Wabi Sabi czyli prostota na salonach

2018-11-21

Po modzie na wnętrza przeklejone z katalogu znanej szwedzkiej sieciówki, po uwielbieniu dla skandynawskiego szaro-białego minimalizmu, przyszedł czas na złapanie oddechu. Zrozumienie, że wyznacznikiem “pięknego mieszkania” nie musi być nieskazitelna forma. Czas na Wabi Sabi!

Wabi Sabi - czym jest?

To coś więcej, niż styl urządzania mieszkania - to filozofia życia. Wabi (jap. “prostota”) Sabi (jap. “piękno”) to japońska filozofia, opierająca się na docenieniu prostoty, niedoskonałości, naturalności. To przede wszystkim skupienie się na domownikach, ich relacji i życiu - a nie na tworzeniu perfekcyjnego wnętrza. Wabi Sabi to akceptacja tego, że przedmioty nie są niezniszczalne, a danie im “drugiego życia” sprawi, że Twoje wnętrze zyska duszę.

Jakie są cechy Wabi Sabi we wnętrzach?

Eksponowanie niedoskonałości

Filozofia Wabi Sabi staje na przekór innym trendom wnętrzarskim. Nie dla niej idealnie dopasowane, symetrycznie rozłożone poduszki, katalogowe plakaty na ścianach czy przycięte pod linijkę rośliny. Zgodnie z japońską myślą najpiękniejsze przedmioty to te, które opowiadają historię - ukruszone filiżanki, zarysowane stoły czy nieproporcjonalne misy. Wnętrza Wabi Sabi są wyrazem akceptacji dla dwóch naturalnych procesów, których większość ludzi się obawia - zmieniania się oraz starzenia.

Stonowane kolory i surowa przestrzeń

Wabi Sabi to przede wszystkim naturalność. We wnętrzach urządzonych zgodnie z japońską myślą filozoficzną nie znajdziesz jaskrawych kolorów oraz sztucznych materiałów. Pomieszczenia utrzymane są zazwyczaj w barwach ziemi - brązach, zieleniach, beżach, szarościach czy złamanych bielach. Efekt przytulności oraz stonowane kolory we wnętrzach Wabi Sabi uzupełniają naturalne materiały - beton (często na ścianach), drewno, kamień, wiklina czy glina. Tekstylia to nie sztuczny poliester lub wiskoza, a len i bawełna.

“Drugie życie” przedmiotów

Wabi Sabi wierzy, że otaczanie się przedmiotami, które mają swoją historię, pozwala nam wyeksponować nasze prawdziwe “ja”. Filozofia zachęca do dania im “drugiego życia” - naprawiania uszkodzonych elementów wyposażenia, otaczania się rodzinnymi pamiątkami, z którymi wiążą się miłe skojarzenia.

We wnętrzach w stylu Wabi Sabi wielu z nas poczuje się komfortowo i “jak w domu”. W XXI wieku, gdy każdy dąży do bycia perfekcyjnym, warto uświadomić sobie, że drobne niedoskonałości dodają autentyczności i charakteru. Warto spróbować Wabi Sabi!