Przygotuj mieszkanie do sprzedaży!

2017-11-17

Dobre pierwsze wrażenie potrafi zdziałać cuda. Jeżeli zależy Ci na dokonaniu udanej transakcji sprzedaży domu bądź mieszkania - musisz zadbać o to, by Twój lokal prezentował się atrakcyjnie, zarówno na zdjęciach, jak i podczas oprowadzania potencjalnych kupców. Czy wiesz, na jakie detale osoby oglądające ogłoszenie będą zwracać uwagę? Podpowiemy, o co warto zadbać przed podjęciem decyzji o wystawieniu lokum na sprzedaż.

Przede wszystkim - porządek
Znacznie trudniej będzie znaleźć kupca na dom czy mieszkanie, które sprawia wrażenie zaniedbanego. Sprzedawane lokum powinno być przede wszystkim schludne i czyste. Umyte okna, wyprane dywany, usunięte plamy ze ścian - to podstawa, o którą musisz się zatroszczyć. Wbrew temu, co myślą niektórzy - nie każdy bałagan “da się usunąć w Photoshopie”, a  już na pewno nie da się go ukryć przy bezpośredniej prezentacji domu czy mieszkania.

Pamiętaj też o detalach takich , jak zamknięcie szafek, przestawienie suszarki z praniem czy pochowanie umytych naczyń. To takie drobnostki przesądzają o tym, czy lokum sprawia wrażenie czystego i zadbanego.

Usuń niepotrzebne meble i sprzęty
Jeżeli nadal mieszkasz w lokum, które chcesz sprzedać, ten punkt może być trudny do zrealizowania. Warto jednak spróbować uzyskać wrażenie jak największej przestrzeni w mieszkaniu - zdjąć sprzęty z kuchennych blatów, schować kosmetyki w łazience czy wreszcie pozbyć się ogromnego, starego fotela, z którego nikt już i tak nie korzysta. 

Pamiętaj, że w Twoim dotychczasowym mieszkaniu, kupiec będzie chciał  poczuć się jak u siebie w domu. Mile widziane są więc wszelkie neutralne kolory i dodatki, stanowiące tło dla nowych aranżacji. Dlatego jeżeli pod wielkim, kolorowym dywanem kryje się piękna drewniana podłoga czy zadbane panele - warto go usunąć.

Siła zapachu
Przejdźmy teraz do tego, co klient odczuje dopiero podczas prezentacji domu czy mieszkania. Zapachy - mogą zachęcać i sprawiać, że potencjalny kupiec już poczuje się jak u siebie w domu bądź odpychać i spowodować natychmiastowe opuszczenie lokum.

Sprzedawany lokal powinien być przede wszystkim przewietrzony. Bezpośrednio przed prezentacją, lepiej unikaj gotowania, palenia świeczek czy używania intensywnych odświeżaczy powietrza - dopilnuj, żeby pod Twoim dachem, potencjalnego kupca nie rozbolała głowa. Możesz też zastosować sztuczkę, której używają pośrednicy sprzedający luksusowe nieruchomości - na stole w jadalni postaw świeże kwiaty, a w kuchni upiecz ciasteczka z cynamonem. Gwarantujemy, że osoba oglądająca mieszkanie zacznie wyobrażać sobie  spędzanie w nim jesienne wieczory!

Podstawowe naprawy
Jeżeli decydujesz się na sprzedaż mieszkania lub domu w stanie “do odświeżenia” - nie inwestuj w duże naprawy. Warto jednak wykonać te podstawowe, które sprawią wrażenie, że Twoje lokum jest zadbane. Zreperuj kapiący kran, który czeka na Twoje zainteresowanie od wielu miesięcy, wymień przepaloną żarówkę czy dokręć wypadającą klamkę. Drobne poprawki nie kosztują wiele, a lokum w dobrym stanie - na pewno zrobi lepsze pierwsze wrażenie.

Zabierz zwierzęta na spacer
Nie każdy potencjalny nabywca musi przepadać za zwierzętami. Zdarzają się również osoby uczulone, lub przychodzące na prezentację z małymi dziećmi, które na widok czworonoga robią awanturę. Dlatego bezpieczniej jest poprosić znajomego, aby na czas wizyty klientów zabrał zwierzaka na spacer. Jeżeli nie jest to możliwe - niech pupil przeczeka odwiedziny w kojcu czy klatce.

Pamiętaj także o usunięciu z pola widzenia zwierzęcych zabawek (na których zaskakująco łatwo jest się poślizgnąć!) oraz kuwety.

Podjęcie przed zrobieniem zdjęć lub prezentacją domu czy mieszkania tych kilku prostych kroków może znacznie zwiększyć Twoje szanse na szybką sprzedaż lokum po znacznie korzystniejszej cenie.