajduje się w blokach z wielkiej płyty. Niektóre z nich, ze względu na doskonałą lokalizację budynku, w którym się znajdują, cieszą się dużym powodzeniem. Czy warto w nie zainwestować? Przyjrzyjmy się wadom i zaletom bloków z wielkiej płyty.


Wady bloków z wielkiej płyty:

  • niedoskonałości konstrukcyjne - niektóre bloki z wielkiej płyty mają wady konstrukcyjne - przez co posiadają np. krzywe ściany czy nieszczelne okna,
  • zła wentylacja - w części budynków tego typu, wentylacja została źle wykonana lub jest zapchana gruzem,
  • znajdująca się w niektórych blokach instalacja elektryczna, zaprojektowana jest jedynie na odbiór 4 kilowatów - a przez to bywa wysoce awaryjna,
  • zsypy śmietnikowe (w większości bloków już zlikwidowane!) - mogą być źródłem nieprzyjemnego zapachu i miejscem, w którym lęgnie się robactwo,
  • zła akustyka - w blokach z wielkiej płyty nierzadko doskonale słychać zarówno odgłosy wydawane przez sąsiadów, jak i te dochodzące z klatki schodowej,
  • niewielka powierzchnia mieszkań, mało ustawne pomieszczenia (np. ślepe kuchnie, oddzielne toalety).

Zalety bloków z wielkiej płyty:

  • bliskość centrum - większość bloków z wielkiej płyty znajduje się w centrum lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie. W dużych miastach może być trudno o równie dogodną lokalizację,
  • dobre skomunikowanie z resztą miasta - takie budynki zlokalizowane są zazwyczaj w pobliżu przystanków, pętli tramwajowych,
  • doskonała infrastruktura, z góry zaplanowana przez architektów i urbanistów. W bliskiej okolicy bloków z wielkiej płyty zazwyczaj znajdują się szkoły, sklepy, park, plac zabaw oraz przychodnia. To idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, które chcą mieć “wszystko pod ręką”,
  • niska cena - mieszkania w budynkach z wielkiej płyty są zazwyczaj o ok. 10% tańsze, niż lokale w podobnym standardzie w innym budownictwie,
  • centralne ogrzewanie, ciepła i zimna woda z sieci miejskiej,
  • doskonałe podłączenia do mediów, obsługiwane przez wielu operatorów Internetu i telewizji.

Czy warto zainwestować w mieszkanie w bloku z wielkiej płyty? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Z pewnością nic nie stracisz, dając takim ofertom szansę. Każdy budynek jest inny - części wspólne wielu z nich odnowione, zewnętrzne ściany ocieplone a dogodna lokalizacja i niska cena mogą zaważyć na tym, że niepozorne mieszkanie w ogromnym budynku stanie się Twoim domem marzeń.

Przejdź do artykułu

Jak oszczędzić na ogrzewaniu i nie zamarznąć?

Ogrzewanie domu czy mieszkania zimą może znacznie nadwyrężyć domowy budżet. Jednak nikomu z nas nie uśmiecha się chodzenie w pomieszczeniu w kożuchu i grubych skarpetach! Dlatego warto poznać kilka sposobów, które pomogą utrzymać w domu ciepło i obniżyć koszt ogrzewania.

Zadbaj o termoizolację i uszczelnienie

Czy wiesz, że w dobrze ocieplonym budynku, koszty ogrzewania spadają nawet o 40%? Dlatego najlepszym sposobem na ogrzanie pomieszczenia jest zadbanie o ocieplenie budynku odpowiedniej grubości materiałami termoizolacyjnymi. Docieplenia wymagają nie tylko ściany, ale i dach. W domku jednorodzinnym sytuacja jest prosta - warto zaplanować termoizolację budynku już na etapie budowy. W blokach i kamienicach jest nieco trudniej, ponieważ do podjęcia decyzji o ociepleniu, trzeba przekonać ogół mieszkańców lub administrację.

