3 sposoby na ochłodzenie mieszkania latem

2022-07-11

Gdy za oknem króluje piękna letnia pogoda, w mieszkaniu może pojawić się niezły upał. Oczywiście najprostszym sposobem na poradzenie sobie z nim jest klimatyzacja, wiatrak lub wietrzenie pomieszczeń nocą.

Jeśli jednak nie stać nas na klimatyzację, możemy pomóc sobie prostszymi sposobami, które nie kosztują aż tyle. Dziś na blogu przedstawimy kilka z nich.

 

Biała tkanina na zewnątrz okna

Najprostszym, najszybszym i chyba najtańszym sposobem na ochłodzenie mieszkania w upalny dzień jest zawieszenie w oknie białej tkaniny. Chyba każdy z nas ma w domu stare prześcieradło, które może w tym celu wykorzystać. Najlepiej zawiesić ją na zewnątrz okna, jednak jeśli nie ma takiej możliwości, wnętrze także się sprawdzi. Taką tkaninę można namoczyć, aby ciepło z niej odparowywało.

Wśród największych zalet tego rozwiązania znajduje się na pewno to, że jest szybkie, tanie i łatwe do wykonania i czyszczenia. Do minusów możemy natomiast zaliczyć fakt, że takiego okna nie można spokojnie otworzyć, a tkanina szybko się zabrudzi.

 

Rolety i zasłony w mieszkaniu

W zapobieganiu nagrzewania mieszkania pomogą zasłonięte roletami lub zasłonami szyby. Najlepiej sprawdzą się wykonane z grubszej tkaniny rolety termoizolacyjne, które pomogą utrzymać w środku optymalną temperaturę. Tkanina na nich umieszczona ma specjalną gumową powłokę, która zabezpiecza wnętrze przed nasłonecznieniem. 

Co można zaliczyć na plus takiego rozwiązania? Większość typów rolet możemy zamontować sami w nieinwazyjny dla okien sposób. Sprawdzą się one nie tylko przy dbaniu o mniejsze nasłonecznienie mieszkania, ale także skutecznie zasłonią okno przed sąsiadami czy światłem lamp ulicznych nocą. Mogą także stanowić stylowy dodatek do mieszkania. 

Czy rolety mają wady? Mogą wypłowieć od słońca i stracić odpowiedni kolor. Należy także wziąć pod uwagę, że rolety będą wymagać czyszczenia. 

 

Folia okienna

Innym dość tanim rozwiązaniem, pozwalającym na ograniczenie nagrzewania się pomieszczenia jest folia przeciwsłoneczna. Posiada cienką warstwę metaliczną, która odbija promieniowanie podczerwone. Jest naklejana na szyby i odbija promienie słoneczne, chroniąc pomieszczenie przed wzrostem temperatury. Najnowocześniejszych folii na pierwszy rzut nawet nie widać. Dzięki nim, słońce wpadające z zewnątrz nie jest też tak oślepiające. Największą wadą folii jest to, że musi zostać zamontowana przez specjalistę. Istnieje także ryzyko, że metal zawarty w niej może korodować.