2018-12-11
Kupujesz mieszkanie z rynku wtórnego? Toniesz w zalewie informacji na temat tego, jak nie popełnić błędu w Twojej inwestycji? Nawet jeśli minimalizujesz ryzyko, powierzając sprawę specjalistom - zadaj sobie kilka pytań które utwierdzą Cię w przekonaniu, że wybrane mieszkanie to Twój przyszły dom.
Kwestie własnościowe
To podstawa, którą dogłębnie zbada dla Ciebie Twój agent nieruchomości. Jeśli jednak kupujesz mieszkanie samodzielnie - sprawdzenie, jak wyglądają kwestie własnościowe to najważniejsza rzecz, o którą musisz zadbać. Upewnij się, że nieruchomość nie stanowi zabezpieczenia kredytu bądź pożyczki oraz że nie jest obciążona np. prawem dożywocia.
Zapytaj też o to, jak wielu lokatorów i właścicieli miało wybrane przez Ciebie mieszkanie. Ich niepokojąco duża ilość może być sygnałem, że lokal posiada ukryte wady. Dowiedz się, jakie remonty i naprawy były dotąd wykonywane w budynku oraz kto nim zarządza - to informacje, które mogą Cię uchronić przed ponoszeniem nieplanowanych wydatków po zakupie.
Witaj, sąsiedzie!
Kupując mieszkanie z rynku wtórnego masz tę przewagę, że możesz sprawdzić, kim są Twoi przyszli sąsiedzi. W końcu to ludzie, z którymi obcować będziesz codziennie, a organizowane przez nich imprezy mogą nieźle uprzykrzyć Ci życie. Dlatego zapytaj osobę sprzedającą nieruchomość o to, kim są ludzie mieszkający najbliżej niego. Może Cię z nimi zapozna?
Najbliższe otoczenie
Zapewne masz jakieś punkty usługowe, bez których nie wyobrażasz sobie codziennego życia. Dla niektórych najważniejsza jest obecność długo otwartego sklepu w najbliższej okolicy, dla innych - apteki, stacji benzynowej czy przedszkola. Zanim zdecydujesz się na zakup zastanów się, czy brak konkretnych punktów usługowych nie będzie dla Ciebie na dłuższą metę problemem. W końcu każdemu zdarza się wieczorem wyskoczyć po jakieś przekąski do filmu!
Jak wysokie są opłaty?
Jako przyszły właściciel mieszkania wiesz mniej więcej, jakie opłaty będziesz ponosić. Przed zakupem koniecznie poproś o podanie dokładnej wysokości czynszu. Sprawdź, kiedy był wykonywany ostatni remont budynku i czy wysokość Twoich opłat nie skoczy w górę, gdy podniesiony zostanie fundusz remontowy. Poproś właściciela nieruchomości o pokazanie Ci przykładowych rozliczeń ze spółdzielnią - dowiesz się, jak dużo środków “pożera” choćby ogrzewanie mieszkania. Możesz także zajrzeć do rachunków za gaz, jeśli to on zapewnia mieszkańcom ciepło przez całą zimę.
Sprzęty pozostawione przez właściciela
Niestety, w ogłoszeniach o sprzedaży nieruchomości nierzadko pomijana jest kwestia tego, jakie wyposażenie zostaje w mieszkaniu. W ferworze pytań i ogromie emocji związanych z nabywaniem nieruchomości, pamiętaj, by dokładnie o to dopytać. Dzięki temu dowiesz się, czy wprowadzisz się “na gotowe” czy raczej musisz przeliczyć, czy Twoich środków finansowych wystarczy zarówno na zakup mieszkania, jak i niezbędnych mebli i sprzętów.
Pamiętaj, że przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego warto skorzystać z pomocy specjalisty. Nie tylko będzie się on kierować chłodną logiką tam, gdzie Ciebie mogą ponieść emocje, ale także wynegocjuje Ci korzystniejszą cenę i zada pytania, o których Ty w zakupowym szaleństwie prawdopodobnie zapomnisz.