Tak samo ważne jak ocieplenie budynku jest uszczelnienie okien i drzwi. Można przeprowadzić je samodzielnie, używając taśmy uszczelniającej, pianki czy silikonu.

Krótkie i regularne wietrzenie

Każde pomieszczenie w domu czy mieszkaniu należy wietrzyć - i to niezależnie od temperatury za oknem. Pomaga to w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności powietrza i poprawia nasz komfort życia. Dlatego każdego dnia otwórz okna na oścież na 5 - 10 minut i pozwól, by świeże powietrze wypełniło Twój dom.

Pamiętaj tylko, żeby na czas wietrzenia zakręcić grzejniki! Jeśli tego nie zrobisz, zimne powietrze zza okna spowoduje maksymalne otwarcie zaworu grzejnika, który odczuje gwałtowny spadek temperatury - i zacznie produkować ciepło, które uleci z Twojego mieszkania, generując przy tym straty.

Nie przegrzewaj pomieszczeń

Czy wiesz, że idealna temperatura pokojowa to 18-21°C? Natomiast w sypialni powinna ona być jeszcze niższa i oscylować w granicach 17-19°C. Wyższa temperatura wcale nie działa korzystnie i nie chroni przed zimowym przeziębieniem. 

Wyłącz ogrzewanie na czas nieobecności domowników

Ogrzewanie mieszkania w którym nikt nie przebywa to strata pieniędzy. Jeżeli posiadasz ogrzewanie centralne, wyłącz je na czas swojej nieobecności. Nie lubisz wracać do wychłodzonego domu? Rzeczą, która może pomóc Ci w kontrolowaniu temperatury pod Twoją nieobecność jest termostat, który możesz ustawić tak, żeby uruchomił ogrzewanie na chwilę przed Twoim powrotem.

Przejdź do artykułu

Małe mieszkanie - duże wyzwanie

Niełatwo jest urządzić małe mieszkanie tak, żeby było jednocześnie ładne, wygodne i funkcjonalne. Z jednej strony, trzeba dokładnie rozplanować, jak zaaranżowane będzie każde pomieszczenie. Z drugiej - przemyśleć, jak gustownie urządzić swoje lokum i jednocześnie go nie zagracić. Dziś podpowiadamy jak rozplanować małe mieszkanie tak, by zyskać dodatkową przestrzeń i optycznie powiększyć niewielki metraż.

Jasne kolory, dużo światła

Ciemne barwy optycznie zmniejszają pomieszczenie - dlatego szukając farb do malowania ścian czy rozglądając się za wymarzoną podłogą, odrzuć brązy, granat, czerń czy mocne szarości. Jeżeli lubisz intensywne, ciemne kolory - sięgnij po nie, dobierając do mieszkania meble i dodatki. Możesz także pomalować jedną ścianę na żywy, kontrastowy kolor, lub umieścić na niej wzorzystą tapetę. Taki zabieg sprawi, że uwaga osoby znajdującej się w pomieszczeniu będzie koncentrowała się na tym detalu, a przez to całe mieszkanie wyda się większe.

Zadbaj także o odpowiednią grę światłem. Duże okna, które wpuszczają do pomieszczenia promienie oraz mocne lampy optycznie powiększą Twoje niewielkie cztery ściany.

Przesuwane drzwi

Dobrym pomysłem na zaoszczędzenie przestrzeni w niewielkim mieszkaniu jest zamontowanie w nim przesuwanych drzwi, najlepiej z mleczną szybą lub lustrem. Nie tylko pozwoli to zaoszczędzić trochę miejsca, w którym możemy postawić niezbędne meble, ale także sprawi wrażenie, że nasze mieszkanie jest większe, niż w rzeczywistości.

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni

Jeżeli dysponujesz małą przestrzenią, musisz dokładnie przemyśleć każdy nowy mebel, który planujesz zakupić. Szczególnie dużo uwagi poświęć na zaplanowanie miejsc do przechowywania.

