Jak impregnować drewno?

2019-10-10

Pogoda na zewnątrz coraz mniej sprzyjająca, nie zachęca już do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jeśli jednak posiadasz na swoim tarasie, ogrodzie czy balkonie drewniane meble lub ozdoby, warto zadbać o nie przed nadejściem zimy. Podpowiadamy, jak i czym zaimpregnować drewno, żeby posłużyło kolejny sezon.

Dlaczego warto impregnować drewno?

Zastosowanie odpowiedniej impregnacji pomoże chronić drewno przed:

- szkodliwym działaniem promieni słonecznych,

- szkodnikami,

- wilgocią, pleśnią i grzybem.

Impregnat wnika głęboko w strukturę drewna i pomaga mu zachować dobry wygląd oraz właściwości. 

Jak impregnować drewno?

Najlepiej jest impregnować drewno wysuszone. Jeśli masz możliwość, wnieść przedmioty do domu, oczyść je, zeszlifuj i przez kilka dni osusz. Impregnat najlepiej wnika w mało wilgotne drewno, a od tego, ile wniknie go w strukturę drewna, zależy skuteczność całego procesu impregnacji. Sam preparat nanoś pędzlem lub wałkiem wzdłuż słojów.

Czym chronić drewno?

Na rynku masz do wyboru cztery podstawowe opcje - poniżej opiszemy krótko wady i zalety każdej z nich.

Impregnat - środek chemiczny, stworzony na bazie wody lub rozpuszczalników organicznych. Może być stosowany tylko na drewno, które nie było wcześniej niczym pokryte. Impregnat najlepiej sprawdza się do zabezpieczenia elementów małej architektury ogrodowej oraz płotów. Po jego nałożeniu, pokryj drewno preparatem zabezpieczającym, np. lakierem czy bejcą, dzięki czemu zwiększysz odporność impregnatu na wypłukiwanie.

Bejca - to preparat impregnująco-dekoracyjny, który tworzy na powierzchni drewna powłokę ochronną. Zabezpiecza je przed działaniem promieni UV oraz wilgocią, jednak nie stanowi ochrony przed szkodnikami. Najlepiej sprawdzi się wykorzystany do ochrony okien czy drewnianych balustrad.

Olej - wytwarzany na bazie oleju roślinnego. Zabezpiecza drewno przed pękaniem, wysychaniem i odświeża jego powierzchnię. Olej idealnie nadaje się do zabezpieczenia mebli ogrodowych, płotów czy podłóg.

Lakier - z jednej strony zabezpiecza, z drugiej dekoruje elementy drewniane. Tworzy na powierzchni surowca powłokę, która zabezpiecza go przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.