Sprzedajesz lokal? Tych decyzji możesz żałować!

2018-06-13

Jesteś w trakcie sprzedawania swojej nieruchomości? Zastanawiasz się, jak przeprowadzić całą transakcję tak, by nie powiedzieć sobie potem: “A można było zrobić to lepiej!”? Oto kilka podpowiedzi!

Brak negocjacji

Podstawową zasadą dobrego negocjatora jest - nigdy nie przyjmuj pierwszej oferty! Jeżeli Twój potencjalny kupiec próbuje zbić Twoją cenę, nawet jeśli wciąż jest ona dla Ciebie korzystna - spróbuj się z nim potargować lub poszukać alternatywnego kupca. By mieć z kim skutecznie negocjować, bardzo ważne jest umiejętne dotarcie ze swoją ofertą do jak najszerszego grona potencjalnych kupujących - pozwala to zawalczyć o jak najlepszą cenę.

Niewłaściwe przygotowanie nieruchomości

Sprzedawany lokal trzeba odpowiednio przygotować - w końcu oglądający go potencjalni nabywcy będą doszukiwać się najmniejszych usterek i niedoskonałości. Robienie generalnego remontu nieruchomości zazwyczaj nie jest opłacalne i często się nie zwraca. Niektórych potencjalnych nabywców może nawet odstraszyć np. świeżo odremontowana łazienka - ponieważ będą mieli inny gust od naszego, a nie będą chcieli “dopłacać” do ceny mieszkania za cudze prace remontowe.

Choć nie polecamy przeprowadzania generalnego remontu - zdecydowanie zachęcamy do wykonania w nieruchomości bieżących napraw i do odświeżenia pomieszczeń! Wymiana uszczelki w cieknącym kranie, odświeżenie ścian czy wygładzenie pęknięć w tynku to stosunkowo tanie i proste prace, które zdecydowanie poprawią pozycję Twojej nieruchomości.

Ważne jest także sprawienie, aby każdy potencjalny nabywca odwiedzający lokal, czuł się w nim komfortowo. Przygotuj swoje cztery ściany na jego wizytę - posprzątaj, postaw w wazonie świeże kwiaty, usuń z półek zbędne bibeloty. Kilkoma prostymi zabiegami z łatwością sprawisz, że kupiec poczuje się w lokalu jak u siebie w domu.

Bezpośrednia sprzedaż mieszkania

Profesjonalna agencja nieruchomości pomoże Ci sprzedać Twoją nieruchomość na zdecydowanie bardziej korzystnych warunkach. Skorzystanie z jej usług pomoże Ci skrócić czas sprzedaży i uzyskać lepszą ofertę dzięki umiejętnościom negocjacyjnym Twojego agenta. Pamiętaj, że biura nieruchomości mają swoje bazy klientów - wystawiając mieszkanie na sprzedaż na “własną rękę” nie masz szans dotrzeć ze swoją ofertą do tych, którzy nie mają czasu samodzielnie poszukiwać nieruchomości i zlecają to zadanie agencji.

Pozostawanie w kontakcie

“Bardzo miło mi się z Tobą współpracowało - jakbyś miał jeszcze jakieś pytania to daj znać!” - wydaje się być zwykłą, grzecznościową formułką. Niestety, niektórzy nabywcy biorą ją sobie zbyt głęboko do serca. Nierzadko można usłyszeć historie osób, które po sprzedaży nieruchomości były wręcz nękanie telefonami - dotyczącymi pomocy w porozumieniu się ze spółdzielnią mieszkaniową, wymiany instalacji elektrycznej czy najlepszego w okolicy dostawcy Internetu. Warto zauważyć, że takie sytuacje mają miejsce przede wszystkim w przypadku transakcji bezpośrednich.

Transakcja sprzedaży nieruchomości jest przeprowadzana przez osoby, które nie zajmują się tym zawodowo zazwyczaj raz lub kilka razy w ich życiu. Nie można wymagać perfekcjonizmu od kogoś, kto nie ma doświadczenia. Dlatego weź do serca nasze rady - gwarantujemy, że pomogą Ci przeprowadzić satysfakcjonującą transakcję sprzedaży mieszkania!