2020-05-24
Jeśli dysponujesz większym mieszkaniem na wynajem prawdopodobnie zastanawiasz się, czy bardziej opłacalny jest wynajem na pokoje, czy całego lokalu jednej rodzinie lub grupie przyjaciół. Czy warto wynajmować mieszkanie na pokoje? Z jakimi obowiązkami się to wiąże?
Jakie są zalety wynajmowania mieszkania na pokoje?
Wynajmowanie domu czy mieszkania na pokoje jest obecnie niezwykle popularne, zarówno wśród posiadaczy dużych nieruchomości, jak i wśród osób samotnie żyjących większych lokalach. Jakie są największe zalety takiego rozwiązania?
- Regularny dochód - nawet jeśli jeden z najemców pokoju wypowie umowę, wciąż masz kilku innych, którzy regularnie płacą swój czynsz. Nie zostaniesz postawiony w sytuacji pozbawienia dochodu z dnia na dzień.
- Indywidualne rozliczenia - wynajmując mieszkanie na pokoje, z każdym najemcą rozliczasz się indywidualnie. Jeśli jeden z nich okaże się być nieuczciwy, będzie spóźniać z czynszem - możesz wypowiedzieć mu umowę i nie wpłynie to na Twoje ustalenia z innymi najemcami.
- Wyższy dochód - wynajmowanie osobnych pokojów zamiast całego mieszkania zazwyczaj pozwala więcej zarobić.
- Łatwiej znaleźć najemców, szczególnie jeśli Twoją grupą docelową są studenci lub młodzi dorośli.
Jakie są wady wynajmu mieszkania na pokoje?
Wynajem mieszkania na pokoje ma jednak swoje wady. Jakie są największe z nich?
- Więcej pracy - szczególnie, jeśli decydujesz się na szukanie najemców na własną rękę. Musisz wszystkim zaprezentować lokal, przedstawić zasady korzystania z niego, a po wynajęciu - oddzielnie kontaktować się z każdym wynajmującym, pamiętać o regularnym odbieraniu od niego opłat.
- Większa szansa na rotację najemców i konieczność znalezienia kolejnych.
Jak wygląda umowa najmu pokoju?
Jeżeli wynajmujesz lokal na pokoje, z każdym najemcą zawierasz oddzielną umowę najmu, ustalasz jego indywidualne warunki, takie jak wysokość czynszu, okres trwania umowy czy wypowiedzenia. Umowa powinna być zawarta na piśmie i podpisana. Warto pamiętać o uregulowaniu sposobu płacenia za media, jako że rachunek przychodzi jeden.