2022-10-23
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zainicjował program„Ciepłe mieszkanie”. Kto i na jakich zasadach ma szansę skorzystać z dofinansowania?
Kilka słów o programie „Ciepłe mieszkanie”
Za cel programu obrano poprawę jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów i gazów cieplarnianych. Aby to osiągnąć, właściciele lokali w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych mogą otrzymać dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej.
Program będzie wdrażany w latach 2022-2026. Jak szacuje NFOŚiGW, z programu może skorzystać co najmniej 80 tys. właścicieli lokali.
Kto może skorzystać z dotacji?
Z dofinansowania może skorzystać każda osoba fizyczna, która posiada prawo własności lub ograniczone prawo rzeczowe do lokalu mieszkalnego znajdującego się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Dofinansowanie nie przysługuje, jeśli w mieszkaniu na powierzchni ponad 30 procent prowadzona jest działalność gospodarcza.
Warunek przystąpienia do programu
Warunkiem przystąpienia do programu jest zobowiązanie się beneficjenta do wymiany źródła ciepła na paliwa stałe, które niespełna wymagań minimum piątej klasy według normy przenoszącej normę europejską EN 303-5, na urządzenie spełniające wymogi programu.
Jak otrzymać dofinansowanie?
Nabór wniosków o dofinansowanie ogłasza gmina. To ona weryfikuje, czy dokumenty złożone przez wnioskodawcę spełniają warunki konieczne do uzyskania dotacji w ramach programu. Następnie gmina podpisuje umowy o dofinansowanie z beneficjentami końcowymi na realizację zaakceptowanego zadania.
Prawo do przeprowadzenia kontroli
NFOŚiGW ma prawo do przeprowadzenia kontroli u beneficjenta w lokalu, gdzie przeprowadzana jest wymiana. Inspekcja może się odbyć w okresie od daty złożenia wniosku o dofinansowanie do 6 miesięcy od dnia upływu okresu trwałości przedsięwzięcia.