Mieszkanie na obrzeżach miasta

2021-08-02

Ceny w centrach dużych miast szybują w górę. Wiele osób, szczególnie młodych, rodzin z małymi dziećmi, decyduje się na wyprowadzkę na obrzeża - gdzie swoje inwestycje realizują także deweloperzy. Na co warto zwrócić uwagę, kupując lokal na peryferiach? 

Zalety mieszkania na obrzeżach miasta

Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na mieszkanie na peryferiach? Powodów jest wiele. Kluczowym czynnikiem może być cena - lokale na obrzeżach często są nawet o kilkanaście procent tańsze, niż te w centrum. Kusząca jest także cisza - brak tramwajów, turystów, miejskiego zgiełku. Na obrzeżach często są dobre szkoły, piękna przyroda i łatwy wyjazd z miasta.

Na co trzeba zwrócić uwagę, kupując mieszkanie na peryferiach? 

Mieszkanie na obrzeżach ma jednak także swoje minusy. Na co warto zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o kupnie? 

  • Dojazd do centrum - jeśli nie pracujesz zdalnie, tylko codziennie musisz stawiać się w biurze, zanim zdecydujesz się na mieszkanie, zwróć uwagę na drogę dojazdową. Jeśli z Twojego przyszłego domu do centrum prowadzi tylko jedna, możesz mieć spory problem, żeby przebić się przez korki. Warto także dokładniej obejrzeć drogę dojazdową, a najlepiej kilkukrotnie się nią przejechać. Czy na Twojej przyszłej trasie nie ma utrudnień takich, jak przejazdy kolejowe? Czy planowana jest budowa nowych dróg lub ciągnące się latami remonty? To wszystko może wpływać na komfort codziennego życia w nowym domu. 
    Zbadaj także alternatywy - czy w sytuacji awarii samochodu będziesz mieć możliwość dojazdu autobusem czy pociągiem? Jak często kursują środki transportu zbiorowego? 
  • Plan zagospodarowania okolicy - to, że okolice Twojego nowego domu są teraz piękne i zielone nie znaczy, że tak będzie zawsze. Warto sprawdzić, jakie są plany dla Twojej nowej dzielnicy - czy zostanie zabudowana nowymi osiedlami deweloperskimi? A może istnieją plany na postawienie w niej sklepu wielkopowierzchniowego? Obwodnicy? A może pojawią się nowe drogi, ułatwiające dojazd do centrum? 
  • Dostęp do punktów usługowych - mieszkając w centrum miasta masz pod nosem aptekę, sklep spożywczy, weterynarza. Znajdujesz się także w obrębie dowozu większości restauracji. Wyprowadzka na obrzeża zazwyczaj oznacza konieczność rezygnacji z wygód - nie kupisz tak łatwo zapomnianego mleka czy tabletek na gardło w kryzysowej sytuacji. Konieczność zrobienia najprostszych sprawunków przeradza się w wycieczkę samochodową. 
  • Bezpieczeństwo - w centrum cały czas coś się dzieje, ktoś obserwuje - prawdopodobieństwo, że kręcący się pod naszym mieszkaniem podejrzany osobnik zostanie przez kogoś zauważony jest spore. Osiedla położone na uboczu mogą stać się łatwym łupem dla złodziei. Dlatego warto sprawdzić, czy teren, na którym będziemy mieszkać zostanie ogrodzony, wyposażony w  monitoring czy ochronę. Warto również udać się tam po zmroku i sprawdzić, czy czujemy się bezpiecznie, a teren jest odpowiednio oświetlony. 
  • Plan na przyszłość - nawet jeśli w tej chwili nie przeszkadza nam codzienny dojazd do centrum, w przyszłości może stać się wyzwaniem. Konieczność dowożenia dzieci do placówek edukacyjnych, na zajęcia dodatkowe czy spotkania ze znajomymi - szczególnie, jeśli w okolicy brak dobrej komunikacji miejskiej - może kraść godziny każdego dnia. Jeśli planujemy zostać w tym mieszkaniu także na starość, zastanówmy się, czy na pewno odpowiadać nam będzie konieczność dojazdu do lekarza czy bliskich.

Jest wiele kwestii, na które należy zwrócić uwagę przed kupnem mieszkania na obrzeżach miasta. Jednak nowe osiedla, dobrze skokmunikowane i wyposażone w punkty usługowe, mogą okazać się świetnym wyborem.