2019-03-08
Na wtórnym rynku nieruchomości znajdziesz prawdziwe perełki. Zakup domu, w którym trzeba przeprowadzić większy remont, to jednak duże wyzwanie. Jak rozsądnie przeprowadzić taką inwestycję? Co sprawdzić przed podjęciem decyzji o zakupie?
Dach i elewacja
Pierwszym krokiem, jaki musisz podjąć, jest dokładne obejrzenie domu z zewnątrz. Sprawdź stan pokrycia dachowego i systemu odwadniającego - rynien, rur spustowych. Dach trzeba także dokładnie obejrzeć od strony konstrukcyjnej - więźba, krokwie, murłaty czy słupy powinny być suche i zachowane w dobrym stanie. Równie ważny jest stan komina, który powinien mieć odpowiednią siłę ciągu. Skonsultuj ze specjalistą, czy zainstalowany komin nie ogranicza Cię w kwestii wyboru sposobu ogrzewania nieruchomości.
Przed zakupem domu, dokładnie obejrzyj stan elewacji i ścian. Sprawdź, czy nie są zalane, a pokrycie odpowiednio się trzyma.
Instalacje
Remont instalacji to bardzo czasochłonne i kosztowne przedsięwzięcie. Do znalezienia instalacji wodnej, elektrycznej i grzewczej niezbędna jest dokumentacja techniczna. Przejdź się po domu, podkręcaj kurki z wodą, zapal kilka świateł - sprawdź, czy wszystko działa bez problemu. Dokumentację techniczną oraz rzeczywisty stan instalacji skonsultuj z fachowcem który powie Ci, czy zakup nieruchomości się opłaca.
Strych i podpiwniczenie
W dzisiejszych czasach, większość nowych domów nie ma strychów i podpiwniczeń. W starym budownictwie są one jednak standardem. Wygląd i stan poddasza oraz piwnicy mogą przesądzić o tym, czy zakup nieruchomości będzie dla Ciebie opłacalny. Na tych poziomach często kryje się wilgoć, którą dostrzeżesz nie tylko po wykwitach na ścianach, ale też np. po zardzewiałych elementach metalowych.
Wnętrze - ściany, sufity i podłogi
Zanim zdecydujesz się na zakup nieruchomości, przejdź się po domu i dokładnie obejrzyj ściany i sufity. Sprawdź, czy na konstrukcji nie ma rys i pęknięć sygnalizujących, że coś niepokojącego dzieje się ze ścianą i fundamentami.
Dokładnie obejrzyj również podłogi, których wymiana może być bardzo kosztowna. W starych domach, pod kafelkami czy wykładzinami często kryją się piękne, drewniane deski, które wystarczy odpowiednio zabezpieczyć.
Okna i drzwi
W starych domach, stolarka ma często wartość zabytkową. Takie drzwi i okna mogą być piękne oraz dobrze spełniać swoje zadanie. Ich wymiana to jednak całkiem duży koszt - dlatego zanim zdecydujesz się na zakup sprawdź, czy faktycznie można je zachować.
W kupowaniu domów przeznaczonych do remontu, sprawdza się jednak zasada - jeśli brak Ci pewności co do tego, czy to dobra inwestycja; wstrzymaj się z podjęciem decyzji. Skontaktuj się z profesjonalistami, którzy sprawdzą dla Ciebie stan nieruchomości i profesjonalnie wycenią wydatki, jakie poniesiesz na jej wyremontowanie.