Maksymalnie wykorzystaj dostępną wysokość pomieszczenia, decydując się na kuchnię w zabudowie do sufitu. Postaw na szafę na wymiar z przesuwanymi drzwiami, w której znajdą się kurtki, walizki czy zapasowe pościele.

Dodatkową przestrzeń do przechowywania znajdziesz także np. pod łóżkiem czy w stoliku oferującym funkcję przechowywania. Możesz zabudować ścianę nad toaletą bądź kupić umywalkę osadzoną na pojemnej szafce. Szukaj w Twoim mieszkaniu miejsc, które możesz wykorzystać jako schowki - w tak niewielkiej przestrzeni szczególnie ważne jest zachowanie umiaru w otaczaniu się zbędnymi bibelotami.

Aranżacja mieszkania o niewielkiej powierzchni trudny orzech do zgryzienia. Wystarczy jednak odrobina wysiłku i dokładny plan, by uczynić z niego przytulne gniazdko.

Przejdź do artykułu

Mieszkanie na parterze - dobra inwestycja?

Zakup mieszkania na parterze budzi duże kontrowersje. Niektórzy, słysząc niepochlebne opinie o takich lokalach, rezygnują nawet z ich oglądania. To błąd! Przyjrzyjmy się wadom i zaletom mieszkania na parterze.

Wady mieszkania na parterze

Częstsze włamania

Statystyki pokazują, że włamania częściej mają miejsce w mieszkaniach na parterze. Dlatego wybierając taki lokal, lepiej przygotować się na to, że nie można w nim zostawiać podczas swojej nieobecności uchylonych okien, a najlepiej - od razu zakupić alarm. Niektórzy decydują się także na zewnętrzne rolety antywłamaniowe albo okna, które są zamykane na klucz. Warto również sprawdzić, czy na osiedlu, które oglądamy jest monitoring.

Brak prywatności

Ten aspekt dotyczy głównie mieszkań położonych na tzw. “niskim parterze”, którego okna wychodzą bezpośrednio na chodnik. Przechodnie nieświadomie zaglądający do środka naszego lokalu, mogą powodować duży dyskomfort.  Takiego problemu nie ma w blokach z tzw. “wysokim parterem”. Jeżeli okno Twojego przyszłego mieszkania znajduje się przy chodniku, na wysokości głów przechodzących nim osób - przygotuj się na konieczność zakupu rolet dzień-noc oraz grubych firan.

Zimno i głośno

To prawda - ale tylko w źle ocieplonych i niewyciszonych mieszkaniach. Czasem, by wyeliminować ten problem, wystarczy wymiana drzwi na nowe. Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania na parterze sprawdź jednak, czy budynek został dokładnie docieplony od dołu.

Brak ładnych widoków

W większości bloków, jedynie lokatorzy mieszkań znajdujących się na najwyższych piętrach mogą liczyć na ładny widok. Jeżeli więc zależy Ci na zapierających dech w piersiach panoramach - lokal na parterze zdecydowanie nie jest dla Ciebie.

Zalety mieszkania na parterze

Wygoda

Szybkie wnoszenie ciężkich zakupów, łatwe wprowadzanie dziecięcego wózka, bezproblemowe wynoszenie śmieci po remoncie - to wszystko zalety mieszkania na parterze. Większośc bloków i kamienic nie ma wind - dlatego codziennie wspinanie się na wysokie piętro może być problematyczne, szczególnie dla rodziców małych dzieci, czy dla starszych, schorowanych osób. Pamiętaj, że jeśli wybierzesz i mieszkanie na parterze - problem zacinającej się czy niedziałającej windy nie będzie Cię dotyczyć!

Niższa cena

Nie jest to reguła - jednak zazwyczaj mieszkania na parterze są tańsze o 5 - 12% od lokali o takim samym metrażu w tym samym budynku lecz na innych piętrach. Jeżeli nie przeszkadza Ci brak pięknego widoku i niestraszne Ci rolety - dzięki niższej cenie możesz zyskać kilka metrów kwadratowych!

