Wynajem mieszkania firmie

2018-06-29

Wiele firm szuka na rynku mieszkań do wynajęcia dla swoich pracowników. Jest to najtańsza opcja, która pozwala zapewnić im lokum zatrudnianej osobie. Firmy poszukują lokali do wynajęcia na krótszy czas (związany np. z kilkutygodniową delegacją) bądź na wiele miesięcy czy też lat, jeśli pracownik stale wykonuje swoje obowiązki w miejscowości znajdującej się daleko od jego stałego miejsca zamieszkania.

Jak wygląda najem lokalu na cele mieszkaniowe przedsiębiorcy?

Od strony prawnej - podobnie, jak najem osobie fizycznej. Z przedsiębiorcą należy podpisać umowę wynajmu nieruchomości na cele mieszkalne. Pamiętaj jednak by sprawdzić, czy lokal rzeczywiście ma służyć wyłącznie celom mieszkaniowym, nie do prowadzenia działalności gospodarczej.

Zgodnie z prawem, z firmą nie można podpisać umowy najmu okazjonalnego, która może być zawierana jedynie między osobami fizycznymi.

Warto także pamiętać, że lokal przeznaczony na wynajem na cele mieszkaniowe, nawet jeśli najemcą jest firma, jest zwolniony z podatku VAT. Jako wynajmujący, nie jesteś zmuszony do ponoszenia wyższych opłat.

Jakie są plusy wynajmowania mieszkania firmie?

Wielu wynajmujących wręcz poszukuje firmy, która wynajmie ich lokal dla swoich pracowników. Dlaczego? Oto kilka powodów:

- firma ma większą przejrzystość finansową, którą możesz w prosty sposób zweryfikować. W przypadku osoby fizycznej, przeprowadzenie tak dokładnego wywiadu jest niemożliwe. Większość istotnych informacji na temat firmy znajduje się natomiast w internetowych rejestrach, choćby w Centralnej Ewidencji Dłużników,

- firmie zależy na tym, by regularnie uiszczać opłaty i nie tworzyć zadłużeń,

- wiele firm szuka nieruchomości do wynajęcia na dłuższy okres. Jest to sytuacja niezwykle komfortowa dla wynajmującego, który nie musi co kilka lub kilkanaście miesięcy zmagać się z szukaniem nowych lokatorów,

- z drugiej strony, są też firmy poszukujące lokali do wynajęcia na krótki okres. By znaleźć mieszkanie w dobrej lokalizacji i w konkretnym terminie, często są w stanie zapłacić więcej - co jest bardziej opłacalne dla wynajmującego,

- większy profesjonalizm - jeśli wynajmiesz mieszkanie firmie, możesz spać spokojnie - istnieje znacznie mniejsze prawdopodobieństwo, że lokatorzy przygarną bez Twojego pozwolenia zwierzęta, których możesz sobie nie życzyć lub urządzą imprezę, do której zostanie wezwana policja.

Wynajem lokalu firmie, która przeznaczy go na cele mieszkalne pracowników jest często dobrym rozwiązaniem, szczególnie dla osób, które cenią sobie możliwość dokładnego sprawdzenia podmiotu najmującego ich lokal. Jeżeli poszukujesz takiego lokatora - skontaktuj się z nami!