Mieszkanie łatwe do urządzenia

2017-09-15

Gdy decydujesz się na zakup lub wynajem mieszkania, musisz zwrócić uwagę na wiele parametrów, takich jak jego cena, lokalizacja czy metraż. Wybór idealnego lokum nie ogranicza się jednak tylko do tych kwestii. By w czterech ścianach żyło się komfortowo, musisz mieć możliwość wprowadzenia w nich wybranych przez siebie aranżacji. Jak upewnić się, że mieszkanie stwarza ku temu korzystne warunki - dowiesz się z lektury tego artykułu.

Ustawność mieszkania

Podstawową kwestią, na jaką chcemy zwrócić Twoją uwagę, jest ustawność mieszkania. Aby ją sprawdzić musisz pomyśleć, jak w danym lokum w poszczególnych pomieszczeniach rozmieścisz meble. Pomocny może okazać się przy tym rzut mieszkania - łatwiej na nim zauważyć, jak da się zagospodarować dane miejsce. Zwróć także uwagę na położenie poszczególnych pomieszczeń - może urządzenie sypialni koło salonu nie będzie dla Ciebie korzystnym rozwiązaniem? Nie ograniczaj się jedynie do swoich przyszłych czterech ścian - zapytaj, czy pokój dzienny głośnego sąsiada nie dzieli ściany z miejscem, w którym śpisz. Warto przemyśleć to już na samym początku.

W kwestii ustawności mieszkania, ważny jest jeszcze jeden aspekt. Jeżeli nie kupujesz lokum na tyle dużego, by każde pomieszczenie mogło pełnić osobną funkcję - musisz zastanowić się, czy w Twoich przyszłych czterech ścianach jest możliwość wydzielenia stref, których potrzebujesz. Ma to szczególnie duże znaczenie, jeżeli planujesz połączyć salon z kuchnią i jadalnią bądź sypialnię z gabinetem - nie chcesz chyba, by część przeznaczona do komfortu i odpoczynku nie była oddzielona od tej, w której pracujesz.

Potencjał na przechowywanie

Jeżeli trzymasz zbędne rzeczy na wierzchu możesz łatwo sprawić, że wymarzone lokum będzie wydawało się zagracone. Oceń, czy w mieszkaniu, które Cię interesuje, przewidziano dostateczną ilość miejsca na przechowywanie. Zaplanuj, gdzie umieścisz głębokie szafy na garderobę, regały i szafki, w których możesz trzymać suchą żywność czy środki czystości. Może potrzebujesz wydzielenia małego pomieszczenia, w którym swoje miejsce znajdą się sprzęty takie, jak odkurzacz czy deska do prasowania?

Oświetlenie mieszkania

Wybierając wymarzone lokum, musisz zwrócić uwagę na to, jak jest oświetlone - i chodzi tu zarówno o rozmieszczenie okien, jak i źródeł sztucznego światła.

Osadzenie okien to głównie kwestia indywidualnych preferencji. Niektórzy lubią, gdy rano budzi ich przebijające się przez rolety słońce. Inni nie wytrzymają w nagrzanym latem salonie, z oknami wystawionymi na południe. Część osób nie wyobraża sobie natomiast mieszkania bez źródła naturalnego światła w łazience. Poza rozmieszczeniem okien, zwróć uwagę na ich wielkość - zbyt mała ilość promieni słonecznych wpadająca do wnętrza sprawi, że lokum będzie ponure i depresyjne.

Zaplanuj, gdzie chcesz rozmieścić źródła sztucznego oświetlenia. Może jakąś strefę chciałbyś wyszczególnić, umieszczając w niej ledowe lampki? Albo marzysz o tym, by nad stołem w jadalni królował pokaźny żyrandol? Pamiętaj także, by dobrze oświetlić miejsce, w którym planujesz czytać i pracować - nie warto psuć swojego wzroku przez wcześniejszą nieprzemyślaną decyzję.

Możliwość zmiany rozmiaru pomieszczeń

Ostatnim elementem na jaki musisz zwrócić uwagę, jeśli chcesz kupić mieszkanie łatwe do aranżacji jest możliwość zmiany rozmiaru i układu pomieszczeń. Choć dziś podoba Ci się umieszczenie salonu i kuchni w osobnych pomieszczeniach - może kiedyś będziesz wolał uzyskać więcej przestrzeni, łącząc je w jedno? Warto upewnić się, czy masz możliwość usunięcia ściany, rozdzielającej niektóre pokoje. Koniecznie sprawdź w tym celu dokumentację mieszkania, lub zapytaj swojego przedstawiciela do spraw wynajmu i sprzedaży - nie ufaj poprzedniemu właścicielowi "na słowo”.

To, czy uznasz mieszkanie za łatwe do urządzenia, w dużej mierze zależy od Twoich indywidualnych preferencji. Tym artykułem pragniemy przede wszystkim skłonić Cię do przeanalizowania, jakie są potrzeby Twoje i Twojej rodziny. Warto jednak zwrócić uwagę na przedstawione przez nas problemy - są to pewne uniwersalne kwestie, które mogą zaważyć na komforcie życia w nowym lokum. Mieszkanie to inwestycja na lata - warto móc pozwolić sobie na elastyczność.