Małe mieszkanie - duże wyzwanie

2018-02-22

Niełatwo jest urządzić małe mieszkanie tak, żeby było jednocześnie ładne, wygodne i funkcjonalne. Z jednej strony, trzeba dokładnie rozplanować, jak zaaranżowane będzie każde pomieszczenie. Z drugiej - przemyśleć, jak gustownie urządzić swoje lokum i jednocześnie go nie zagracić. Dziś podpowiadamy jak rozplanować małe mieszkanie tak, by zyskać dodatkową przestrzeń i optycznie powiększyć niewielki metraż.

Jasne kolory, dużo światła

Ciemne barwy optycznie zmniejszają pomieszczenie - dlatego szukając farb do malowania ścian czy rozglądając się za wymarzoną podłogą, odrzuć brązy, granat, czerń czy mocne szarości. Jeżeli lubisz intensywne, ciemne kolory - sięgnij po nie, dobierając do mieszkania meble i dodatki. Możesz także pomalować jedną ścianę na żywy, kontrastowy kolor, lub umieścić na niej wzorzystą tapetę. Taki zabieg sprawi, że uwaga osoby znajdującej się w pomieszczeniu będzie koncentrowała się na tym detalu, a przez to całe mieszkanie wyda się większe.

Zadbaj także o odpowiednią grę światłem. Duże okna, które wpuszczają do pomieszczenia promienie oraz mocne lampy optycznie powiększą Twoje niewielkie cztery ściany.

Przesuwane drzwi

Dobrym pomysłem na zaoszczędzenie przestrzeni w niewielkim mieszkaniu jest zamontowanie w nim przesuwanych drzwi, najlepiej z mleczną szybą lub lustrem. Nie tylko pozwoli to zaoszczędzić trochę miejsca, w którym możemy postawić niezbędne meble, ale także sprawi wrażenie, że nasze mieszkanie jest większe, niż w rzeczywistości.

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni

Jeżeli dysponujesz małą przestrzenią, musisz dokładnie przemyśleć każdy nowy mebel, który planujesz zakupić. Szczególnie dużo uwagi poświęć na zaplanowanie miejsc do przechowywania.

Maksymalnie wykorzystaj dostępną wysokość pomieszczenia, decydując się na kuchnię w zabudowie do sufitu. Postaw na szafę na wymiar z przesuwanymi drzwiami, w której znajdą się kurtki, walizki czy zapasowe pościele.

Dodatkową przestrzeń do przechowywania znajdziesz także np. pod łóżkiem czy w stoliku oferującym funkcję przechowywania. Możesz zabudować ścianę nad toaletą bądź kupić umywalkę osadzoną na pojemnej szafce. Szukaj w Twoim mieszkaniu miejsc, które możesz wykorzystać jako schowki - w tak niewielkiej przestrzeni szczególnie ważne jest zachowanie umiaru w otaczaniu się zbędnymi bibelotami.

Aranżacja mieszkania o niewielkiej powierzchni trudny orzech do zgryzienia. Wystarczy jednak odrobina wysiłku i dokładny plan, by uczynić z niego przytulne gniazdko.