2020-04-11
W ogłoszeniach z ofertą zakupu lub wynajmu nieruchomości, zazwyczaj spotykamy się z pojęciem “powierzchnia użytkowa”. Nie zawsze jest dla nas jasne, co ono tak właściwie oznacza. Jak obliczyć powierzchnię użytkową lokalu i czym różni się ona od powierzchni całkowitej?
Powierzchnia użytkowa - co to jest?
Szczegółowe regulacje dotyczące tego, jak obliczać powierzchnię użytkową, znajdują się aż w trzech ustawach. Na ich podstawie możemy uznać, że termin “powierzchnia użytkowa” oznacza łączny metraż wszystkich pomieszczeń w budynku, mierzonych po wewnętrznej długości ścian na każdej kondygnacji. Nie wlicza się w nią grubość ścian, kominów czy klatka schodowa. Kondygnacja to natomiast część budynku między sufitem a podłogą, mająca co najmniej 190 cm wysokości.
Jak zmierzyć powierzchnię użytkową?
Jeśli przystępujesz do mierzenia powierzchni użytkowej pomieszczeń, które mają wysokość równą lub większą, niż 220 cm - wystarczy dokonać pomiarów po wewnętrznym obrysie ścian. Jeżeli jednak lokal posiada skosy, w których wysokość pokoju jest mniejsza, musisz posiłkować się poniższymi zasadami:
- wysokość pomieszczenia między 219 cm a 140 cm - uzyskany z mierzenia po wewnętrznym obrysie pomiar podziel na pół,
- wysokość mniejsza lub równa 139 cm - ten fragment pomieszczenia pomijasz w obliczeniach.
Jak widzisz, jeśli lubisz mieszkania ze skosami, część powierzchni dostaniesz w nich “gratis”.
Inne regulacje
Obliczanie powierzchni użytkowej lokalu nie jest takie proste, i nie zawsze tak sprawiedliwe, jak mogłoby się wydawać. Wśród ciekawych regulacji znajdziemy m. in.:
- kiedy kupujesz mieszkanie od dewelopera sprawdź, w jaki sposób oblicza on powierzchnię użytkową mieszkania. Niekiedy w umowie do tej powierzchni doliczany jest także balkon czy loggia,
- piwnica jest wliczana do powierzchni użytkowej, gdy ustalana jest wysokość podatku od nieruchomości, podobnie rzecz ma się z garażem.
Jednoznaczne ustalenie powierzchni użytkowej nieruchomości, ze względu na brak jednolitych przepisów, jest trudne. Zgodnie z nimi, jeden lokal może mieć 2 czy 3 powierzchnie użytkowe - i każda z nich będzie poprawna. Dlatego jeżeli kupujesz nowe mieszkanie czy dom - upewnij się, że deweloper nie nalicza Ci opłat za wirtualne metry.