Własny ogródek

Ogródek w centrum miasta? W mieszkaniu na parterze to możliwe! W niektórych blokach, do właściciela mieszkania na parterze przynależy niewielki kawałek zieleni. A przecież nie ma nic przyjemniejszego, niż poranna kawa na świeżym powietrzu! Zwróć tylko uwagę na to, czy swój ogródek możesz ogrodzić - w końcu nie chcesz, żeby biegały po nim cudze zwierzaki.

Przejdź do artykułu

Rozdzielność majątkowa a wspólny zakup mieszkania

Jednym z małżeńskich ustrojów majątkowych jest ustrój rozdzielności majątkowej. Jest to forma często wybierana przez małżonków. Niektórzy decydują się na nią jeszcze przed zawarciem związku, a inni - dopiero w trakcie jego trwania. Na czym polega ustrój rozdzielności majątkowej i jak wpływa na kwestię wspólnego nabycia nieruchomości?

Ustrój rozdzielności majątkowej

Małżonkowie mogą zawrzeć w formie aktu notarialnego umowę, na mocy której ustanowią ustrój rozdzielności. Majątek każdego ze współmałżonków należy wówczas wyłącznie do niego - i dotyczy to zarówno wszystkiego, co posiadał przed zawarciem związku, jak tego, co nabył po podpisaniu umowy. Jest on osobą wyłącznie uprawnioną do zarządzania własnymi finansami. W takiej sytuacji, małżonkowie nie mają w ogóle majątku wspólnego. Jak więc nabyć nieruchomość, by stanowiła własność obojga?

Zasady współwłasności ułamkowej

Jedynym wyjściem w takiej sytuacji jest nabycie nieruchomości na zasadach współwłasności ułamkowej. Taka umowa pozwala określić proporcje własności wedle uznania osób kupujących dom czy mieszkanie. Umożliwia ona zarówno wzięcie kredytu w banku (małżonkowie stają się współkredytobiorcami), jak i zakup nieruchomości. W umowie kupna lokalu, każdy z małżonków zostaje wymieniony osobno - jako współwłaściciel.

Inną opcją jest zniesienie rozdzielności majątkowej i powrót do ustroju małżeńskiej wspólności majątkowej. Wtedy osoby będące w związku mogą wspólnie wziąć kredyt, a nieruchomość nabyć na zasadach współwłasności.

Wbrew temu, o co pytają niektórzy nasi Klienci - podpisanie umowy o ustanowieniu rozdzielności majątkowej między małżonkami nie stanowi przeszkody do wspólnego wzięcia kredytu i zakupienia nieruchomości. Mamy nadzieję, że tym krótkim artykułem rozwialiśmy wszystkie Wasze wątpliwości!

Przejdź do artykułu

W jakim stylu urządzić mieszkanie?

Jesteś szczęśliwym nabywcą mieszkania w stanie deweloperskim lub przeznaczonego do remontu? Teraz przed Tobą bardzo ważna decyzja - w jakim stylu urządzić swoje nowe mieszkanie? Zachowanie równowagi między tym, co modne, funkcjonalne i ładne nie jest łatwe, ale jeśli się uda - staniesz się właścicielem przytulnych czterech kątów, a wracanie do nich - będzie codzienną przyjemnością. W jakim stylu urządzić mieszkanie, by spełniało wszystkie Twoje potrzeby?

Jaki styl wnętrzarski wybrać?

Przedstawiamy najpopularniejsze style wnętrzarskie. Może któryś z nich Cię zainspiruje?

