2020-07-22
Własny dom to wciąż marzenie wielu z nas. Choć szczególnie w dużym mieście może być trudne do osiągnięcia, wizja przestrzeni i ogródka wciąż zachwyca. Tym, co zniechęca wiele osób przed inwestycją w dom, jest konieczność długiego oczekiwania na zakończenie budowy. Zakup gotowego nie zawsze jest rozwiązaniem - jeśli masz określoną wizję swoich czterech ścian i nie planujesz robienia remontów, może Cię nie usatysfakcjonować.
Dość nowym rozwiązaniem na naszym rynku nieruchomości są domy modułowe. Te mniejsze, mogą urosnąć na Twojej działce nawet w kilka dni. Jakie są ich wady i zalety?
Domy modułowe - jak powstają?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta - w fabryce. Szkielet takiego domku powstaje na hali, gdzie zostaje wyposażony w okna i drzwi. Gotowy moduł przewozi się na działkę i mocuje na płycie fundamentowej. Żadnego doglądania budowy, jeżdżenia na nią miesiącami - do swojego domu możesz wprowadzić się w ciągu kilku dni.
Na rynku dostępne są także domy prefabrykowane z wielkiej płyty. Ich składanie trwa nieco dłużej, ale nadal znacznie szybciej, niż budowa tradycyjnego domu.
Domy modułowe - wady
- Duży wydatek - w przypadku budowy domu jednorodzinnego w klasyczny sposób, tempo prac możemy moderować sami. Możemy również skorzystać z tańszych, lub droższych materiałów. Jeśli natomiast chodzi o domek modułowy - całość kwoty należy uiścić z góry.
- Zaufanie - domy modułowe to na polskim rynku wciąż nowość i wiele osób patrzy na nie nieufnie. Ponadto, nie masz możliwości kontrolowania domu na każdym etapie powstawania - jak na budowie, ponieważ otrzymujesz gotowy produkt.
- Ostateczna decyzja - po złożeniu zamówienia na dom, nie masz możliwości modyfikacji jego planu.
- Prosty design domu - domy modułowe są tworzone na bazie pewnych szablonów. Nie masz stuprocentowego wpływu na ich wygląd. Dodatkowo, ich cała konstrukcja jest dość prosta.
Domy modułowe - zalety
- Czas realizacji - to jedna z największych zalet domu modułowego. Przeciętny czas od złożenia zamówienia do zamieszkania w domu wynosi zaledwie kilkanaście tygodni, a prawie wszystkie prace odbywają się w fabryce. Budowa nie jest dzięki temu uzależniona od warunków atmosferycznych.
- Łatwa rozbudowa - domy modułowe można z czasem, wedle potrzeb, powiększać, dokładając kolejne moduły. Niektórzy wykonawcy oferują nawet konstrukcję, którą łatwo można zdemontować i przewieźć w inne miejsce w razie przeprowadzki.
- Minimalne zaangażowanie - stawiając na domek modułowy, nie musisz jeździć na budowę, szukać kierownika, wykonawców, pilnować dostarczania materiałów czy narzędzi. Wszystkie prace wykonuje jedna ekipa, a placu nie trzeba sprzątać.