Jak zadbać o powietrze w sezonie grzewczym?

2018-10-05

W sezonie grzewczym przebywanie w Twoim domu może stać się nieprzyjemne. Zanieczyszczone, suche powietrze nie wpływaja korzystnie na Twoje zdrowie i samopoczucie. Co zrobić, by sezon grzewczy był jak najbardziej komfortowy?

Zagraj w zielone!

Twoimi sprzymierzeńcami w walce o czyste powietrze w mieszkaniu są zielone rośliny. Ich zadaniem jest nie tylko ozdobienie Twojego mieszkania - ale przede wszystkim pobieranie z powietrza szkodliwych związków oraz wiązanie ich do postaci obojętnej. Jeżeli chcesz zadbać o czyste powietrze w Twoim domu, zakup rośliny takie, jak skrzydłokwiat, zielistka, dracena odwrócona czy bluszcz pospolity.

Zabezpiecz się przed smogiem

Zimą, głównie w większych miastach, nasila się problem smogu. Zanieczyszczenia, które wchodzą w jego skład, mają negatywny wpływ na Twoje zdrowie.

Smog nie jest groźny tylko na zewnątrz - wnika także do Twojego mieszkania. Dlatego jeśli chcesz mieć maksymalnie czyste powietrze w domu:

- zadbaj o uszczelnienie dni i okien,

- nie wietrz pomieszczeń, gdy alarmy smogowe wskazują znaczne przekroczenie normy,

- wietrz krótko, otwierając okna na oścież, najlepiej wcześnie rano.

Jeżeli problem smogu w Twojej okolicy jest bardzo duży, zainwestuj w oczyszczacz powietrza  z filtrem HEPA.

Zmierz poziom wilgotności powietrza

Gdy grzejniki w mieszkaniu zaczynają działać codziennie - poziom wilgotności powietrza znacznie spada. Dlatego w okresie jesienno-zimowym często zmagamy się z infekcjami górnych dróg oddechowych oraz przesuszoną skórą i włosami. Jeżeli w Twoim domu poziom wilgotności powietrza spadł poniżej zalecanego poziomu - zainwestuj w nawilżacz powietrza.

Zadbaj o swój kominek

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem kominka, a jesienią i zimą lubisz spędzać długie wieczory ogrzewając się przy ogniu - pamiętaj o regularnych przeglądach instalacji wentylacyjnej! Niedrożny przewód kominowy czy niesprawna uszczelka przy drzwiczkach kominka mogą być źródłem smogu w Twoim domu! Dlatego pamiętaj o regularnych przeglądach kominiarskich, a dla swojego bezpieczeństwa - zainwestuj w czujnik czadu i spalin.