Styl loftowy

To ciężki i surowy styl wnętrzarski, który sprawdzi się w przestronnym, dużym i wysokim w mieszkaniu - na przykład w kamienicy. Jest inspirowany wyglądem fabryk, klimatem industrialnym. Biel, czerń, szarość betonu i metalu - to kolory, które w lofcie dominują. Doskonale sprawdzi się także goła cegła, widoczne przewody i rury. Aby wydobyć pełen potencjał stylu loftowego, warto wyburzyć ścianki działowe, uzyskując dużą przestrzeń i zbudować antresolę z miejscem do spania. Ogromne pomieszczenie będące jednocześnie kuchnią, salonem, łazienką i garderobą - dla przeciętnego człowieka rzecz nie do zaakceptowania; dla wielbiciela stylu loftowego wymarzone cztery kąty.

Dodatki do mieszkania urządzonego w stylu loftowym są również ciężkie, surowe i zazwyczaj w czarnym kolorze. Nie można jednak z nimi przesadzać - w takim klimacie sprawdzą się jedynie stuprocentowo użyteczne i minimalistyczne dekoracje. Gołe ściany warto ozdobić pojedynczym obrazem czy plakatem.

Styl skandynawski

To najpopularniejszy w tej chwili styl wnętrzarski. Jego powszechność wynika z faktu, że jest niezwykle wygodny i funkcjonalny. Stawia na proste, użyteczne meble i bazowe kolory - przede wszystkim szarość i biel, które można dowolnie łączyć z ulubionymi dodatkami. Styl skandynawski to też dużo światła, otwarte okna nieprzesłonięte ciężkimi zasłonami i funkcjonalny podział pomieszczeń - często połączenie salonu z kuchnią i jadalnią. Ze względu na paletę barw oraz minimalizm jest to styl, który idealnie pasuje do niewielkich mieszkań.

Styl vintage

Dobry design nie starzeje się - a z czasem nabiera większej wartości. Jeżeli w Twoją filozofię życiową wpisują się wartości takie, jak ekologizm, recykling oraz zachowanie dziedzictwa poprzednich pokoleń - doskonale odnajdziesz się w przytulnym wnętrzu vintage.

Meble w tym stylu mają duszę i tworzą w mieszkaniu niepowtarzalny klimat. Po co wyrzucać stare krzesła czy szafy, skoro niewielkim nakładem pracy można tchnąć w nie drugie życie? Styl vintage to przede wszystkim kreatywność - także w sięganiu po tkaniny i kolory. Przy wykonywaniu swoich prac renowacyjnych nie bój się więc obijać foteli wzorzystymi materiałami czy montować w komodzie niepowtarzalnych gałek. Dekoracje? To przede wszystkim kolorowe poduszki, porcelana i kryształy.

Styl angielski

To coś dla fanów przepychu, przytulnych i eleganckich wnętrz. Lokale w stylu angielskim są utrzymane w jasnej kolorystyce - przeważają biel oraz pastelowe kolory (róże, błękity, zielenie). Najczęściej wykorzystywane motywy to dające bardzo kobiece i harmonijne wykończenie połączenia kwiatów i koronek.

Styl angielski nie boi się nadmiaru bibelotów. Doskonale się w nim odnajdziesz, jeśli uwielbiasz ułożone na miękkich kanapach rzędy poduszek, ustawione na kominku bibeloty i bogato oprawione obrazy na ścianach. Serce mieszkania w stylu angielskim stanowi salon - pełen wygodnych foteli, puf i podnóżków.

Styl postmodernistyczny

To styl dla odważnych, które nie boją się wyrazistych, niekiedy nawet kiczowatych dodatków. Wnętrza są inspirowane barokiem, rokoko i pop-artem. Mieszkania w stylu postmodernistycznym są utrzymane w dwóch podstawowych kolorach - czarnym i białym, które zostają przełamane wyrazistymi barwami mebli i dodatków - zazwyczaj żółcią, czerwienią czy fioletem. Przy ich wyborze nie ogranicza Cię dobry smak - tylko wyobraźnia. Wnętrzami postmodernistycznymi rządzi kontrast (ścian z meblami, mebli z dekoracjami) i zestawienie kiczu z wręcz pałacowym przepychem.

