W jakim stylu urządzić mieszkanie?

2018-04-04

Jesteś szczęśliwym nabywcą mieszkania w stanie deweloperskim lub przeznaczonego do remontu? Teraz przed Tobą bardzo ważna decyzja - w jakim stylu urządzić swoje nowe mieszkanie? Zachowanie równowagi między tym, co modne, funkcjonalne i ładne nie jest łatwe, ale jeśli się uda - staniesz się właścicielem przytulnych czterech kątów, a wracanie do nich - będzie codzienną przyjemnością. W jakim stylu urządzić mieszkanie, by spełniało wszystkie Twoje potrzeby?

Jaki styl wnętrzarski wybrać?

Przedstawiamy najpopularniejsze style wnętrzarskie. Może któryś z nich Cię zainspiruje?

Styl loftowy

To ciężki i surowy styl wnętrzarski, który sprawdzi się w przestronnym, dużym i wysokim w mieszkaniu - na przykład w kamienicy. Jest inspirowany wyglądem fabryk, klimatem industrialnym. Biel, czerń, szarość betonu i metalu - to kolory, które w lofcie dominują. Doskonale sprawdzi się także goła cegła, widoczne przewody i rury. Aby wydobyć pełen potencjał stylu loftowego, warto wyburzyć ścianki działowe, uzyskując dużą przestrzeń i zbudować antresolę z miejscem do spania. Ogromne pomieszczenie będące jednocześnie kuchnią, salonem, łazienką i garderobą - dla przeciętnego człowieka rzecz nie do zaakceptowania; dla wielbiciela stylu loftowego wymarzone cztery kąty.

Dodatki do mieszkania urządzonego w stylu loftowym są również ciężkie, surowe i zazwyczaj w czarnym kolorze. Nie można jednak z nimi przesadzać - w takim klimacie sprawdzą się jedynie stuprocentowo użyteczne i minimalistyczne dekoracje. Gołe ściany warto ozdobić pojedynczym obrazem czy plakatem.

Styl skandynawski

To najpopularniejszy w tej chwili styl wnętrzarski. Jego powszechność wynika z faktu, że jest niezwykle wygodny i funkcjonalny. Stawia na proste, użyteczne meble i bazowe kolory - przede wszystkim szarość i biel, które można dowolnie łączyć z ulubionymi dodatkami. Styl skandynawski to też dużo światła, otwarte okna nieprzesłonięte ciężkimi zasłonami i funkcjonalny podział pomieszczeń - często połączenie salonu z kuchnią i jadalnią. Ze względu na paletę barw oraz minimalizm jest to styl, który idealnie pasuje do niewielkich mieszkań.

Styl vintage

Dobry design nie starzeje się - a z czasem nabiera większej wartości. Jeżeli w Twoją filozofię życiową wpisują się wartości takie, jak ekologizm, recykling oraz zachowanie dziedzictwa poprzednich pokoleń - doskonale odnajdziesz się w przytulnym wnętrzu vintage.

Meble w tym stylu mają duszę i tworzą w mieszkaniu niepowtarzalny klimat. Po co wyrzucać stare krzesła czy szafy, skoro niewielkim nakładem pracy można tchnąć w nie drugie życie? Styl vintage to przede wszystkim kreatywność - także w sięganiu po tkaniny i kolory. Przy wykonywaniu swoich prac renowacyjnych nie bój się więc obijać foteli wzorzystymi materiałami czy montować w komodzie niepowtarzalnych gałek. Dekoracje? To przede wszystkim kolorowe poduszki, porcelana i kryształy.

Styl angielski

To coś dla fanów przepychu, przytulnych i eleganckich wnętrz. Lokale w stylu angielskim są utrzymane w jasnej kolorystyce - przeważają biel oraz pastelowe kolory (róże, błękity, zielenie). Najczęściej wykorzystywane motywy to dające bardzo kobiece i harmonijne wykończenie połączenia kwiatów i koronek.

Styl angielski nie boi się nadmiaru bibelotów. Doskonale się w nim odnajdziesz, jeśli uwielbiasz ułożone na miękkich kanapach rzędy poduszek, ustawione na kominku bibeloty i bogato oprawione obrazy na ścianach. Serce mieszkania w stylu angielskim stanowi salon - pełen wygodnych foteli, puf i podnóżków.

Styl postmodernistyczny

To styl dla odważnych, które nie boją się wyrazistych, niekiedy nawet kiczowatych dodatków. Wnętrza są inspirowane barokiem, rokoko i pop-artem. Mieszkania w stylu postmodernistycznym są utrzymane w dwóch podstawowych kolorach - czarnym i białym, które zostają przełamane wyrazistymi barwami mebli i dodatków - zazwyczaj żółcią, czerwienią czy fioletem. Przy ich wyborze nie ogranicza Cię dobry smak - tylko wyobraźnia. Wnętrzami postmodernistycznymi rządzi kontrast (ścian z meblami, mebli z dekoracjami) i zestawienie kiczu z wręcz pałacowym przepychem.

Dopasuj styl do siebie!

Mieszaj, zmieniaj i czerp z każdego stylu wnętrzarskiego to, co dla Ciebie najlepsze. Chcesz urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim, ale dużo gotujesz i ciężko Ci przy tym utrzymać porządek? Zrezygnuj z pomysłu łączenia salonu z kuchnią. Jeżeli podoba Ci się styl loftowy, ale przeraża goły beton - postaw na szare, białe, czarne lub wzorzyste ściany. W urządzaniu mieszkania nie chodzi o ślepe podążanie za modą, a o umiejętne dostosowywanie codziennej przestrzeni do trybu swojego życia.

Po przeczytaniu tego poradnika nadal nie masz pomysłu na to, w jakim stylu urządzić swoje cztery ściany? Postaw na proste meble i podstawowe kolory - beże, szarości i biel. Taki “zestaw startowy” będziesz dowolnie modyfikować wielobarwnymi, mocnymi dodatkami, które są niedrogie i które szybko można zmienić na nowe!