Podatek PCC

2021-06-20

Jaka jest wysokość podatku od czynności prawnych? Kiedy trzeba go zapłacić? Więcej informacji o podatku PCC znajdziesz w naszym artykule.

Podatek PCC - czym jest?

Podatek od czynności cywilnoprawnych - PCC - jest płatny przy zawieraniu wszystkich czynności opisanych w kodeksie cywilnym. Są to m. in. umowa sprzedaży, zamiany, pożyczki czy darowizny. Co ważne, podatkowi podlegają również zmiany tych umów, orzeczenia sądów i ugody, jeżeli powodują takie same skutki prawne.

Kiedy nie trzeba płacić podatku PCC?

Podatku PCC nie płacisz, jeśli dana transakcja podlega opodatkowaniu podatkiem VAT - na przykład przy podpisywaniu umowy deweloperskiej.

Jak zapłacić PCC?

Każdy podatnik jest zobowiązany do złożenia deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych w terminie do 14 dni od daty dokonania czynności powodującej obowiązek podatkowy - czyli np. od dnia otrzymania darowizny. W przypadku nieruchomości, obowiązków związanych z podatkiem PCC dopełni notariusz, który pobierze od klienta należny podatek od czynności cywilnoprawnych, wpłaci na rachunek urzędu skarbowego i złoży za niego deklarację. 

Kto płaci podatek PCC?

Obowiązek podatkowy nałożony jest na podatnika i to on jest zobowiązany do zapłaty podatku osobiście, czy też za pośrednictwem płatnika (notariusza). Jak wszakże określić osobę będącą podatnikiem w danej czynności? Są nią np.: 

  • Kupujący - przy umowie sprzedaży,
  • Obdarowany - przy umowie darowizny,
  • Nabywca  własności nieruchomości - przy umowie dożywocia,
  • obie strony umowy - przy umowie zamiany,
  • osoba składająca oświadczenie woli o ustanowieniu hipoteki - przy ustanawianiu hipoteki.

Ile wynosi podatek PCC?

Stawki podatku są odrębne dla każdego rodzaju opodatkowanej czynności. Przykładowo -  dla umowy sprzedaży nieruchomości wynosi 2%.