Dopasuj styl do siebie!

Mieszaj, zmieniaj i czerp z każdego stylu wnętrzarskiego to, co dla Ciebie najlepsze. Chcesz urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim, ale dużo gotujesz i ciężko Ci przy tym utrzymać porządek? Zrezygnuj z pomysłu łączenia salonu z kuchnią. Jeżeli podoba Ci się styl loftowy, ale przeraża goły beton - postaw na szare, białe, czarne lub wzorzyste ściany. W urządzaniu mieszkania nie chodzi o ślepe podążanie za modą, a o umiejętne dostosowywanie codziennej przestrzeni do trybu swojego życia.

Po przeczytaniu tego poradnika nadal nie masz pomysłu na to, w jakim stylu urządzić swoje cztery ściany? Postaw na proste meble i podstawowe kolory - beże, szarości i biel. Taki “zestaw startowy” będziesz dowolnie modyfikować wielobarwnymi, mocnymi dodatkami, które są niedrogie i które szybko można zmienić na nowe!

Przejdź do artykułu

Pozwolenie na remont - kiedy potrzebne?

Remontu w domu czy mieszkaniu raczej nie wyczekujemy z niecierpliwością. Czasem trzeba jednak zakasać rękawy i odświeżyć nasze cztery kąty. W większości przypadków, wykonywanie remontu nie wymaga uzyskiwania żadnych dodatkowych pozwoleń. W jakich sytuacjach trzeba jednak ubiegać się o możliwość dokonania zmian w swojej nieruchomości? 

Jaki remont wymaga zgłoszenia lub pozwolenia?

Zgłoszenia wymaga wykonywanie następujących prac remontowych:

  • wymiana okien,
  • tynkowanie ścian,
  • modernizacja kotłowni,
  • zmiana pokrycia dachowego,
  • wymiana ogrodzenia,
  • malowanie elewacji budynku,
  • naprawa chodnika,
  • adaptacja piwnicy lub poddasza,
  • ocieplanie nieruchomości od wewnętrznej strony.

Uzyskania pozwolenia na wykonywanie remontu wymaga natomiast:

  • każda praca remontowa wykonywana w zabytkowym budynku,
  • budowa szamba,
  • budowy komina albo kominka,
  • dodanie nowych okien,
  • wymiana okien związana ze zmianą ich wielkości,
  • wymiana więźby dachowej,
  • podwyższenie ostatniej kondygnacji budynku,
  • dobudowa (garażu, tarasu, ganku, werandy), której powierzchnia przekroczy 25 m2,
  • ocieplenie budynku, którego wysokości przekracza 12 metrów.

Skąd uzyskać pozwolenie na remont?

Po pozwolenie lub w celu zgłoszenia wykonywania remontu, należy udać się do urzędu miasta. W zgłoszeniu należy określić m. in. rodzaj wykonywanego przez nas remontu, zakres działań, jakie w jego ramach będą podejmowane oraz przewidywany termin prac. W przypadku zgłoszenia, do wykonywania prac remontowych można przystąpić, gdy przez 30 dni nie został złożony sprzeciw. Jeśli natomiast wnosiliśmy o wydanie pozwolenia - urząd ma 65 dni na to, by na nie odpowiedzieć.

Urząd może nie zgodzić się na wykonanie przez nas prace remontowe wtedy, gdy np.:

  • naruszają one ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
  • stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i mienia,
  • mogą wpłynąć na pogorszenie się stanu środowiska naturalnego,
  • będą negatywnie oddziaływać na środowisko
Przejdź do artykułu

Protokół zdawczo-odbiorczy

Protokół zdawczo-odbiorczy to dokument, dzięki któremu możemy ostatecznie zweryfikować stan techniczny kupowanego mieszkania. To dowód zgodności oferty z rzeczywistym stanem nabywanego lokalu. Co powinien zawierać i jak sporządzić go, żeby maksymalnie zabezpieczyć się przed nieuczciwymi sprzedawcami?

