2018-07-16
Temat ekologicznych budynków często pojawia się ostatnio w mediach. Jest to bardzo szeroki termin, służący do określenia inwestycji budowlanych spełniających wymogi ochrony środowiska oraz cechujących się ergonomicznym zużywaniem zasobów naturalnych. Jakie korzyści daje budownictwo ekologiczne?
Ekologiczne domy jednorodzinne
Choć w polskim budownictwie jednorodzinnym zaczynają powoli panować trendy proekologiczne, zdecydowana większość domów jest stawiana tradycyjnie - z bloczków komórkowych czy cegieł ceramicznych. Raczej nie korzystamy z odnawialnych źródeł energii, takich jak panele słoneczne a swoje cztery ściany często ogrzewamy piecem na węgiel.
Powoli popularność zyskują jednak domy drewniane, z bali czy też domy kanadyjskie. Jakie są ich zalety?
1. Domy ekologiczne, w szczególności szkieletowe, buduje się bardzo szybko. Mogą one powstać nawet w ciągu trzech miesięcy. Daje to jednocześnie oszczędność czasu i pieniędzy.
2. Ciepło - to mit, że tylko w domach z cegły jest ciepło, a te o drewnianej konstrukcji nie sprawdzą się w naszej szerokości geograficznej! Drewno pozwala długo utrzymywać wysoką temperaturę co sprawia, że domy z niego zbudowane są bardziej ekologiczne i energooszczędne.
Ciekawym trendem są także tzw. inteligentne domy. Czy wiesz, że inwestując w nowoczesne technologie możesz zarządzać swoim budynkiem tak, by jego wydajność była znacznie większa? W inteligentnym domu, przy pomocy smartfona np. wyłączysz światło w pustym pomieszczeniu, uruchomisz ogrzewanie na chwilę przed powrotem do domu, czy włączysz czajnik z wodą na herbatę podczas parkowania w garażu. Nowoczesne technologie pomogą Ci zmniejszyć zużycie energii i poprawić wydajność zarządzania Twoimi czterema ścianami, a przy okazji znacznie podniosą komfort Twojego życia.
A co z odnawialnymi źródłami energii?
Niestety, proekologiczne rozwiązania są w naszym kraju drogie. Panele słoneczne czy pompy ciepła to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jest to inwestycja, która oczywiście zwróci się - jednak dopiero po kilkunastu latach. Warto ją rozważyć, zarówno ze względów pro-ekologicznych jak i dla Twojej wygody. Pamiętaj, że zainstalowanie eko-rozwiązań znacznie podniesie wartość Twojej nieruchomości!
Ekologiczne rozwiązania w innych budynkach
O ile można powiedzieć, że moda na ekologiczne domki jednorodzinne w Polsce rozwija się, o tyle w przypadku budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego - dopiero raczkuje. Pierwsze inwestycje, które uzyskały certyfikat BREEM powstały w 2016 r.
Jeżeli natomiast chodzi o projekty komercyjne - niemalże każdy deweloper stara się uzyskać dla nich ekologiczne certyfikaty. Obecnie najbardziej popularne są certyfikaty BREEAM i LEED, w których ocenia się budynek pod kątem:
- ekologicznym - czyli wpływu na środowisko naturalne (plusem jest np. odzyskiwanie wody deszczowej czy instalowanie kranów z czujnikami ruchu, skuteczna izolacja termiczna bądź skorzystanie z odnawialnych źródeł energii),
- społecznym - komfort pracowników, możliwość ekologicznego transportu (często montowane są np. parkingi dla rowerów),
- ekonomicznym - czy w budynku wprowadzono rozwiązania wpływające na ograniczenie zużycia mediów.
W budynkach, które posiadają wskazane certyfikaty, notuje się nawet kilkadziesiąt procent niższe koszty zużycia wody, energii elektrycznej i ogrzewania!
Cieszy nas rozwijający się na rynku trend budownictwa proekologicznego. Liczymy na to, że w najbliższych latach inwestycji, w których deweloperzy zatroszczą się o środowisko naturalne powstanie jak najwięcej!