Odbiór mieszkania na rynku wtórnym

2017-12-15

Przymierzasz się do zakupu lokalu z rynku wtórnego? Jeśli tak to zapewne zastanawiasz się nad tym, na co zwrócić szczególną uwagę przy odbieraniu takiego domu czy mieszkania. Najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalisty, który za Ciebie upewni się, czy nikt nie próbuje Cię oszukać. Dziś podpowiadamy na co trzeba zwrócić uwagę, decydując się na zakup lokalu z rynku wtórnego.

Metraż

Upewnij się, że nabywany przez Ciebie lokal ma taki metraż, jak deklaruje sprzedawca. Nierzadko zdarzają się próby sztucznego podniesienia wielkości lokum na papierze, na przykład przez wliczenie do niego powierzchni balkonu, piwnicy, schowka czy nawet ogrodu.

Wyposażenie

Warto dokładnie ustalić ze sprzedającym to, jakie elementy wyposażenia zostaną przez niego zabrane, a jakie zostaną w mieszkaniu. Przy podpisywaniu ostatecznej umowy przypilnuj, by to, co ustalone - faktycznie zostało zrealizowane. Jeśli w Twoim nowym domu zostaną ciężkie sprzęty, których nie potrzebujesz - nabędziesz jedynie dodatkowe problemy.

Stan techniczny

Powoli i dokładnie obejrzyj każde pomieszczenie. Zwróć uwagę na wszystkie aspekty konstrukcyjne - ściany, sufity i okna, ale także instalację elektryczną, wodną i wentylacyjną. Upewnij się, że wszystko jest równe i szczelne, a na oknach czy na podłogach nie ma rys, które będą wymagały drogich poprawek. W końcu - ostateczna cena nabywanego lokum, powinna uwzględniać wszystkie nienaprawione usterki.

Stan prawny

Przed zdecydowaniem się na zakup domu czy mieszkania - koniecznie dokładnie sprawdź jego księgę wieczystą. Zobacz, czy osoba, która sprzedaje lokal na pewno jest jego właścicielem, czy nieruchomość nie jest obciążona prawami innych osób ani czy nie jest na nią nałożona hipoteka. 

Sprawdź także, kto jest zameldowany w domu czy mieszkaniu, które chcesz zakupić. Pamiętaj, że w księdze wieczystej nie umieszcza się wszystkich informacji, dotyczących nieruchomości - np. prawa dożywocia. Warto upewnić się, że nie ciąży ono na nabywanym lokum

Upewnij się, czy wszystkie opłaty dotyczące nieruchomości (w tym czynsz do spółdzielni i podatek od nieruchomości) zostały uregulowane. 

Jeśli lokal, który Cię interesuje jest zadłużony - dopilnuj, by wszystkie zaległości zostały uregulowane przed transakcją. A jeśli ktoś próbuje zataić przed Tobą informacje prawne, dotyczące nieruchomości - lepiej rozważ zakup innego lokalu. 

Umowa przedwstępna

Chcesz mieć gwarancję, że umówione ze sprzedawcą warunki transakcji nie ulegną zmianie? Potrzebujesz kredytu? Zadbaj o podpisanie umowy przedwstępnej! 

Pamiętaj, że najlepiej zawrzeć ją w formie aktu notarialnego - co prawda musisz ponieść za to opłatę, ale masz większą gwarancję na bezproblemowe wykonanie transakcji. W umowie przedwstępnej, warto umieścić takie elementy, jak:

  • zaświadczenie, że lokal nie jest zadłużony ani obciążony prawem innych osób,
  • umówioną cenę nieruchomości,
  • termin podpisania umowy ostatecznej,
  • listę przedmiotów pozostających w mieszkaniu,
  • termin przekazania mieszkania.

Nabywanie nieruchomości z rynku wtórnego jest jeszcze bardziej wymagającą transakcją, niż zakup lokum wprost od dewelopera. Niektóre usterki łatwo jest ukryć, a sprzedawcy zawsze będzie zależało na uzyskaniu jak najwyższej ceny. Dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, który wszystkich formalności dopilnuje za Ciebie