Czy warto kupić mieszkanie do remontu?

2017-11-03

Nie każdy ma czas na wykonanie remontu sprzedawanego mieszkania. Dlatego też na rynku pojawia się wiele ofert, w których umieszczone są lokale wymagające czegoś więcej, niż jedynie odświeżenia. Zapewne niechętnie się im przyglądasz - mało kto chce przeprowadzać się do mieszkania czy domu, z którego wykończeniem czeka go jeszcze dużo pracy. Okazuje się jednak, że takie oferty mogą być dla Ciebie korzystniejsze! Dlaczego nie warto ich z góry odrzucać?

Okazja cenowa

Zakup mieszkania przeznaczonego do remontu jest zazwyczaj bardziej opłacalny. Często są one nawet o 50 - 80 tysięcy tańsze, niż lokale gotowe do zamieszkania, można więc na nich dużo zaoszczędzić. Kwota pozostająca w portfelu będzie tym wyższa, im więcej prac w nowym domu potrafisz wykonać samodzielnie. Różnice te będą szczególnie widoczne w dużych miastach.

Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania, warto zrobić szczegółowy kosztorys. Trzeba wziąć pod uwagę koszty materiałów, metraż mieszkania oraz zapłatę za pracę, której nie potrafisz wykonać samodzielnie.

Możliwość urządzenia lokum po swojemu

Kupując dom czy mieszkanie gotowe do zamieszkania, nabywasz jednocześnie czyjąś wizję Twojego lokum. Jeżeli jednak zdecydujesz się na zakup czterech ścian wymagających gruntownego remontu - możesz urządzić wszystko po swojemu. To Ty decydujesz o postawieniu lub wyburzeniu ścianek działowych, wybierasz miejsce położenia lamp i kontaktów czy ustawienie sprzętów w łazience. Wydając znacznie mniej pieniędzy, otrzymasz więc takie same możliwości, jak osoby decydujące się na zakup mieszkania w stanie deweloperskim.

Inwestycja

Zakup taniego mieszkania do remontu, wykończenie go i wynajęcie po wysokiej cenie - to pomysł na zysk. Jeżeli jesteś tak zwaną “złotą rączką” - możesz na tym wiele zyskać. Mieszkania wymagające remontu często zlokalizowane są w centrum miasta - dzięki czemu można znaleźć wśród nich prawdziwe perełki, leżące w okolicach najbardziej pożądanych przez potencjalnych najemców. Zwróć również uwagę na to, że wśród starszych mieszkań łatwiej można znaleźć większe metraże - dziś rzadko który deweloper stawia na duże lokale, które zdecydowanie łatwiej jest wynająć, w szczególności studentom.

Mieszkanie do remontu - nie dla każdego

Zakup mieszkania do remontu może okazać się nieopłacalny, jeśli nie masz czasu bądź umiejętności niezbędnych do wykonania większości prac. Wynajem ekipy do wszystkiego - wyrównania podłóg, ścian, niekiedy wymiany poszczególnych instalacji, okien czy drzwi, na pewno nie będzie tani.

Mieszkanie do remontu może także nie być dobrym wyborem, jeżeli do nowego lokum musisz przeprowadzić się od razu. Niekiedy takie pomieszczenia są w stanie, który nie pozwala na natychmiastowe przeniesienie się. Warto jest więc mieć miejsce, w którym będzie możliwość przeczekania czasu remontu.

Zachęcamy Cię do przeglądania ofert mieszkań przeznaczonych do mniejszego bądź większego remontu, nawet jeżeli zakładasz, że takiego lokum nie zakupisz. Jeżeli zechcesz - pomożemy znaleźć wśród nich perełkę z potencjałem na wymarzony dom.