Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem

2024-06-05

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem może wydawać się świetnym rozwiązaniem, szczególnie dla tych, którzy obawiają się wzrostu rat zobowiązania. Czy jednak zawsze jest to najlepsza opcja? W tym wpisie postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości i dokładnie przeanalizować temat.

 

Kredyt ze stałym oprocentowaniem - co to takiego?

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem zapewnia kredytobiorcy pewność, że wysokość raty kredytu nie zmieni się przez określony w umowie czas. Bez względu na zmiany na rynku finansowym, rata pozostaje taka sama.

Jeszcze niedawno, stałe oprocentowanie było bardziej korzystne niż zmienne, głównie z powodu ciągłych podwyżek stóp procentowych i zmian oprocentowania WIBOR. Wielu kredytobiorców obawiało się dużych wahań rat w przypadku kredytów ze zmiennym oprocentowaniem.

 

Obecna sytuacja na rynku kredytów

Obecnie kredyt hipoteczny z oprocentowaniem stałym nie cieszy się już tak dużym zainteresowaniem. Wynika to z przewidywań ekonomistów, że Rada Polityki Pieniężnej zakończyła cykl podwyżek stóp procentowych, a w najbliższych miesiącach spodziewane są ich obniżki.

 

Kredyt ze stałą stopa procentową vs. zmienna

Wysokie stopy procentowe skłaniają do zastanowienia się nad wyborem odpowiedniego kredytu. Stałe oprocentowanie na 5-10 lat może wydawać się atrakcyjne, ale nie zawsze jest najkorzystniejsze. Stałe oprocentowanie jest korzystne podczas cyklu wzrostów stóp procentowych. W innych przypadkach może okazać się wyższe niż oprocentowanie zmienne.

 

Kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem - oferty banków

Zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego, każdy bank musi oferować kredyty z okresowo stałym oprocentowaniem. Większość banków oferuje obecnie takie kredyty z RRSO około 7-8 procent. Przed wizytą w banku warto skorzystać z kalkulatora kredytu hipotecznego dostępnego na stronach banków. Pozwala on oszacować wysokość przyszłej raty i ocenić zdolność kredytową.

 

Zmiana oprocentowania kredytu

Czy możliwa jest zmiana oprocentowania kredytu ze zmiennego na stałe? Tak, zgodnie z rekomendacją KNF, każdy bank ma obowiązek umożliwić taką zmianę. Procedura ta nie jest skomplikowana - bank ponownie oceni zdolność kredytową i zabezpieczenie kredytu.

Natomiast zamiana kredytu ze stałym oprocentowaniem na zmienne jest znacznie trudniejsza. KNF zaleciła, aby banki nie umożliwiały takiej zmiany w trakcie obowiązywania stałej stopy procentowej.

 

Refinansowanie kredytu ze stałym oprocentowaniem

Refinansowanie kredytu hipotecznego ze stałym oprocentowaniem w innym banku jest obecnie niemożliwe. Banki nie mogą proponować nowej, niższej stawki oprocentowania bez resetowania okresu stałej stopy procentowej.

 

Kredyt hipoteczny za granicą

W innych krajach sytuacja wygląda różnie. W Niemczech, Holandii i Hiszpanii kredyty ze stałym oprocentowaniem są popularne. Z kolei w Belgii stanowią aż 84,2% wszystkich kredytów mieszkaniowych. Polska pod tym względem pozostaje w tyle, ale oferta kredytów o stałym oprocentowaniu powoli się rozwija.

 

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem może być korzystny dla osób ceniących sobie stabilność i bezpieczeństwo. Z drugiej strony, możliwość zmiany oprocentowania z czasem jest ograniczona. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeanalizować oferty i zastanowić się nad swoimi potrzebami oraz sytuacją rynkową.