Kolor ścian - jaki wybrać?

2018-08-09

Kupujesz nowe mieszkanie. Urządzasz je według budowanych latami wyobrażeń, być może zainspirujesz się trendami. Mijają miesiące, jednak Ty zaczynasz czuć się w swoim domu niekomfortowo, nieswojo... Może to wina źle dobranego koloru ścian?

Kolor ścian a Twoje samopoczucie

Czy wiesz, że wpływ barw na Twoje samopoczucie został naukowo udowodniony? Psychologia koloru pokazuje, że nie tylko sam odcień, ale także jaskrawość, kontrast czy też nasycenie barw, którymi się otaczamy, mają ogromny wpływ na nasze codzienne życie.

Jakie właściwości mają kolory, najczęściej wykorzystywane we wnętrzach?

- Pomarańcze i żółcie - dodają energii, ożywiają;

- Czerwienie - mogą powodować chęć aktywności fizycznej, pobudzają;

- Zielenie - uspokajają, relaksują;

- Odcienie niebieskiego - działają uspokajająco, wspomagają wydajność;

- Biel - łagodzi emocje, pobudza kreatywność, ułatwia koncentrację;

- Szarości - są najbardziej neutralne, jednak w nadmiarze - mogą powodować przygnębienie;

- Fiolety - działają uspokajająco, używane bez umiaru - mogą przygnębiać;

- Brązy - budują poczucie przytulności i bezpieczeństwa.

Dobierz kolor do pomieszczenia

Nie trzeba być dekoratorem wnętrz by wiedzieć, że krwisty odcień czerwieni nie sprawdzi się w sypialni a intensywna zieleń w salonie. Dlaczego? Ponieważ każde z tych pomieszczeń ma swoje przeznaczenie.

Sypialnia to miejsce, w którym “ładujesz akumulatory” po długim, często wyczerpującym dniu. Wybierając kolor, którym pomalujesz w niej ściany, zrezygnuj z intensywnych barw; wybierz takie, które pomogą Ci się wyciszyć. Doskonale sprawdzą się beże, szarości oraz pastele.

Salon to pomieszczenie, w którym możesz pozwolić sobie na kolorystyczne szaleństwo - szczególnie, jeśli jest to pokój o dużym metrażu. Intensywna, głęboka barwa (na przykład butelkowa zieleń czy granat) będą się pięknie prezentować na jednej ścianie, która co dzień jest dobrze oświetlona promieniami słońca. Jeśli jednak lubisz wzorzyste dekoracje lub często zmieniasz wystrój wnętrz - w salonie także postaw na kolory bazowe. Beże, biel czy szarości, które dadzą Ci większoą dowolność aranżacyjną.

Jeżeli Twój salon łączy się z korytarzem czy aneksem kuchennym - dobrym pomysłem jest wyróżnienie strefy dziennej i jadalnej różnymi odcieniami tego samego koloru.

Kuchnia często nazywana jest sercem domu. Kolor jej ścian powinien być delikatny, pasować do zabudowy, potęgować wrażenie czystości i zachęcać do przebywania w tym pomieszczeniu. Idealnie sprawdzi się biel, beż lub intensywniejsza barwa - jeśli wybierasz np. jasną zabudowę.

Nie wiesz, jak wybrany przez Ciebie kolor będzie prezentował się na Twoich czterech ścianach? Wielu producentów farb oferuje możliwość zamówienia próbek w cenie kilku złotych. To doskonały sposób na przetestowanie wybranych barw i nieoceniona pomoc w dopasowaniu koloru ściany do już posiadanych mebli czy dodatków.