Jak zaoszczędzić przestrzeń w mieszkaniu?

2018-10-28

Przed Tobą aranżacja nowego mieszkania lub duże jesienne porządki? Zanim poczynisz pierwsze kroki w swoich planach - dokładnie przemyśl, jak rozplanujesz rozkład poszczególnych rzeczy w pomieszczeniach. Odpowiednie ustawienie mebli czy przemyślane rozwiązania aranżacyjne pozwolą Ci zaoszczędzić sporo miejsca - nawet w niewielkim mieszkaniu! Dziś podpowiadamy, jak się do tego zabrać.

Dokładny plan

Pierwszym krokiem do zaoszczędzenia jak największej ilości miejsca w domu czy mieszkaniu, jest dokładne przemyślenie aranżacji każdego pokoju. Zastanów się, gdzie znajdą się poszczególne meble oraz jakie przedmioty będą w nich przechowywane. Jeśli masz wrażenie, że w Twoim domu zabraknie miejsca na Twoje rzeczy - rozważ zakup multifunkcyjnych mebli. Na przykład - Twoja sofa w salonie może mieć wbudowany stolik do pracy oraz wysuwany podnóżek, pod łóżkiem piętrowym w pokoju Twojego dziecka możesz umieścić biurko czy szafę.

Suwane drzwi

Jeśli mieszkasz w kawalerce lub w niewielkim, dwupokojowym mieszkaniu i chcesz oddzielić poszczególne części domu od siebie - wybierz drzwi przesuwne. To doskonały sposób na podzielenie np. salonu i przedpokoju czy salonu i kuchni. Takie drzwi nie zajmują miejsca, nie ma problemu z ich otwieraniem, a jednocześnie - są niezwykle funkcjonalne.

Jeżeli nie chcesz rozdzielać pomieszczeń suwanymi drzwiami i ścianką działową - rozejrzyj się za dużym regałem z funkcją ściany. Zapewni Ci on prywatność oraz podział pomieszczeń, jednocześnie dając dodatkowe miejsce do przechowywania bibelotów.

Półki oraz podwieszane sprzęty

Jeśli Twoje mieszkanie ma mały metraż, a rzeczy, które się w nim znajdują jest bardzo dużo - możesz uzyskać w swoim wymarzonym domu efekt zagracenia. Jak go uniknąć? Spróbuj powiesić kilka półek na ścianach - łatwo stworzysz na nich ciekawe elementy dekoracyjne, lub wykorzystasz je do przechowywania książek, płyt czy nagród Twojego dziecka.

Ściany możesz wykorzystać także do podwieszenia innych sprzętów. Kwiaty, zioła, przyprawy czy ramki ze zdjęciami nie muszą zajmować Twoich blatów. Powieszone w przemyślany sposób, będą stanowić piękną i niepowtarzalną ozdobę Twoich pomieszczeń.

Maksymalne wykorzystanie nietypowych przestrzeni

Czy wiesz, że przestrzeń pod łóżkiem możesz wykorzystać na przechowywanie worków próżniowych z sezonowymi ubraniami? A może masz w domu schody, pod które możesz wbudować regał? W każdym domu znajdują się niewykorzystane przestrzenie - krótki spacer wokół Twoich czterech ścian pozwoli Ci sprawdzić gdzie.

Kilka prostych pomysłów może pomóc Ci zyskać nieco miejsca w Twoich czterech ścianach. A może Ty masz swój sprawdzony sposób na zaoszczędzenie jak największej ilości przestrzeni? Podziel się nim z nami w komentarzach!