Zabezpieczenie umowy najmu

2020-08-09

Każda osoba, która decyduje się na wynajem swojego mieszkania niepokoi się o to, jak potraktują je przyszli najemcy. Zapewne każdy słyszał historię o zniszczonym wyposażeniu, niepłaconym czynszu czy zaległościach w rachunkach za prąd. 

Wielu wynajmujących decyduje się na zabezpieczenie umowy najmu kaucją. W jaki inny sposób można zabezpieczyć się przed szkodami?

Kaucja zabezpieczająca należności z tytułu najmu

Jak już wspomnieliśmy, większość wynajmujących zdecyduje się na ustalenie kaucji. Od jej wpłacenia, można uzależnić skuteczność umowy najmu. Częstym pytaniem przy okazji kaucji jest jej dopuszczalna wysokość. Ustawodawca określa, że nie może ona przekraczać dwunastokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu i może podlegać waloryzacji. Można z niej pokryć zaległe płatności należne od najemcy.

Zastaw na rzeczach ruchomych najemcy

Wynajmujący może ustanowić zastaw na rzeczach ruchomych najemcy. Może z nich pokryć płatności za czynsz oraz świadczenia takie, jak opłaty eksploatacyjne, z którymi najemca zalega nie dłużej niż rok. Rzeczy te muszą znajdować się w wynajmowanej nieruchomości, a ich usunięcie przez najemcę prowadzi do wygaśnięcia zastawu.

Umowa najmu okazjonalnego

To umowa, która charakteryzuje się tym, że najemca wskazuje lokal, do którego może nastąpić jego eksmisja, gdy dobrowolnie nie opuści przedmiotu najmu po wygaśnięciu umowy. Takie zabezpieczenie może zniechęcić do powstawania ewentualnych zaległości w płaceniu czynszu.

Umowa przewłaszczenia ruchomości na zabezpieczenie

To umowa, zgodnie z którą wynajmujący uzyskuje własność określonych przedmiotów, do tej pory należących do najemcy - np. wniesionego wyposażenia mieszkania. Gdy nie ziści się warunek obligujący do zwrotnego przeniesienia własności - np. najemca będzie zalegać z płatnościami -  wynajmujący może te przedmioty odebrać. W czasie zaś trwania umowy najmu, przedmioty te nadal użytkuje najemca. Przewłaszczenie nie wygasa ono po usunięciu przewłaszczonych przedmiotów z nieruchomości i może zabezpieczać należności o terminie zadłużenia dłuższym, niż rok.

Umowa poręczenia za zobowiązanie najemcy do terminowej zapłaty czynszu oraz innych opłat

Najlepszą sytuacją dla wynajmującego jest, gdy każda z osób, które będą zajmować jego mieszkanie, zostanie wpisana do umowy jako najemca - dzięki temu, może dochodzić roszczeń od każdego z nich. Gdy jednak ktoś nie chce tego zrobić, można zabezpieczyć nieruchomość umową poręczenia. Jeśli najemca nie uiści czynszu czy innej opłaty, wynajmujący będzie mógł domagać się jej od poręczyciela. 

Polskie prawo daje wynajmującemu szereg instrumentów, pozwalających dochodzić swoich roszczeń. Jeśli chcesz dobrać te najlepiej pasujące do Twojej sytuacji, pomożemy Ci skomponować umowę, która zabezpieczy Twoje interesy.