Mieszkanie pod klucz czy w stanie deweloperskim?

2018-09-10

Szukasz mieszkania na rynku pierwotnym? Taki zakup z pewnością jest dla Ciebie dużą inwestycją. Być może zastanawiasz się, dlaczego między mieszkaniem w stanie pod klucz oraz deweloperskim bywają ogromne różnice cenowe. Z czego wynikają? Jaką nieruchomość bardziej opłaca się zakupić?


Mieszkanie w stanie deweloperskim

Nieruchomość oddawana w tak zwanym stanie deweloperskim nie zawsze będzie wyglądać tak samo. Istnieje jednak kilka elementów, które w takim mieszkaniu muszą się znaleźć. Reszta zależy natomiast od indywidualnych ustaleń, podjętych przed podpisaniem umowy z deweloperem.

Wśród obowiązkowych elementów, które znajdą się w mieszkaniu w stanie deweloperskim są:

- instalacja grzewcza,

- grzejniki, piec,

- instalacja elektryczna,

- gniazdka, włączniki światła,

- instalacja wodno-kanalizacyjna,

- tynk na ścianach,

- tynk na suficie,

- wylewka na podłodze,

- drzwi zewnętrzne,

- okna.

Co może znajdować się w mieszkaniu w stanie deweloperskim? Najczęściej są to:

- drzwi wewnętrzne,

- zewnętrzne drzwi antywłamaniowe,

- parapety wewnętrzne,

- domofon,

- gładź,

- armatura łazienkowa.

Jak widzisz, pojęcie mieszkania w stanie deweloperskim nie jest jednoznaczne. Dlatego dokładnie przeczytaj zapisy umowne i porozmawiaj z deweloperem, by uniknąć nieprzyjemnych rozczarowań.

Czym jest podwyższony stan deweloperski?

Jeśli nie odpowiada Ci standard, w jakim deweloper planuje oddać Twoje mieszkanie - przedyskutuj z nim możliwość odbioru nieruchomości w podwyższonym stanie deweloperskim. Zazwyczaj taka opcja jest dostępna i umożliwia indywidualne ustalenie wytycznych wykończenia mieszkania.

Mieszkanie pod klucz

Jak sama nazwa wskazuje, jest to nieruchomość oddana w stanie gotowym do zamieszkania. Poza tym, co oferuje stan deweloperski, znajdziesz w nim:

- pomalowane ściany,

- pomalowany sufit,

- gotowe podłogi,

- drzwi zewnętrzne i wewnętrzne,

- gotową i wyposażoną łazienkę,

- często także gotową i wyposażoną kuchnię,

- rzadziej - pozostałe umeblowanie.

Jakie mieszkanie kupić - pod klucz czy w stanie deweloperskim?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, czego poszukujesz.

Jeśli jesteś w stanie przeznaczyć więcej (nawet o 1000-1500 zł/m2) na mieszkanie, które będzie od razu gotowe do zamieszkania - wybierz stan pod klucz. Oszczędzi Ci to czasu, straconego na poszukiwanie sprawdzonej ekipy remontowej i jeżdżenie po farby, płytki czy kafelki. Od dewelopera otrzymasz kilka propozycji i to z nich wybierzesz, jak ma wyglądać Twoje mieszkanie. Zdecydujesz także o standardzie wyposażenia. Niewątpliwą zaletą nieruchomości w stanie pod klucz jest fakt, że możesz wprowadzić się do niej - i od razu zacząć mieszkać.

Wadą mieszkania w stanie pod klucz, poza wyższą ceną, jest natomiast niewielka możliwość ingerencji w wygląd samego mieszkania. Z jednej strony, dostaniesz lokum gustownie urządzone, ale jednak standardowe i “katalogowe”. Deweloperzy zazwyczaj nie dopuszczają możliwości wprowadzania zbyt wielu modyfikacji w proponowanych projektach.

Głównymi zaletami mieszkania w stanie deweloperskim są jego niższa cena oraz całkowita dowolność w urządzeniu czterech ścian. Na minus można z pewnością zaliczyć konieczność poszukiwania dobrej ekipy remontowej lub wykonywania prac samodzielnie, poszukiwanie “na własną rękę” materiałów wykończeniowych oraz samodzielne tworzenie projektu aranżacji mieszkania (lub korzystanie z usług architekta).