2022-11-23
Jeśli ubiegasz się o kredyt hipoteczny, na pewno zetknąłeś się z określeniem BIK - czyli Biuro Informacji Kredytowej. Jak wpływa na Twoją zdolność kredytową?
BIK - warunek otrzymania kredytu hipotecznego
Nie da się otrzymać kredytu hipotecznego bez bycia sprawdzonym w BIK. Każdy kandydat potrzebuje dobrej historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej.
BIK powstał w 1997 roku. Jego celem było uzyskanie przez instytucje finansowe informacji o aktualnych zobowiązaniach i historii kredytowej osób wnioskujących o kredyt lub pożyczkę. Zarówno pomaga bankom w selekcji kredytobiorców, którzy mogą otrzymać kredyt, jak i motywuje potencjalnych kredytobiorców do regularnego spłacania swoich zadłużeń.
Jakie informacje zawiera BIK?
W BIK-u znajdują się informacje na temat tego, czy osoba wnioskująca o kredyt:
- ma inne kredyty, karty kredytowe, limity,
- stara się o inny kredyt,
- ma inne zobowiązania kredytowe,
- spłaca swoje zobowiązania kredytowe.
W raporcie BIK, na podstawie tych informacji, przyznawana jest potencjalnemu kredytobiorcy ocena punktowa. Zła historia kredytowa obniża scoring BIK – im wyższa punktacja w skali 1-100, tym lepiej.
Co obniży naszą ocenę w raporcie BIK? Będą to:
- częste wnioskowanie o kredyty,
- niewielkie doświadczenie w spłacaniu kredytów,
- nieterminowe spłacanie zobowiązań,
- szybkie wykorzystywanie środków na kartach.
BIK to nie wszystko
Chociaż banki udzielając kredytu hipotecznego dokładnie sprawdzają historię potencjalnego kredytobiorcy w BIK-u, przy udzielaniu kredytu hipotecznego bank zwraca uagę także na m. in.:
- wysokość zarobków,
- rodzaj zatrudnienia,
- kwotę wkładu własnego.