2017-10-20
Jeżeli decydujesz się na sprzedaż lub wynajem swojej nieruchomości, zapewne zastanawiasz się nad podpisaniem biurem umowy na wyłączność. Polega ona na tym, że wybrana firma jest jedynym pośrednikiem transakcji i to jej należy się prowizja. Większość osób niechętnie decyduje się na podpisanie takiego dokumentu - a to przez złudne poczucie, że gdy więcej biur zajmie się sprzedażą bądź wynajmem ich nieruchomości to lepiej na tym wyjdą. Nie jest to jednak do końca prawdą. Jakie korzyści daje umowa na wyłączność?
Zaangażowanie agencji nieruchomości
W przypadku umowy na wyłączność, biuro nieruchomości ma zapewnioną prowizję z tytułu wynajmu bądź sprzedaży Twojego lokum. Pracownicy mogą być pewni, że ich pełne zaangażowanie i nakłady na promocję nie pójdą na marne. Bez wahania wykorzystują większą ilość narzędzi, by dotrzeć do dużej grupy klientów. Do tego, nie muszą ścigać się z innymi biurami - masz więc gwarancję, że Twoja nieruchomość zostanie sprzedana bądź wynajęta po najbardziej korzystnej cenie.
Bezpieczeństwo
Jeżeli decydujesz się na jedną agencję nieruchomości - zazwyczaj wnikliwie sprawdzasz opinie o niej i prowadzisz długie rozmowy z wybranym agentem. Gdy natomiast wybierasz kilka - zwyczajnie możesz nie mieć na to czasu. Bezpieczeństwo daje także fakt, że klucze do Twojego lokum przekazujesz tylko jednej osobie. Może ona oprowadzać po nim klientów pod Twoją nieobecność, co pomoże Ci zaoszczędzić czas.
Dokładniejsze informacje
Irytują Cię ogłoszenia niepodające adresu, pod którym znajduje się lokal? Denerwuje Cię, brak wyraźnego zdjęcia całego budynku? Niepełne oferty zazwyczaj umieszczane są na stronach internetowych przez biura nieposiadające umowy na wyłączność. Jeśli nie została ona podpisana, agencja nie może dzielić się dokładnymi informacjami na temat nieruchomości. Jeśli to zrobi, potencjalny kupiec czy najemca może zacząć kontaktować się bezpośrednio z Tobą - a wtedy biuro straci prowizję. Niepełne ogłoszenia od razu zniechęcają potencjalnych klientów, ponieważ sprawiają wrażenie nieprofesjonalnych. Możesz mieć pewność, że oferta umieszczona przez biuro posiadające umowę na wyłączność będzie bardziej dopieszczona.
Oszczędność czasu
Sprawdzenie jednej agencji nieruchomości i podpisanie z nią umowy zajmuje znacznie mniej czasu, niż bieganie po wielu biurach, zlokalizowanych w różnych częściach miasta. Ponadto - jeśli przekażesz nieruchomość na sprzedaż lub wynajem kilku agencjom, ich pracownicy będą bombardować Cię telefonami, czy to po dodatkowe informacje, czy w celu dogadania różnych szczegółów bądź ustalenia terminu prezentacji mieszkania. Gdy natomiast szczęśliwie dokonasz transakcji z pomocą jednego biura - musisz poinformować o tym wszystkie inne, które także zajmowały się promocją Twojej nieruchomości. Tracisz więc znacznie więcej czasu na odbywanie rozmów, które nie miałyby miejsca w przypadku podpisania umowy na wyłączność.
Jedyną wadą umowy na wyłączność, która dla niektórych może okazać się nie do zaakceptowania, są trudności w jej zerwaniu. Warto więc przy podpisywaniu dokumentów zwrócić uwagę na warunki, w jakich można ewentualnie odstąpić od umowy, bez konieczności ponoszenia przy tym dodatkowych kosztów.
Jeżeli podpiszesz umowę na wyłączność ze sprawdzonym biurem - nie masz się czego obawiać! Na pewno będzie to dla Ciebie lepsze rozwiązanie, niż korzystanie z usług wielu agencji, z których żadna nie poświęci się sprzedaży lub wynajmowi Twojego lokum w stu procentach. Umową tą zyskujesz pewność, że wybrane biuro zrobi wszystko, by transakcja została dokonana za korzystną cenę i możliwie najszybciej.