Mieszkanie na parterze - dobra inwestycja?

2018-03-07

Zakup mieszkania na parterze budzi duże kontrowersje. Niektórzy, słysząc niepochlebne opinie o takich lokalach, rezygnują nawet z ich oglądania. To błąd! Przyjrzyjmy się wadom i zaletom mieszkania na parterze.

Wady mieszkania na parterze

Częstsze włamania

Statystyki pokazują, że włamania częściej mają miejsce w mieszkaniach na parterze. Dlatego wybierając taki lokal, lepiej przygotować się na to, że nie można w nim zostawiać podczas swojej nieobecności uchylonych okien, a najlepiej - od razu zakupić alarm. Niektórzy decydują się także na zewnętrzne rolety antywłamaniowe albo okna, które są zamykane na klucz. Warto również sprawdzić, czy na osiedlu, które oglądamy jest monitoring.

Brak prywatności

Ten aspekt dotyczy głównie mieszkań położonych na tzw. “niskim parterze”, którego okna wychodzą bezpośrednio na chodnik. Przechodnie nieświadomie zaglądający do środka naszego lokalu, mogą powodować duży dyskomfort.  Takiego problemu nie ma w blokach z tzw. “wysokim parterem”. Jeżeli okno Twojego przyszłego mieszkania znajduje się przy chodniku, na wysokości głów przechodzących nim osób - przygotuj się na konieczność zakupu rolet dzień-noc oraz grubych firan.

Zimno i głośno

To prawda - ale tylko w źle ocieplonych i niewyciszonych mieszkaniach. Czasem, by wyeliminować ten problem, wystarczy wymiana drzwi na nowe. Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania na parterze sprawdź jednak, czy budynek został dokładnie docieplony od dołu.

Brak ładnych widoków

W większości bloków, jedynie lokatorzy mieszkań znajdujących się na najwyższych piętrach mogą liczyć na ładny widok. Jeżeli więc zależy Ci na zapierających dech w piersiach panoramach - lokal na parterze zdecydowanie nie jest dla Ciebie.

Zalety mieszkania na parterze

Wygoda

Szybkie wnoszenie ciężkich zakupów, łatwe wprowadzanie dziecięcego wózka, bezproblemowe wynoszenie śmieci po remoncie - to wszystko zalety mieszkania na parterze. Większośc bloków i kamienic nie ma wind - dlatego codziennie wspinanie się na wysokie piętro może być problematyczne, szczególnie dla rodziców małych dzieci, czy dla starszych, schorowanych osób. Pamiętaj, że jeśli wybierzesz i mieszkanie na parterze - problem zacinającej się czy niedziałającej windy nie będzie Cię dotyczyć!

Niższa cena

Nie jest to reguła - jednak zazwyczaj mieszkania na parterze są tańsze o 5 - 12% od lokali o takim samym metrażu w tym samym budynku lecz na innych piętrach. Jeżeli nie przeszkadza Ci brak pięknego widoku i niestraszne Ci rolety - dzięki niższej cenie możesz zyskać kilka metrów kwadratowych!

Własny ogródek

Ogródek w centrum miasta? W mieszkaniu na parterze to możliwe! W niektórych blokach, do właściciela mieszkania na parterze przynależy niewielki kawałek zieleni. A przecież nie ma nic przyjemniejszego, niż poranna kawa na świeżym powietrzu! Zwróć tylko uwagę na to, czy swój ogródek możesz ogrodzić - w końcu nie chcesz, żeby biegały po nim cudze zwierzaki.