Miejsce parkingowe lub garaż - czy warto kupić?

2018-07-27

Jeżeli kupujesz mieszkanie i jesteś posiadaczem własnych czterech kółek - z pewnością zastanawiasz się, czy warto zainwestować w miejsce parkingowe. Deweloperzy bądź poprzedni właściciele lokali zazwyczaj żądają za nie całkiem sporej sumy pieniędzy - w szczególności w dużych miastach. Kiedy warto zainwestować w garaż lub miejsce parkingowe?

Parkingi to problem dużych miast

Kupując mieszkanie w dużym mieście prawdopodobnie zwracasz dużą uwagę na jego lokalizację. Sprawdzasz, czy znajduje się blisko Twojej pracy, jaka odległość dzieli je od centrum oraz czy okoliczna komunikacja odpowiada Twoim potrzebom. Nie zawsze zwracasz jednak uwagę na dostępność miejsc parkingowych, będąc w przekonaniu, że jedno przecież zawsze się znajdzie i ignorując zapchany po brzegi parking pod blokiem.

Ilość miejsc parkingowych w okolicy rzadko jest kluczowym kryterium przy wyborze mieszkania - ich brak potrafi jednak uprzykrzyć życie. Jeżeli widzisz więc, że pod Twoimi wymarzonymi czterema ścianami z parkowaniem będzie trudno - pomyśl o tym wcześniej i wykup miejsce parkingowe lub garaż.

Mieszkanie deweloperskie

Jeśli kupujesz mieszkanie od dewelopera, na jego stronie internetowej lub w biurze możesz zazwyczaj sprawdzić, czy projekt inwestycji przewiduje:

- budowę miejsc parkingowych dla mieszkańców budynku - ogólnodostępnych lub z opcją wykupienia,

- ogrodzenie parkingu,

- garaże nadziemne,

- garaże podziemne,

- budowę hali z parkingiem podziemnym.

Jeżeli zdecydujesz się na wykupienie miejsca parkingowego lub garażu - lepiej nie zwlekaj z finalizowaniem transakcji. Takich inwestycji jest zazwyczaj znacznie mniej, niż samych mieszkań.

Miejsce postojowe czy garaż?

Ceny zarówno miejsc pokojowych jak i garaży mogą być bardzo wysokie. Co lepiej wybrać?

1. Zwróć uwagę na to, czy miejsce parkingowe gwarantuje Ci osłonięcie Twojego samochodu przez zgubnym działaniem czynników atmosferycznych. Dobrze, jeśli jest pod wiatą czy w podziemiu. Garaż zawsze da Twojemu samochodowi największą ochronę przed deszczem czy mrozem.

2. Bezpieczeństwo - jeżeli zależy Ci na tym, by na Twoim samochodzie nie pojawiła się żadna nowa rysa albo zdarza Ci się zapomnieć ważnych rzeczy z bagażnika - garaż będzie zdecydowanie lepszym wyjściem.

3. Dodatkowe miejsce - jeśli kupujesz duże mieszkanie lub dodatkową komórkę lokatorską - zakup garażu może okazać się zbyteczny. Gdy jednak podejrzewasz, że zabraknie Ci miejsca - na przykład na przechowywanie rowerów, sztucznej choinki czy drabiny - garaż będzie dodatkową przestrzenią, w której zmieścisz te rzeczy.

4. Cena - ceny garaży i miejsc postojowych bywają bardzo wysokie. Zazwyczaj najtańsze są miejsca parkingowe na zewnątrz, nieco droższe te podziemne natomiast koszt zakupu garażu może skutecznie zniechęcić do inwestycji. Dokładnie rozważ wszystkie wady i zalety tych rozwiązań i pomyśl, które będzie najlepsze dla Ciebie.