Potrącenie kaucji

2022-12-18

Prawie zawsze przy podpisywaniu umowy najmu, od najemcy pobierana jest kaucja. Czym jest i kiedy może zostać potrącona?

 

Kaucja

Kaucja to depozyt, który przechowuje się przez cały okres trwania umowy na poczet

  • zniszczeń,
  • zadłużeń w opłatach.

Pełni więc funkcję zabezpieczająco-gwarancyjną dla wynajmującego. Jest rozliczana na zakończenie najmu i wtedy podejmowana jest decyzja na temat ewentualnych potrąceń. 

 

Jak rozliczane są potrącenia z kaucji?

Dla rozliczenia potrąceń z kaucji bardzo ważne jest spisanie na początku i końcu najmu protokołu zdawczo-odbiorczego. Protokół zawiera informacje o stanie technicznym mieszkania, zawartym wyposażeniu wraz z dokumentacją zdjęciową. 

Kaucja może także  zostać zabezpieczona na pokrycie czynszu w trakcie trwania najmu. Wtedy, na wniosek wynajmującego, jej wysokość powinna zostać uzupełniona do pierwotnej wysokości. Z kaucji, wynajmujący może rozliczyć nieopłacone rachunki np.: opłaty za końcowe rozliczenie zużycia mediów.

Jednak podstawową funkcją kaucji jest rozliczenie na poczet napraw sprzętów, zniszczonych elementów mieszkania czy powstałych pogorszeń. Podstawową zasadą jest, że mieszkanie należy oddać w takim stanie, w jakim zostało wynajęte - czasem oznacza to więc konieczność np. malowania ścian po kilku latach mieszkania. 

Jak widzisz, wynajmujący może potrącić z kaucji cały szereg rzeczy. Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy dana rzecz może zostać potrącona, zapytaj agenta nieruchomości.