Wiarygodność finansowa najemcy

2020-03-29

Kiedy poszukujesz odpowiedniego najemcy do swojego lokalu, obawiasz się wielu rzeczy. Wśród obaw o zniszczenie Twoich rzeczy czy zepsucie relacji z sąsiadami, znajdują się także strach przed niewypłacalnością najemcy. Dane, które pokazują, że w Polsce rośnie skala zadłużenia czynszowego nie pocieszają.

Na szczęście, istnieją skuteczne sposoby na to by sprawdzić, czy przyszły lokator będzie wypłacalny oraz zabezpieczyć umowę na wypadek jego wpadki. Dziś na blogu się nimi dzielimy!

Jak sprawdzić wypłacalność najemcy?

Rejestr dłużników

Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych da Ci pogląd na to, czy Twój najemca nie posiada nieuiszczonych należności. To instytucja utworzona w ramach Krajowego Rejestru Sądowego, której celem jest zabezpieczenie osób prowadzących działalność gospodarczą oraz firm przed niewypłacalnością czy nieuczciwymi praktykami ze strony kontrahentów.

Jakie informacje znajdziesz w Krajowym Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych? Są w nim m. in. osoby fizyczne:

- które prowadziły działalność gospodarczą, której upadłość ogłoszono,

- zobowiązane do wyjawienia majątku z powodu długów,

- będące dłużnikami alimentacyjnymi o zaległości przekraczającej 6 miesięcy,

- będące dłużnikami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak możesz zwrócić się po wydanie wypisu z tego rejestru? Wystarczy podać jej numer PESEL na stronie KRDN. Usługa jest płatna 15 zł.

Weryfikacja dochodów

Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy najmu, możesz zweryfikować, czy przyszły lokator posiada źródła dochodu, które pozwolą mu na regularne uiszczanie czynszu. Możesz od niego zażądać zaświadczenia o dochodach od pracodawcy, kopii umowy o pracę lub dokumentów potwierdzających inne uzyskiwane przychody, takie jak renta czy emerytura.

Wciąż mało popularnym, jednak dobrym sposobem na weryfikację najemcy, jest poproszenie o rekomendacje od wcześniejszych wynajmujacych. Nie musi być to wypracowanie na piśmie - czasem wystarczy kilkuminutowa rozmowa, by upewnić się o rzetelności przyszłego najemcy.

Zabezpieczenia umowne

Niestety, nie każdą sytuację jesteśmy w stanie przewidzieć i - nawet przy zachowaniu największej ostrożności - jej zapobiec. Dlatego w umowie warto zabezpieczyć się przed niewypłacalnością najemcy mieszkania. Najczęstsze sposoby to zawarcie w dokumencie kwoty i warunków zapłaty kaucji czy poręczenia.

Jeżeli nie wiesz, jak skutecznie zweryfikować wiarygodność finansową najemcy, zgłoś się do nas. Pomożemy Ci to zrobić oraz zawrzemy w Twojej umowie klauzule, które pomogą Ci dochodzić Twoich praw - na wszelki wypadek.