Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym

2018-01-12

Inwestycja w nieruchomość zazwyczaj wiąże się z koniecznością wzięcia kredytu hipotecznego, a tym samym - z ryzykiem. Co stanie się, jeśli nie będziesz w stanie spłacić należności, zdecydujesz się na przeprowadzkę lub po prostu zapragniesz zmienić miejsce zamieszkania? Czy możesz wtedy bez problemów i ograniczeń sprzedać mieszkanie, które jest obciążone kredytem hipotecznym?

Bank wpisany w księdze wieczystej

Jeśli dom czy mieszkanie zostało zakupione przez Ciebie przy skorzystaniu z kredytu hipotecznego - bank, w którym go zaciągnąłeś, wpisany jest do księgi wieczystej. Oczywiście to Ty figurujesz jako właściciel, jednak dopóki nie uiścisz całej należności - nie możesz w stu procentach swobodnie dysponować swoim lokum.

Jak dokonać sprzedaży mieszkania obciążonego kredytem hipotecznym?

Sprzedaż mieszkania, na którym ciąży kredyt nie jest niemożliwa - jest jedynie trochę utrudniona. Pierwszym krokiem jaki musisz podjąć, by jej dokonać, jest poinformowanie banku wpisanego do księgi wieczystej o Twoich planach. Następnie zwróć się do jego pracowników z prośbą  o wystawienie dokumentu z informacją o pozostałym do spłacenia obciążeniu. Takie pismo zawiera wszelkie niezbędne dane, które dotyczą kredytu hipotecznego, w tym informację o aktualnym saldzie czy o wysokości prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu.

Przy okazji wizyty w banku, warto także wystąpić o trzydziestodniową promesę. To oficjalna obietnica banku, że wykreśli swój zapis w księdze wieczystej bezpośrednio po otrzymaniu przelewu od kupca. Dzięki temu sytuacja prawna mieszkania stanie się jasna - co umożliwi sporządzenie umowy przedwstępnej.

Pamiętaj, że nie możesz ukrywać przed potencjalnym nabywcą informacji o tym, że pod zakup mieszkania zaciągnięty został kredyt hipoteczny. To on będzie musiał przelać pozostałą należność na konto banku - poinformuj go o tym na samym początku negocjacji!

Jak przebiega transakcja sprzedaży mieszkania?

Zbycie domu czy mieszkania z kredytem hipotecznym nie różni się od sprzedaży nieruchomości wolnej od obciążeń. Podobnie jak przy zwykłej transakcji, i tu obligatoryjna jest forma aktu notarialnego, czyli konieczna jest obecność notariusza. Do banku natomiast trzeba zgłosić dyspozycję spłaty zadłużenia i dostarczyć kopię aktu notarialnego.