Mieszkanie od dewelopera - sprawdź tych 5 rzeczy

2018-08-23

Wiele osób decyduje się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, uważając taką transakcję za bezpieczniejszą. Okazuje się jednak, że nawet w nowej nieruchomości można znaleźć wiele wad konstrukcyjnych czy też wykończeniowych. Sprawdź, co dokładnie sprawdzić, odbierając mieszkanie od dewelopera.

Jak się przygotować?

Do odbioru mieszkania od dewelopera należy się przygotować. Niektórzy zdecydują się na zatrudnienie inspektora nadzoru budowlanego, który dokładnie obejrzy mieszkanie i wyda fachową opinię na temat jego odbioru. Jeśli nie planujesz korzystać z porad profesjonalisty, możesz odebrać nieruchomość samodzielnie. Pamiętaj, żeby:

- wziąć ze sobą projekt mieszkania, który pozwoli Ci zweryfikować metraż nieruchomości,

- zabrać miarkę, najlepiej laserową, kątownik, zapalniczkę, ładowarkę do telefonu oraz poziomicę, latarkę,

- umówić się na oglądanie mieszkania w ciągu dnia - w świetle słonecznym łatwiej Ci będzie wyłapać ewentualne wady czy nierówności.

Co sprawdzić w mieszkaniu przed odbiorem?

Podłogi i ściany

Skieruj snop bocznego światła latarki na ścianę. Tym sposobem uwydatniasz każdą nierówność tynku. Dzięki temu sprawdzisz też, czy tynk nie był uzupełniany w wyniku np. naprawy instalacji elektrycznej. Następnie weź poziomicę i kątownik i sprawdź, czy ściany i podłoga są równe oraz mają kąty proste. To bardzo ważny etap - nierówno wylana podłoga może uniemożliwić położenie paneli, a krzywe ściany - wykonanie zabudowy kuchennej na wymiar.

Drzwi i okna

Kontrolując te elementy nieruchomości, sprawdź czy:

- deweloper zamontował modele stolarki okiennej i drzwiowej zawarte w umowie,

- okna i drzwi posiadają umówione atesty,

- okna i drzwi można swobodnie otwierać, zamykać, uchylać,

- uszczelki są szczelne, nie odstają, nie mają spękań,

- parapety są wykonane z materiału wskazanego w umowie, są stabilne, szczelnie osadzone i równe.

Wentylacja

Odpowiednia wentylacja to bardzo ważny i często niedoceniany element mieszkania. Jest odpowiedzialna nie tylko za odprowadzanie zużytego powietrza, ale pomaga również utrzymać odpowiedni poziom wilgotności w mieszkaniu, dzięki czemu zapobiega np. niszczeniu drewnianych mebli oraz powstawaniu pleśni i grzybów.

Aby sprawdzić, czy wentylacja działa poprawnie, zapal zapalniczkę tuż przy kratce - jeśli płomień skieruje się w jej stronę oznacza to, że powietrze jest dobrze zasysane do kanału, a Twoja wentylacja działa poprawnie.

Instalacja elektryczna

Naprawa instalacji elektrycznej po wykończeniu mieszkania jest nie tylko trudna, ale przede wszystkim kosztowna; wyobrażasz sobie konieczność kucia świeżo położonych płytek? Dlatego zanim odbierzesz mieszkanie, koniecznie sprawdź, czy:

- układ wszystkich gniazdek, włączników oraz punktów świetlnych jest taki, jak określa umowa,

- gniazdka elektryczne działają - do każdego z nich podłącz smartfona za pomocą ładowarki,

- wszystkie włączniki światła działają.

Balkon

Jeśli Twoje mieszkanie posiada balkon, musisz dokładnie go obejrzeć. Przede wszystkim upewnij się, czy na powierzchni balkony utrzymany jest należyty spadek, który zabezpieczy wnętrze mieszkania przed zalaniem w przypadku ulewy. Skontroluj także barierki - sprawdź, czy są solidnie osadzone i czy nie ma na nich rdzy.

Dokładne sprawdzenie mieszkania od dewelopera przed odbiorem jest bardzo ważne. Nierzadko słyszeliśmy o sytuacjach, w których nabywcy nowych nieruchomości muszą zmagać się z kosztownymi remontami, ponieważ nieprofesjonalnie odebrali swoje cztery ściany. Jeżeli obawiasz się, że możesz coś przeoczyć - lepiej zatrudnij specjalistę.