Niezbędny dokument

Zawarciu umowy sprzedaży lokalu, zawsze powinno towarzyszyć przekazanie protokołu zdawczo-odbiorczego. Opisuje on przede wszystkim ogólny stan mieszkania, istniejące usterki oraz stan liczników. Poprawnie sporządzony, daje możliwość dochodzenia ewentualnych roszczeń w przypadku stwierdzenia, że sprzedający lokal nie poinformował nas o wszystkich wadach nieruchomości.

Co powinien zawierać protokół zdawczo-odbiorczy?

W tym dokumencie powinno znaleźć się przede wszystkim:

- wskazanie jakiego lokalu dotyczy protokół,

- wskazanie aktu notarialnego, potwierdzającego dokonanie transakcji kupna lub sprzedaży nieruchomości,

- szczegółowy opis stanu technicznego mieszkania - określenie zużycia poszczególnych instalacji, ścian, okien, drzwi oraz sufitów,

- spis wyposażenia znajdującego się w mieszkaniu z podziałem na poszczególne pomieszczenia,

- fotografie dokumentujące stan mieszkania i spis wyposażenia,

- liczba przekazanych kompletów kluczy,

- stan liczników,

- datę, miejsce i podpisy stron.

Protokół zdawczo-odbiorczy musi być przygotowany w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron. Warto także zadbać o to, by załączono do niego potwierdzenie aktualnego stanu opłat za nieruchomość i media.

Pamiętaj, że protokół zdawczo odbiorczy to ważny dokument i Twoje zabezpieczenie na przyszłość. Jeśli sprzedający będzie próbował ukryć przed Tobą wady nieruchomości - pozwoli skutecznie dochodzić Ci Twoich praw. W Golden Hawk dopilnujemy, by został sporządzony prawidłowo.

Przejdź do artykułu

Kaucja za wynajem mieszkania

Kaucja za wynajem mieszkania to podstawowy mechanizm obronny, jaki wybierają wynajmujący swoje lokale. Stanowi zabezpieczenie przed nieuczciwymi lokatorami. Jakiej może być wysokości i czy rzeczywiście pozwala zabezpieczyć się przed problemami spowodowanymi przez najemcę?

Wynajmujesz mieszkanie? Zabezpiecz się!

Jeżeli decydujesz się na wynajem Twojego lokalu, możesz zobowiązać najemcę do wniesienia kaucji. Uprawnia Cię do tego zapis w Ustawie o Ochronie Praw Lokatorów.

Kaucja za wynajem mieszkania zabezpiecza Cię przed poniesieniem strat finansowych. Jako właściciel, możesz wykorzystać ją do pokrycia zaległego czynszu, nieuiszczonych opłat za media czy też do naprawienia uszkodzonych rzeczy, znajdujących się w mieszkaniu. Co do zasady, kaucję rozlicza się przy rozwiązywaniu umowy najmu - możesz jednak “dogadać się” z najemcami i potrącić z niej np. ostatnią opłatę za najem.

Gdzie zawrzeć obowiązek wniesienia kaucji?

O obowiązku uiszczenia kaucji musisz poinformować najemcę. Zapis o konieczności jej wpłaty powinien znaleźć się w umowie najmu, dobrze jednak już wcześniej powiadomić potencjalnego najemcę o jej wysokości. Dowód wpłaty kaucji powinien zostać udokumentowany oświadczeniem podpisanym przez wynajmującego.

Kiedy z kaucji można pokryć zniszczenia?

Jako właściciel mieszkania, musisz odróżniać zniszczenie mienia od naturalnego zużycia rzeczy. Z otrzymanej kaucji możesz pokryć np. koszt zakupu mebli, które zostały zniszczone, nie możesz natomiast przeznaczyć jej na odmalowanie mieszkania, w którym najemca zostawił na ścianach niewielkie, wynikające z normalnego użytkowania rzeczy przetarcia.

