2020-02-16
Wiele osób po raz pierwszy sporządzających umowę najmu lokalu mieszkalnego zastanawia się, jak uzgodnić kwestię opłat za media. Bez wątpienia, powinny one obciążać najemcę. W jaki sposób najlepiej się z nim rozliczyć?
Opłacanie faktur przez wynajmującego i pobieranie od najemcy zaliczki
To jedna z najczęściej wybieranych form współpracy między wynajmującym a najemcą. Jej największe zalety to:
-
pewność, że opłata za media zostanie zawsze uiszczona na czas,
-
brak ryzyka powstania zaległości.
Niestety, nie jest to metoda bez wad. Wymaga bieżącego monitorowania zużycia mediów przez najemcę, spotkań w celu pokazania rozliczeń, aktualizowania opłat w przypadku większego zużycia czy też poświęcenia czasu na regularne opłacanie rachunków.
Opłacanie faktur przez najemcę
To forma preferowana przy sprawdzonym, długoterminowym wynajmującym. Liczniki mediów przepisane zostaną na niego i to on jest odpowiedzialny za bieżące regulowanie należności. Dzięki temu, właściciel:
-
oszczędza czas - nie musi sam pamiętać o opłacaniu rachunków,
-
nie musi monitorować zużycia mediów
-
nie pobiera zaliczki, nie ustala jej wysokości.
W takiej sytuacji, to najemca zawiera umowy z dostawcami bezpośrednio na swoje dane. Aby je sporządzić, uwzględnia się protokół zdawczo-odbiorczy liczników. Od tego momentu, faktury są wystawiane na dane lokatora, który jest za nie odpowiedzialny.
Co ważne, w takiej sytuacji, długi najemcy nie obciążają wynajmującego mieszkanie. Dlatego nawet jeśli dojdzie do powstania długu, ewentualne procedury windykacyjne będą kierowane do dłużnika, czyli najemcy. Nawet po jego wyprowadzce, właściciel może ponownie zawrzeć umowę z dostawcą, która jest niezależna od poprzedniej.
Niezależnie od tego, jaką formę rozliczeń wybierzesz, pomożemy Ci skonstruować umowę tak, aby zabezpieczyć interesy obu stron.