Aby uniknąć wszelkich nieporozumień przy rozliczaniu kaucji, warto sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy lokalu i załączyć do niego zdjęcia stanu mieszkania, sprzętów i mebli. Będzie to niepodważalny dowód rozstrzygający, czy to najemca jest odpowiedzialny za pogorszenie stanu nieruchomości.

Jak wysoka może być kaucja za wynajem mieszkania?

Zgodnie z treścią Ustawy  o Prawach Lokatorów, kaucja za mieszkanie nie może wynieść więcej niż dwunastokrotność czynszu miesięcznego za dany lokal. Konkretną kwotę ustala wynajmujący.

Pamiętaj, że kaucja jest zwrotna! Zgodnie ze wspomnianą ustawą, kwota ta podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu lub nabycia jego własności przez najemcę, po potrąceniu należności wynajmującego z tytułu najmu lokalu.

Przejdź do artykułu

Mieszkanie na najwyższym piętrze - wady i zalety

Stoisz przed decyzją o zakupie mieszkania? Jeśli tak - zapewne będziesz oglądać także te zlokalizowane na najwyższym piętrze bloku czy kamienicy. Jakie są wady i zalety takiego mieszkania i czy warto w nie zainwestować?

Wady mieszkania na ostatnim piętrze

Wady mieszkań zlokalizowanych na najwyższym piętrze budynku dotyczą głównie starszych nieruchomości; już na początku warto wspomnieć, że nowoczesne budownictwo mieszkaniowe często jest w stanie je wyeliminować. Wśród największych minusów  życia na ostatnim piętrze znajdują się:

- temperatury - bardzo wysokie latem i niskie zimą. W starszych budynkach, których izolacje poddasza dawno nie były zmieniane, temperatury mogą być nie do wytrzymania. Dlatego przed zakupem mieszkania warto sprawdzić, kiedy były wykonywane ostatnie remonty i co obejmowały - by nie dusić się latem i nie przepłacać za ogrzewanie zimą,

- winda - w starych budynkach często wiekowa, psująca się i niewielka - uniemożliwiająca np. wejście z wózkiem. Wspinaczka na ostatnie piętro dla niektórych osób może okazać się niemożliwa. Przed zdecydowaniem się na taką nieruchomość trzeba więc zapytać o stan techniczny wind oraz o ich liczbę,

- niskie ciśnienie wody - jeżeli instalacja wodno-kanalizacyjna jest stara - w mieszkaniu na najwyższym piętrze mogą występować problemy z ciśnieniem wody w obiegu. Problem ten dotyczy głównie kamienic, w których warto zapytać o przeprowadzane remonty.

Zalety mieszkania na ostatnim piętrze

Mieszkania na ostatnim piętrze mają swoje niewątpliwe zalety. Zaliczają się do nich:

- widok - z ostatnich pięter wysokich budynków często roztacza się widok na piękną panoramę miasta. W najgorszym wypadku - lokal usytuowany wysoko gwarantuje więcej prywatności - sąsiad na pewno nie będzie zaglądać w Twoje okno,

- cisza - mieszkanie na ostatnim piętrze to praktycznie brak ludzi chodzących po klatce, korytarzu czy jeżdżących windą. Nie istnieje także ryzyko, że nad Tobą zamieszkają sąsiedzi lubiący częste remonty czy nocne imprezy,

- światło - mieszkania na ostatnim piętrze są bardzo dobrze nasłonecznione - a to doskonale wpływa na nasz nastrój i podnosi komfort naszego życia.

Nieruchomości na ostatnim piętrze posiadają liczne zalety. Zadbaj o to, by wybrany budynek był wyremontowany - unikniesz wtedy ryzyka tego, że komfort codziennego życia zniszczy Ci nieszczelna instalacja czy zawsze zepsuta winda.

Przejdź do artykułu

Strona 1 z 9, pokazano 20 rekord(ów) z 165